Vrhovni sud RH od Županijskoga suda u Splitu zatražio je da se žurno odredi o statusu Emilija Bungura”, osuđenika u slučaju Lora 1 koji se vraća u početnu fazu istrage, to jest o tome “hoće li on i dalje biti u istražnom pritvoru, ili će biti pušten na slobodu uz kućni pritvor, ili će tražiti jamčevinu za izlazak iz pritvora.”
Županijski sud u Splitu, u vijeću Odjela za ratne zločine u kaznenom predmetu protiv optuženog Emilia Bungura, obustavilo je izvršenje kazne zatvora u trajanju od šest godina i prihvatilo prijedlog ŽDO – Split, te se protiv Emilia Bungura određuje istražni zatvor koji se računa od 20. siječnja 2016. godine.
Emilio Bungur osuđen je pravomoćno 2006. u slučaju Lora 1 (slučaj Lora otvoren je 2002. godine, 10 godina nakon što se dogodio taj slučaj) na šest godina zatvora, a presudu je 2007. godine potvrdio Vrhovni sud. Krajem lipnja prošle godine policija je uhitila Emilija Bungura, i odvela na izdržavanje kazne.
Međutim, Izvanraspravno vijeće Županijskog suda u Splitu je 14. prosinca 2015. donijelo odluku kojom se Bunguru obustavlja izdržavanje zatvorske kazne i postupak se vraća u početnu fazu istrage. Istodobno je odredilo jednomjesečni pritvor za novu istragu u slučaju Lora 1.
U novom rješenju Vijeće Županijskog suda u Splitu nije se osvrnulo na rješenje Vrhovnog suda RH od 8. siječnja 2016. godine, kojim se traži da se Vijeće očituje o tvrdnjama obrane Emilija Bungura da on nije počinio kazneno djelo za koje je osuđen u slučaju Lora 1.
Za Narod.hr odvjetnik Emilija Bungura Vinko Burazer rekao je da je Vijeće Županijskog suda u Splitu ponovilo svoju odluku od 14. siječnja ove godine, ponovno se određuje obustavljanje izvršenja kazne i ponovno se određuje istražni zatvor.
Iako se po zakonu provodi obnova postupka, ništa se nije promijenilo
Emilio Bungur izdržava kaznu zatvora u kaznionici u Glini i ostaje u Glini.
“Ima pet mjeseci kako smo podnijeli zahtjev za obnovu postupka, ništa se nije u njegovom statusu promijenilo iako se po zakonu provodi obnova postupka, ali se nije nigdje ništa promijenilo, jer Županijski sud i Vrhovni sud manipuliraju s njegovim pravima. Drže ga u istoj situaciji. Ostaje u Glini. On je i dalje izvan zakona već 15 godina”, kaže Burazer.
“Nejasno je koliko još može Bungur biti u istražnom zatvoru, jer se oni ne drže osnovnog zakona koji je bio na snazi u to vrijeme i oni uopće postupaju izvan zakona, te je teško logički razmišljati što će oni napraviti, što mogu, a što ne će. Teško ih je pratiti. Ne drže se zakona i drže svoju vlast”, opisuje Bungurov odvjetnik.
Vijeće je ocijenilo da se svrha istražnog zatvora ne bi mogla ostvariti nekom blažom mjerom, odnosno mjerom opreza ili jamstvom, ali odvjetnik Burazer kaže da Emilio Bungur ne bi ni mogao dati nikakvo jamstvo jer je “gola sirotinja”.
Riječ je o dogovornom suđenju da se kao neki čin odmazde prema hrvatskim braniteljima njima sudi izvan zakona
Vinko Burazer kaže da će ponovno uložiti žalbu u roku od tri dana, ali da se oni uopće ne će izjasniti na razloge za obnovu postupka koje je odvjetnik podnio.
“Podnijeli smo dokaze, da taj Zakon nije zakon, imamo dokaz predsjednika Sabora da taj Zakon nije donio Sabor na svojoj sjednici. Imamo potvrdu predsjednika države da taj Zakon nije proglasio predsjednik države svojim ukazom da stupa na snagu. Zašto oni petnaest godina Emilija Bungura i druge branitelje drže izvan zakona, ne znam. Riječ je o dogovornom suđenju da se kao neki čin odmazde prema hrvatskim braniteljima njima sudi izvan zakona”, ističe odvjetnik Burazer i nastavlja “to je jedna situacija u kojoj se tako grubo gaze ljudska prava hrvatskih branitelja od strane hrvatskog pravosuđa.”
“Mi se moramo držati Zakona dok se državno odvjetništvo i sud ne moraju držati zakona i ne drže se. Ovaj se slučaj može rastezati dok je čovjek živ, kada umre onda se obustavlja po službenoj dužnosti, to je njihova taktika. Treba to izdržati. Za ovo stanje u hrvatskom pravosuđu ne postoje rokovi i oni se ne drže zakona. Mi ne možemo uopće logički razmišljati u tome pravcu što bi oni morali ili ne bi morali. Držimo se zakona jer se moramo držati, slijedi nam žalba u roku od tri dana, a što će biti dalje, to ćemo vidjeti”, zaključuje Vinko Burazer u razgovoru za Narod.hr.