(VIDEO, FOTO) Otac je na silu ugurao malenoga u automobil: Cesare Avenati predan ocu Alessandru

Foto: Fah

Službenici Općinskog suda u Splitu predali su dječaka Cesarea Avenatija na skrb ocu Alessandru Avenatiju unatoč tome što je dvjestotinjak Splićana u utorak dopodne došlo podržati dječakovu majku Ninu Kuluz i pred zgradom u kojoj su živjeli majka i sin pokušavali onemogućiti njegovo odvođenje u Italiju.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

> (VIDEO) Bulj u Saboru tražio raspravu o malenom Cesareu: Reiner mu oduzeo riječ za cijeli dan

Prosvjed je na Pujankama počeo u utorak ujutro sa znatno manjim brojem sudionika nego prije godinu dana kada je bio prvi pokušaj odvođenja dječaka ocu u Italiju.

Sudionici prosvjeda su se podijelili u dvije skupine i dio njih zatvorio je izlaz s ceste. Sat i pol vremena nakon dogovorene ovrhe iz stana su izašli sudski službenici, ovrhovoditelj, a s njima je bio i talijanski konzul, otac i baka dječaka, te odvjetnici.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Susjedi kažu kako je Cesareovo odvođenje bilo strašno i stresno jer je dječak vikao, bilo je toliko očito kako ne želi da ga odvajaju od majke.

Dalmatinski portal danas je objavio snimku trenutka kada otac na silu uvukao malenoga Cesarea u automobil.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

#spasimocesarea
Dijelite neka cijeli svijet vidi kako otac čupa bosonogo dijete. Ako ovo nije nasilje nad djetetom, onda ne znam sto je.
Nad ocem se već vodi istraga za obiteljsko nasilje.
Vidi se kako se ponaša prema djetetu.
Nije ga htio posjećivati i družiti se s njim, ali ga može čupati za kosu i noge i vuci po podu dok se dijete opire i moli ga za milost.
Iz policije kažu da nikada nisu vidjeli stravičniji prizor.
Ali su dozvolili da se to odigra.

Objavljuje Vanda Plazonic u 19. lipnja 2018

Susjedi malenog Cesarea kažu da je prilikom njegovog odvođenja plakao cijeli ulaz, a nakon što je na silu uguran u automobil kolona vozila je krenula preko zemljanog dijela i izišla na četverotračnu brzu cestu kojom se izlazi iz Splita.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Kada su prosvjednici shvatili da im je dječak doslovno odveden iza leđa, sjurili su na drugu stranu i izišli na brzu cestu koju su uspjeli blokirati nekoliko minuta sve dok ih policija nije makla i dok nisu shvatili da je za tako nešto prekasno jer je automobil s dječakom otišao.

Jedna je Splićanka na Facebooku objavila snimku na kojoj se čuju plač i zapomaganje malenoga Cesarea, kako navodi.

– Evo vam ekskluzivno krikovi malog Cesarea. Prokleta zemljo koja nisi u stanju zaštiti prava i interese djeteta hrvatskog državljanina, napisala je.

Zbog te je situacije pozlilo ocu Nine Kuluz, ali i Nini koju su odveli u stan, a njenog oca kolima Hitne medicinske pomoći u bolnicu. Osim njih jedan je prosvjednik, inače osoba s invaliditetom, pala, pa je i tu morala intervenirati liječnička ekipa.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Odvjetnik Nine Kuluz Mišo Živaljić je nakon ovrhe ustvrdio da u Hrvatskoj nismo dorasli zaštiti dječjih i ljudskih prava, kao i da nema kvalitetnog ovršnog i obiteljskog zakon kao ni Pravilnika o provođenju ovrhe.

“Djeca nisu putni koferi, a niti slične pokretnine što u našem zakonodavstvu još jesu. Prihvatili smo EU, a zadržali zakone iz doba Mletačke Republike. Sramimo se danas svi zbog jednog dječaka koji nije želio otići tamo gdje ga vode, ali ga nitko nije mogao čuti”, kazao je Živaljić.

Glasnogovornica splitske policije Antonela Lolić rekla je da su danas pružali pomoć u izvršenju odluke, te da je održano javno okupljanje bilo prijavljeno policiji.

“U jednom trenutku su prosvjednici izašli na cestu s namjerom da je blokiraju, a policajci su reagirali na najblaži mogući način i niti u jednom trenutku nisu primijenili silu. Vodili su se načelom razmjernosti i koristili najblaža sredstva da bi cestu pustili u promet”, zaključila je Lolić.

U veljači ove godine ovrha je odgođena iz sigurnosnih razloga, dok je prije točno godinu dana ovrha bila odgođena jer se Alessandru Avenatiju nije osigurao prevoditelj na talijanski jezik.

Nina Kuluz i Alessandro Avenati jedno su vrijeme imali zajedničko skrbništvo nad dječakom koji je trebao živjeti u Italiji, a majka ga je imala pravo viđati svaki dan. Nina je pobjegla iz Italije skrivajući se u BiH, potom se vratila u Split, a dječakov otac je dva puta pokušao sina vratiti u Italiju.

Lani u lipnju je pred njenom kućom bio organiziran velik prosvjed u kojem se tražila odgoda ovrhe nad djetetom. Odgoda je odgođena jer sud nije dječakovom ocu osigurao prevoditelja. U međuvremenu je na talijanskom sudu izgubila skrbništvo nad dječakom, zbog otmice sina je osuđena na tri godine i četiri mjeseca zatvora, obvezna je Alessandru isplatiti 50 tisuća eura odštete te ima obvezu javljanja talijanskoj policiji u Torinu svakih 20 dana.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.