Onaj tko je počinio ratni zločin, nema iskaznicu o tome da je oslobođen

„Cijelo vrijeme od kad sam ministar, a i prije toga, govorim da, kada se ukazuje na problem da su ratni zločini pomilovani abolicijom, ja ponavljam da onaj tko je počinio ratni zločin, nema iskaznicu o tome da je oslobođen“, komentirao je odluku Europskog suda za ljudska prava u Strasbourgu koji je odlučio da Hrvatska ima pravo suditi za ratne zločine i onima na koje je prethodno primijenila zakon o oprostu, ministar branitelja Predrag Matić.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

„Dakle, svi neprijateljski vojnici, a i drugi počinitelji ratnih zločina, nisu abolirani, odnosno abolirani su do onog trenutka dok se ne sazna da su počini ratni zločin, istaknuo je Matić na danas započetoj dvodnevnoj regionalnoj konferenciji „Seksualno nasilje u oružanom sukobu: Ispravljanje nepravde, sprječavanje nasilja u budućnosti”.

Hrvatska ima pravo suditi za ratne zločine i onima na koje je prethodno primijenila zakon o oprostu, odlučio je Europski sud za ljudska prava u Strasbourgu odbijajući tužbu bivšeg hrvatskog vojnika protiv Hrvatske za povredu prava na pošteno suđenje.

Bivši pripadnik hrvatske vojske, Fred Marguš, izdržava u Lepoglavi kaznu od 14 godina zatvora izrečenu 2007. zbog mučenja i ubijanja srpskih civila u Osijeku 1991.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

„Za ovakvu odluku nama nije trebala odluka Europskog suda za ljudska prava, to je jednostavno nešto što i naši zakoni podrazumijevaju, a i zdrava logika“, zaključio je Matić.

Europski sud za ljudska prava odlučio je odbijajući tužbu bivšeg hrvatskog vojnika Marguša protiv Hrvatske za povredu prava na pošteno suđenje, a u obrazloženju presude stoji da “međunarodno pravo sve više teži tome da je amnestija za teška kršenja ljudskih prava neprihvatljiva”

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.