Osvrt: Dehumanizacija – nit koja povezuje protivnike molitelja i nacističku Njemačku

dehumanizacija
Foto: iStock by Getty Images

U modernom svijetu velika je novost bila pojava 3D tehnologije. No, i u medijskom svijetu postoji 3D. On, nažalost, ne čini napredak ljudske civilizacije. To su difamacija, diskreditacija i dehumanizacija. Ova potonja riječ bila je i nit vodilja u nacističkoj Njemačkoj. I to u vremenu koje je prethodilo strahovitom genocidu nad Židovima u Drugom svjetskom ratu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

A upravo je dehumanizacija glavna nit koja povezuje nacističku Njemačku s protivnicima molitelja na trgovima. O tome nema sumnje. No, što dehumanizacija uopće znači?

Dehumanizacija p(r)okazana u Izvješću UiO o moliteljima

Na dehumanizaciju muškaraca koji mole na trgovima hrvatskih gradova upozorilo je i Izvješće o kršenju prava na slobodu vjeroispovijesti muškaraca okupljenih u javnoj molitvi krunice u 2023. godini. Autor ovog detaljnog i dokumentiranog uvida u kršenja prava molitelja je udruga U ime obitelji. Udruga je Izvješće predstavila na okruglom stolu u hrvatskom Saboru u srpnju ove godine. O Izvješću su govorili izvršna direktorica udruge U ime obitelji dr. Željka Markić, član istraživačkog tima Jakov Blagojević, dr. Marijana Kompes s Hrvatskog katoličkog sveučilišta, odvjetnik Karlo Novosel te predstavnik Ordo iuris Filip Đekić.

Udruga U ime obitelji u Izvješću se osvrnula na niz napada na javnu molitvu krunice, ali i na molitelje. Ne samo promatrajući pokušaje fizičkog ometanja javne ispovijesti vjere, već i sustavno prateći medijske izvještaje na tu temu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Napadi na javnu molitvu i molitelje krunice sadrže djela u rasponu od iznošenja neistina do kaznenih djela. Medijska izvješća do danas nasilno pokušavaju narušiti značaj javne molitve. Ponajprije umanjivanjem broja molitelja, gradova koji u molitvi sudjeluju, pa sve do blaćenja i dehumanizacije samih muškaraca okupljenih u molitvi.

>Predstavljeno Izvješće UiO o kršenju prava molitelja krunice: Šutnjom se šalje pogrešna poruka

Što je pokazalo Izvješće o kršenju prava molitelja?

Izvješće o kršenju prava na slobodu vjeroispovijesti muškaraca okupljenih u javnoj molitvi krunice u 2023. godini istaknulo je, što je na okruglom stolu i obrazloženo argumentima, niz ključnih trenutaka kojima su molitelji diskriminirani od strane protivnika, ali i medija.

Izvješće pruža uvid i u povijesno-teološku utemeljenost molitvenih nakana javne molitve. No, i to su protivnici javne molitve krunice dovodili u pitanje.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Napadi na javnu molitvu i molitelje krunice u izvješću su kategorizirani od nekažnjivih djela, pa sve do onih kaznenih. Dijapazon se proteže od iznošenja stereotipa i predrasuda, neargumentiranog optuživanja i iznošenja neistina, preko kažnjivih djela poput iznošenja kleveta, pa sve do kaznenih djela protivnih odredbama Zakona o suzbijanju diskriminacije.

U Izvješću se navode i brojna djela i napadi kojima su prekršene odredbe Kaznenog zakona. Neki od njih su javno poticanje na nasilje i mržnju te u manjoj mjeri kazneno djelo zločina iz mržnje radi vjeroispovijesti.

Izvješće donosi javno dostupne, konkretne napade na muškarce okupljene u javnoj molitvi krunice. Osim toga, sadrži i osvrt na nacionalni, europski i međunarodni pravni okvir koji se krši protivljenjem slobodnoj javnoj molitvi.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Totalitarna propagandna kampanja

U Izvješću su popisani, predstavljeni i analizirani napadi na muškarce okupljene u javnoj molitvi krunice 2023. godine. Molitvu je na glavnom zagrebačkom trgu te trgovima još devet hrvatskih gradova organizirala inicijativa Muževni budite.

