Otkrivamo detalje oko ‘transrodnih’ soba u požeškoj kaznionici: Tko ima na njih pravo i što s tuširanjem?!

kaznionici
Montaža: Narod.hr, izvor: iStock by Getty images, MUP

Za ”transrodne osobe” predviđene su posebne prostorije u požeškoj kaznionici za žene, potvrdili su nam nadležni. Odgovorili su i na pitanje što je sa zajedničkim kupaonicama i slično.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Muškarci u ženskom zatvoru?! Kaznionica u Požegi dobila sobe za ‘transrodne osobe’

Prošlog je tjedna upravitelj Kaznionice u Požegi za RTL otkrio da tamo postoji posebna soba za “transrodne osobe”. Imajući u vidu probleme koje uvođenje “transrodnih osoba” u ženske odjele kaznionica stvara u SAD-u i nekim europskim državama, a gdje su “transrodne osobe” zapravo muškarci koji promjenom rodnog identiteta završavaju u ženskim zatvorima, uputili smo nadležnom ministarstvu pitanja oko načina funkcioniranja kada je u pitanju ta kategorija zatvorenika.

U Kaznionici u Požegi trenutno nema ‘transrodnih’ zatvorenica

Na naše pitanje “ima li među štićenicama Kaznionice u Požegi ‘transrodnih osoba’?, odgovor Ministarstva pravosuđa i uprave je da “u Kaznionici u Požegi trenutno na izdržavanju kazne zatvora nema transrodnih osoba.”

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Iscrpno su pak odgovorili na pitanje kako se utvrđuje i u skladu s kojim zakonima i pravilnicima da je neka osoba ‘transrodna’.

“Spol osobe formalno se određuje prema oznaci spola u dokumentima osobe, no ako rodni identitet nije izjednačen s onim koji piše na osobnoj iskaznici, postupanje u zatvorskom sustavu ovisi i o drugim relevantnim podacima i informacijama, kao što su sudske odluke i dokumentacija o tranzicijskom procesu koju izdaje Nacionalno zdravstveno vijeće koje djeluje pri Ministarstvu zdravstva. Ukoliko proces tranzicije nije dovršen, kod određivanja smještaja i postupanja vodi računa o mogućim rizicima za samoozljeđivanje i/ili ozljeđivanje te rizicima za potencijalne prijetnje od strane drugih osoba lišenih slobode.”

Možda će vas zanimati

Što je Nacionalno zdravstveno vijeće koje daje mišljenje o 'promjeni spola' i tko su njegovi članovi?

Članovi Nacionalnog zdravstvenog vijeća daju važno mišljenje za promjenu spola.

Definicija transrodnosti u skladu je s LGBTIQ protokolom

Odgovor nadležnih, onima koji znaju na koji način je “život u drugom rodnom identitetu” ušao u hrvatske zakone, ne ostavlja nikakvog prostora za dvojbe: osoba koja zadovoljava kriterije Nacionalnog zdravstvenog vijeća za život u drugom rodnom identitetu doista je ‘transrodna osoba’, odnosno, da budemo sasvim jasni, ona je u ovom slučaju muškarac koji se identificira kao žena.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Jedina osnova za izdvajanje od ostale zatvoreničke populacije jest nedovršen “proces tranzicije”. Posrijedi je termin prenesen izravno iz LGBTIQ rječnika i izvorno nema porijeklo u medicini ili pravu kao takvima. Naravno, riječ ima smisla isključivo ako se pretpostavi da je moguće da muškarac postane žena ili obratno, bilo pravnim, bilo medicinskim postupkom ili njihovom kombinacijom.

Ne bi htjeli ništa prejudicirati, pa ćemo citirati definiciju “tranzicije” iz Protokola za postupanje s LGBTIQ osobama u izdanju krovne transaktivističke udruge KolekTIRV:

“Tranzicija je proces kroz koji trans ili rodno raznolika osoba prolazi kako bi svoje tijelo i/ili ponašanje prilagodila vlastitom rodnom identitetu. Mnoge trans osobe prolaze kroz tranziciju, a to može uključivati društvenu (socijalnu) tranziciju, pravnu i fizičku, odnosno medicinsku.”

