Oprez! Posljedice lošeg rukovanja pirotehnikom mogu biti amputacije, oštećenja vida…

mjere
Foto: fah

Od 27. prosinca do 1. siječnja je dozvoljeno koristiti pirotehnička sredstva.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Međutim, temeljem Zakona o eksplozivnim tvarima te proizvodnji i prometu oružja, od ove godine zabranjuje se prodaja, nabava, posjedovanje i uporaba za osobne potrebe petardi i redenika kategorije F2 i F3.

MUP i ove, kao i prijašnjih godina provodi akciju “Mir i dobro” kojom građane osvješćuju o opasnostima korištenja pirotehničkih sredstava, piše tportal.

Posebno stradavaju stariji, djeca i životinje

Mada je zabranjeno, mnogi najvjerojatnije imaju zalihe petardi koje će bacati s balkona ili pak u unutrašnje dvorište stambenih zgrada. Postoji mogućnost da pirotehnička sredstva završe na nečijem balkonu ili čak ulete kroz nečiji prozor, te da se pogodi nekoga na nižim katovima ili prolaznika na ulici, što sve može dovesti do ozljeđivanja i materijalne štete.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Eksplozije loše djeluju na zdravlje posebice starijih i male djece, a boje ih se i kućni ljubimci. Mogu popucati prozori ili može doći do požara. Oni koji rukuju petardama i drugim pirotehničkim sredstvima mogu se teško ozlijediti, primjerice, mogu stradati ruke ili oči.

Ako ikako možete, petarde i druga pirotehnička sredstva bacajte na otvorenom, na nekoj livadi ili parkiću, pazite na prolaznike, djecu, životinje i sebe. Rukujte s njima po svim uputama jer posljedice koje mogu ozljede ostaviti su dugotrajne i nimalo zanemarive, piše portal Zgradonačelnik.

Savjeti i preporuke MUP-a

Vrste pirotehničkih sredstava, prodaja i uporaba:

Tekst se nastavlja ispod oglasa

– pirotehnička sredstva razreda I. čine: pirotehničke igračke, odnosno bengalske šibice, naboji za dječje pištolje, konfeti – bombice, pucajući ulošci za cigarete, bomboni, žabice, čepovi i vrpce, pasje bombice, šibice sa zlatnom i srebrnom kišom, naboji koji eksplodiraju pod nogama, male petarde i drugi slični proizvodi. Ova vrsta pirotehničkih sredstava mogu se prodavati tijekom cijele godine u prodavaonicama i kioscima i to osobama starijim od 14. godina

– pirotehnička sredstva razreda II. čine: petarde, žabice, konfete za sobnu uporabu, manje rakete i druge slične proizvode,

– prodaja je dozvoljena od 15. prosinca

Tekst se nastavlja ispod oglasa

– uporaba je dozvoljena od 27. prosinca do 1. siječnja na otvorenim prostorima i na prostorima gdje se ne okuplja veći broj osoba. – pirotehnička sredstva razreda III. čine: rakete, fontane, vatrometne kutije, vodopade, redenike, petarde s bljeskom, rimske svijeće i drugi slični proizvodi.

– prodaja je dozvoljena od 15. prosinca – uporaba je dozvoljena od 27. prosinca do 1. siječnja na otvorenim prostorima i na prostorima gdje se ne okuplja veći broj osoba.

Kolike su kazne?

– za građane kreću se od 5.000 do 15.000 kuna – za pravne osobe od 10.000 do 30.000 kuna, ovisno o vrsti prekršaja

Savjet iz MUP-a:

O kakvim se pirotehničkim sredstvima za zabavu radi, odnosno kojeg su razreda, građani mogu prilikom kupnje očitati na svakom jediničnom pakovanju pirotehničkih sredstva, jer je proizvođač ili uvoznik obavezan istaknuti: natpis na hrvatskom jeziku o nazivu proizvoda, razredu pirotehničkog sredstva, proizvođaču ili uvozniku, kao i broj rješenja Ministarstva unutarnjih poslova, kojim im je odobreno stavljanje u promet pirotehničkih sredstava.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Posebnu pozornost treba obratiti na najmlađe jer petarde nisu igračka, a nesreće se ne događaju drugima. Od pirotehničkih sredstava najčešće stradaju šake, prsti, lice i oči. Zbog svega je izuzetno bitno djecu poučiti pravilnom načinu rukovanja petardama te mogućim posljedicama ozljeđivanja. No, najbolja preventiva je nekorištenje pirotehnike i ostalih sredstava jer je obilježavanje blagdana bez toga svečanije, dostojanstvenije i mirnije.