Totalitarnu propagandnu kampanju protiv muškaraca okupljenih u javnoj molitvi krajem 2022. godine, kada je molitvena inicijativa i započela, pokrenuli su aktivistički antikatolički mediji. Zatim se kampanja prelila i u glavnostrujaške medije. U konačnici, protivnici molitve i molitelja stigli su i na trgove. Tamo do danas sustavno organiziraju prosvjede. Neki su, očekivano, za to i plaćeni.

Prosvjede su predvodile – i još uvijek predvode – aktivističke udruge, pojedinci te predstavnici političkih stranaka ljevice.

>Ovdje možete pročitati Izvješće o kršenju prava molitelja krunice

Dvostruka mjerila institucija i političkih struktura

Javna molitva krunice pokazala je dvoličnost hrvatskog društva. No, ovaj put ne samo među građanima, već i političkim strukturama i institucijama. Dvostruki kriteriji stavova, pa i vrijednosnih prosudbi oko muškaraca okupljenih u molitvi, došli su do izražaja upravo na okruglom stolu u Saboru.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Iako je dokumentirano Izvješće ponuđeno i predstavnicima lijevih političkih opcija, one su ga odbile, jednako kao i poziv na okrugli stol. Štoviše, neke od njih istovremeno su organizirale vlastiti okrugli stol i/li organizirale prosvjed. Ni predstavnici institucija nisu bili naklonjeni prezentaciji Izvješća o moliteljima.

Pravobraniteljica za ravnopravnost spolova nazočila je okrugom stolu stranke Možemo. Na okrugli stol udruge U ime obitelji došao je njezin zamjenik. Pučka pravobraniteljica ustvrdila je da Izvješće sadrži “pravne netočnosti”. Dodala je da su kao napadi “okarakterizirane izjave, umjetničke akcije i novinska izvješća” što po njoj spada u “slobodu izražavanja”.

No, sve navedene političke stranke i institucije suprotno reagiraju u slučajevima koji se ne podudaraju s njihovim ideološkim pogledima.

Molitelji predstavljeni na dehumaniziran način

Dehumanizacija molitelja mogla bi se opisati i kao marginalizacija ili degradacija muškaraca koji mole svake prve subote u mjesecu. No, sam konstrukt riječi dehumanizacija zapravo želi načiniti potpunu destrukciju ljudskoga. Gubitak humanosti. Lišavanje čovjeka svega onoga što ga čini čovjekom.

S tim su ciljem molitelji u mainstream medijima predstavljeni uglavnom kao “klečavci”, “katolički fanatici”, “nasilnici”, oni “koji svojim idejama zagađuju grad”.

Nije prvi put ni da mediji nastoje umanjiti realnu sliku sudionika događaja koji promiču obiteljske i kršćanske vrijednosti i slobode. Isto je i u slučaju molitelja.

Današnji medijski izvještaji govore o “desetak” gradova u kojima se molilo. Ili navode Zagreb i još jedan grad. No, istina je da se molitva krunice na ulicama i trgovima diljem Hrvatske održava u sve većem broju. I gradova i sudionika. Danas ih je bilo 18.

Rušenje temelja – slobode

Dehumanizacija, cenzura, difamiranje, medijski linč… Sve su to metode koje vode na iznimno opasan put. A društveni i politički mediokriteti utiru put ka eliminacijskim politikama prema neistomišljenicima. Javnim istupima koji odražavaju dvostruki standard pojačavaju dojam svojih loših namjera.

Zakoni bi trebali vrijediti jednako za sve. Diskriminacija nije i ne može biti način obračuna s onima koji ne njeguju jednoumlje koje zagovaraju ljevičari. Pravo na slobodu unutar zakona mora biti dostupno svima. Uključujući i pravo na slobodno izražavanje vjere. To bi morali imati na umu prvenstveno oni koji bi “dijelili” prava na slobodu prema svojim isključivim kriterijima.

Jer, sloboda je temelj ljudskog postojanja. A dehumanizacija se postiže rušenjem tih temelja. Povijest nas uči da je tako.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.