Općina Ervenik iz koje je SDSS-ova Šimpraga u nekoliko godina višestruko povećala proračun

. Na slici Anja Simpraga. foto HINA/ Mario STRMOTIĆ/ ms

Anja Šimpraga je saborska zastupnica SDSS-a, stranke koja zastupa interese srpske nacionalne manjine u Republici Hrvatskoj. Njoj je mjesto u Saboru ustupio Boris Milošević koji je preuzeo dužnost potpredsjednika u Vladi Andreja Plenkovića.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Zastupnica Šimpraga smatra kako Republika Hrvatska ne izdvaja dovoljno novca za rješavanje osnovnog pitanja infrastrukture povratnicima, poput primjerice rekonstrukcije vodovodnih mreža ili asfaltiranja u siromašnijim Općinama. Ona je odrasla u Radučiću, selu smještenom u Općini Ervenik, koje se nalazi u sjevernom kopnenom dijelu Šibensko-kninske županije.

Višestruko povećanje proračuna

Općina Ervenik obuhvaća 5 naselja: Ervenik, Mokro polje, Oton, Pađene i Radučić, te prema popisu stanovništva iz 2011. godine ima 1204 žitelja. Danas u Erveniku, koji je bio mjestom masovnog smaknuća Hrvata pred kraj Drugog svjetskog rata, žive većinom pripadnici srpske nacionalne manjine.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

>Djevojčica u plavom kaputiću Šimpragi: ‘Nismo čuli priču iz kolone u kojoj su djeca napuštala svoj grad zaobilazeći leševe ubijenih branitelja…’

Tako u Općinskom vijeću Ervenika sjedi 10 članova SDSS-a i jedan zastupnik nezavisne liste grupe birača, a njen načelnik Predrag Burza ima neto plaću od 10303 kune. Ova mala općina je 2012. godina u proračunu imala predviđenih oko 2.731.000 kuna, a četiri godine kasnije raspoloživa sredstva su narasla na 4.068.000 kuna.

Nadalje, samo godinu dana kasnije, 2017., proračun se više nego udvostručio pa su prihodi iznosili 8.968.500 kuna, a izdavanja za Općinu Ervenik nastavila su rasti i narednih godina, pa tako u 2020. mjesto s oko 1200 stanovnika ima proračun vrijedan 11.496.518 kuna.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Povećanje donacija i izdvajanja

Na primjeru izvješća za 2019. godinu, dobar dio tog novca utrošen je upravo na infrastrukturne projekte pa je tako za izgradnju komunalne infrastrukture potrošeno 1.670.000 kuna, za održavanje cesta i javnih površina 3.500.000 kuna, dok je na javnu rasvjetu potrošeno 350.000 kuna.

Kada je riječ o dodjeli sredstava za zaštitu prava nacionalnih manjina Općina je u 2019. godini dodijelila Vijeću srpske nacionalne manjine (VSNM) oko 125.000 kuna, dok je usporedbe radi 2013. VSNM dobio oko 33.700 kuna.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Isto tako su porasla i izdavanja za Dobrovoljno vatrogasno društvo (DVD) čiji je dozapovjednik Predrag Šimpraga, suprug Anje Šimprage. DVD Ervenik je 2012. godine na raspolaganju imao 100.000 kuna, dok 2017. ima 200.000 te 2019. 300.000 kuna na raspolaganju.

Ervenik izabran za projekt vrijedan 1.9 milijardi kuna

Općina Ervenik je također izabrana za izgradnju vjetroparka Krš-Pađene, investiciji teškoj čak 1.9 milijardi kuna. Danas je taj projekt prije svega poznat kao afera vjetroelektrane Krš-Pađene zbog koje je ove godine uhićena bivša gradonačelnica Knina Josipa Rimac, no zanimljivo je kako se taj projekt spominje u Programu ukupnog razvoja Grada Knina, Općina Biskupija, Ervenik, Kijevo i Kistanje još 2008. godine.

Među naručiteljima tog plana bila je tadašnja gradonačelnica Knina Josipa Rimac, a izvršitelj tvrtka Appono dok su za metodologiju bili nadležni Darko Tipurić, Borna Bebek, Zoran Kovačević, Nikša Alfirević, Sanda Rašić, Mile Sadžak, Damir Skansi, Ivica Filipović i Domagoj Hruška.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

U to vrijeme predviđalo se da vjetropark ima instaliranu snagu od 32 MW, dok je jedan od vršitelja radova trebala biti njemačka tvrtka Enercon. No, kako smo već pisali projekt su prvo preuzeli njemačka tvrtka BEWAG i tvrtka Dalekovod, da bi ga na kraju preuzeo CEMP iza kojeg stoji tvrtka Lager Bašić. Do tada je predviđena instalirana snaga narasla s 32MW na čak 142MW zbog čega se i otvorila sumnja na korupciju.

Pomoć veleposlanstva SAD-a

Zastupnica Šimpraga u intervjuu iz kolovoza 2020. godine spominje kako “uz svu financijsku pomoć američke ambasade dođete u situaciju da dio vodovodne mreže treba rekonstrukciju, a nemate novca i nemate načina”. Nadalje navodi neke pozitivne primjere rekonstrukcije, ali tvrdi da ima još puno toga što nije napravljeno.

Konkretno, Općina Ervenik dobila je vodovodnu mrežu 2019. godine, a ukupna vrijednost projekta iznosila je preko 5,8 milijuna. Od tog iznosa, 4 milijuna kuna dali su Veleposlanstvo i Vlada Sjedinjenih Američkih država, preko milijun kuna sufinancirala je Vlada Republike Hrvatske, dok je Općina Ervenik s vlastitim sredstvima u projektu sudjelovala s oko 400 tisuća kuna.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.