Preporuke policije za nadolazeće blagdane:

– oružje držati pod nadzorom i zaključano – nelegalno oružje, eksplozivna ili pirotehnička sredstva prijaviti policiji koja će doći po njih, ne podnoseći prekršajnu ili kaznenu prijavu – ako se koristi pirotehnika, obavezno pročitati i pridržavati se uputa proizvođača za sigurno rukovanje – pirotehniku kupovati u ovlaštenim prodavaonicama – pirotehnička sredstva ne koristiti pod utjecajem alkohola – koristiti ih na otvorenom prostoru – poštivati sigurnosne udaljenosti prilikom uporabe – ne pokušavati ponovno aktivirati pirotehničko sredstvo koje je zatajilo

Preporuke za roditelje

– ne poklanjajte djeci nešto od čega bi mogli stradati – u ponašanju budite uzor svome djetetu – savjetujte djecu da ne diraju neaktivirana pirotehnička sredstva, da ih ne rastavljaju i ne vade ili pale eksplozivni sadržaj – savjetujte djecu da ne eksperimentiraju s petardama, da ne izrađuju improvizirane petarde i ne pune cijevi eksplozivnim smjesama

Od pirotehnike lani stradalo šest osoba

Iako se broj ozlijeđenih od pirotehnike posljednjih godina smanjuje zahvaljujući MUP-ovoj akciji Mir i dobro, iz splitske policije podsjećaju da je lani u blagdansko vrijeme nastradalo šest osoba – troje je zadobilo teške tjelesne ozljede, a među ozlijeđenima je i troje djece.

Voditelj Odjela prevencije Paško Ugrina predstavljajući akciju Mir i dobro rekao je kako su u prošlogodišnjoj akciji od građana izuzeli oko 600 komada pirotehnike, 158 komada streljiva, dvije eksplozivne naprave, sedam komada oružja, a procesuirano je 17 prekršaja zbog zlouporabe pirotehnike, te su učinjena i četiri kaznena djela.

“Cilj nam je poslati poruku da je korištenje ili zlouporaba pirotehnike vrlo ozbiljna stvar i da svi moramo uložiti dodatne napore. Ove godine je novost zabrana korištenja pirotehnike u razredu F2 i F3 petardi i redenika, ostala pirotehnička sredstva kategorije F1 dozvoljena su prodavati cijelu godinu osobama starijim od 14 godina, dok se F2 i F3 prodaju od 15. prosinca do 1. siječnja i mogu se koristiti od 27. prosinca do 1. siječnja”, objasnio je Ugrina na konferenciji za novinare.

Akciju Mir i dobro podržavaju i vatrogasci, pa je zapovjednik Javne vatrogasne postrojbe grada Splita Mario Mikas apelirao na građane da se pirotehnikom koriste na odgovarajući način i da razmišljaju o svojim postupcima. “Jer primjerice ako puše vjetar, a netko ispaljuje raketu mora biti svjestan da ona može završiti u nekoj zgradi”, rekao je. Istaknuo je i da su i proteklih godina u vrijeme Božića i Nove godine imali dosta intervencija zbog pirotehnike koja je izazvala požare na balkonima i u potkrovljima. Napomenuo je i da su tako u jednoj takvoj noći znali imati 20 do 30 takvih intervencija.

Da je bolje spriječiti nego liječiti slaže se i ravnatelj županijskog Zavoda za hitnu medicinu Leo Luetić koji je poručio da se veselje za blagdane može izraziti i na primjerenije načine, a ne paljenjem pirotehnike u kojoj su, kako je praksa do sada pokazala, posljedice amputacije, razderotine, opekline, te oštećenja vida i sluha.

Roditeljima je poručio da naročito kontroliraju svoju djecu jer se korištenjem pirotehnike događaju teške ozljede obično gornjih ekstremiteta.

Prijatelji životinja podsjetili su da je korištenje petardi potpuno zabranjeno te apelirali na građane da ne koriste ni druge vrste pirotehnike

Gradske vlasti pozvali su da odustanu od novogodišnjeg vatrometa.

Apsurdnim su ocijenili to što je dopušteno korištenje pirotehnike od 27. do 30. prosinca, kada se ništa ne slavi te zamolili građane da ne koriste ni dopuštena pirotehnička sredstva poput raketa i vatrometa jer i to uznemiruje ljude i životinje te zagađuje zrak i okoliš.

Novac za vatromet uštedite za nešto drugo

Koliko je opasna sva pirotehnika govori aktualni događaj kada su vatrogasci u posljednji tren spriječili mogući požar stana u Zagrebu, nakon što je ubačena raketa uzrokovala požar na balkonu, podsjetili su.

“Kao i ranijih godina, svjedočimo i mnogim slučajevima psihičkih šokova, stradavanja i bježanja životinja zbog buke nastale bacanjem pirotehničkih sredstava. Prema podacima iz Italije, oko 5000 kućnih životinja godišnje umire od srčanog udara izazvanog eksplozijom petardi”, upozorili su Prijatelji životinja.

Velika razina buke može oštetiti njihov znatno osjetljiviji sluh od ljudskoga te izazvati psihički šok ili zastoj srca, dok iznenadni bljeskovi svjetla iznimno štete pticama, koje noću slabije vide, a mogu oštetiti i ljudski vid.

“Pozitivan trend u svijetu je da gradovi odustaju od organiziranja vatrometa i uporabe bilo kakvih bučnih pirotehničkih sredstava za proslavu Nove godine te se okreću načinima slavlja koji ne uzrokuju buku, eksplozije i zagađenje okoliša. Danas zaista ima puno izbora i vatrometi nisu nužni kako bi se obilježio prelazak iz jedne godine u drugu”, poručili su Prijatelji životinja.

To su, kažu, prepoznali i neki gradovi u Hrvatskoj pa su novac koji bi potrošili za organizaciju vatrometa prošle godine usmjerili na štednju, donacije ili na druge oblike proslave.

Prijatelji životinja građane su pozvali da pozivom na 112 ili na broj lokalne policijske postaje prijave svako korištenje zabranjenih petardi i redenika.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.