Ogorec o Ukrajini: Vjerojatno će doći do opsjedanja gradova i njihova razaranja topništvom s većih udaljenosti

Ogorec
Foto: snimka zaslona, izvor: HRT

O trenutačnom stanju u Ukrajini, mogućim scenarijima za nastavak rata, ruskoj vojnoj taktici koju će vjerojatno uskoro upotrijebiti, te o tome kakve bi posljedice za samu Europsku uniju imalo uvođenje energetskih sankcija Rusiji razgovaralo se u emisiji “U mreži Prvog.”

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Pod udarom Harkiv, Kijev, Mariupolj, vjerojatno i Odesa

Vojni analitičar Marinko Ogorec istaknuo je:

– Sada slijedi opsada velikih gradova. Rat ulazi u malo “statičniju” fazu, ali jednake dinamike i intenziteta i razaračke strukture. Vjerojatno će doći do opsjedanja gradova i razaranja gradova s topništvom s većih udaljenosti. Za očekivati je da će biti pod udarom najveći gradovi Harkiv i Kijev, a Mariupolj se podrazumijeva. Pitanje je Odese, vjerojatno će i ona doći pod udar. Dinamika ratnih djelovanja ne prestaje.

> Dr. sc. Ogorec: Može se očekivati žestoko bombardiranje Kijeva

Tekst se nastavlja ispod oglasa

> Bandov: Ovo nije “ukrajinski rat” – nego “Putinov rat”

Rusi podcijenili Ukrajince

Smatra kako ne dolazi do zastoja u napredovanju što se tiče ratovanja.

– Tu se radi o određenim fazama kad se kreće na velike gradove, onda će se ići u fazu iscrpljivanja, koliko je to god moguće. Rusi su tu u prednosti jer imaju dosta vojnih sredstava i mogu velike gradove napadati jako dugo i puno, rekao je Ogorec.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ogorec je istaknuo kako su Rusi očito podcijenili Ukrajince od samog početka.

– Rusi su se malo preračunali. Nije im krenulo kako su si zacrtali i “blitzkrieg” koji je započeo, došao je u “statičniju” fazu. Rusima sad ova situacija ide u korist, ide im na ruku. Do tog rata nije trebalo niti doći. Taj rat je apsolutno nepotreban sa svih aspekata. Sad kad je već tu, onda se razvija po svojim zakonitostima kao i svaki ratni sukob, rekao je Ogorec.

O sankcijama

Stručnjak za međunarodne odnose Goran Bandov je istaknuo kako ne misli da se Europa podijelila oko rata u Ukrajini.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

– Značajni dio Europe razmišlja slično. Mora se biti dovoljno ekonomski jak da bi se sutra moglo podupirati ukrajinske izbjeglice i da bismo mogli funkcionirati. Istovremeno da se uvede taj krug sankcija koje su energetske sankcije, vrlo malo možete u ovom trenutku narušiti Rusiju i njezinu ekonomiju. Te iste energente Rusija prodaje drugim državama, uključujući Kinu za značajno povoljnija sredstva. Više će se naškoditi europskim ekonomijama koje će padati i u tom trenutku manje možete pomoći i Ukrajini. Zbog toga se o tome vrlo oprezno razmišlja, rekao je.

Poljska – najznačajniji saveznik

Istaknuo je da je Poljska najznačajniji saveznik Ukrajine, ne samo tijekom ovog rata, nego dugi niz desetljeća.

– Poljska zagovara određene mjere koje su puno radikalnije, nego što to čine druge države koje ovise o energentima iz Rusije, dodao je.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.