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Revolucija ide korak dalje-Udruga KolekTIRV objavila je protokol za LGBTIQ Hrvatsku

Transrodna osoba u ženskom zatvoru je muškarac

Skrećemo pozornost na to da “može uključivati” podrazumijeva i “ne mora uključivati”, što znači da se muškarac može identificirati kao žena bez da odstrani svoja spolna obilježja.

Kako je jedno od muških spolnih obilježja ujedno nužno oruđe za provedbu zločina silovanja, teorijski nema nikakve zapreke da se muškarac koji je za takav krimen osuđen, nakon što mu se prizna “život u drugom rodnom identitetu”, prebaci, naoružan rečenim spolnim obilježjem, u žensku kaznionicu.

Što to povlači za sigurnost ostalih zatvorenica, prepuštamo mašti čitatelja uz još jednu usputnu primjedbu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Naime, sudeći po odgovoru iz ministarstva, pitanje sigurnosti se ne postavlja u odnosu na druge zatvorenice, nego isključivo u smislu same ‘transrodne osobe’. To je pouzdan znak kako je cjelokupni postupak modeliran na osnovi onih unosa u zakonodavstvo koji dolaze od transaktivističkih udruga, te da rizik koji smo upravo opisali nije izričito uzet u obzir.

Iz navedenog je očigledno kako odgovor na naše pitanje “ako je ‘transrodna osoba’ zadržala svoje primarne spolne karakteristike, odnosno muške spolne organe, postupa li onda uprava Kaznionice s njom kao sa štićenicom ženskog spola?” nismo dobili u cijelosti.

Što je sa zajedničkim sanitarnim prostorijama?

Dok, što se nas tiče, na to nema zamjerki, jer nam je jasno kako je neprotuslovan odgovor nemoguće dati, bojimo se kako LGBTIQ aktivisti neće biti toliko tolerantni. Što pod tim mislimo jasno je iz implikacija u odgovoru na naše posljednje pitanje: “Imaju li ‘transrodne osobe’ pravo na jednako i istodobno korištenje zajedničkih sanitarnih prostorija kaznionice s ostalim štićenicama?”

Nadležni odgovaraju da “prema odredbama Zakona o izvršavanju kazne zatvora, kaznionice odnosno zatvori moraju imati sanitarne uređaje koji omogućuju obavljanje fizioloških potreba u čistim i primjerenim uvjetima kad god to zatvorenici žele, a zatvorenicima se omogućuje svakodnevno pranje tijela, a najmanje dva puta tjedno tuširanje. U kaznenim tijelima u kojima se tuševi ne nalaze u sobama zatvorenika, nego postoje zajedničke kupaonice koje se koriste prema utvrđenom rasporedu, transrodnim osobama omogućuje se tuširanje odvojeno od ostalih zatvorenika, odnosno zatvorenica.”

‘Transrodnim osobama’ omogućuje se odvajanje od ostalih zatvorenica u zajedničkim kupaonicama, ali to očigledno ne znači da im se tako nešto izričito brani. Ako znamo da je ‘transrodna osoba’ u ženskom zatvoru zapravo muškarac koji se identificira kao žena, to znači da po svemu sudeći nema osnove da ga se u tome spriječi.

Transrodnost je pravomoćno ušla u institucije

Ono što će tu vjerojatno zasmetati LGBTIQ aktivistima je očigledno nastojanje nadležnih da izbjegnu nedvosmisleno nazvati ‘transrodnu osobu’ u ženskom zatvoru ‘muškarcem’. Kako i ne bi, smeta i nas, makar iz dijametralno oprečnih razloga. Međutim, kako je iz službene terminologije očigledno, kaznionički će se sustav prije morati nedvosmisleno izraziti kad to pitanje postave transrodni aktivisti, nego mi.

To će uskoro postati neizbježno, jer transaktivisti imaju takav luksuz da ne moraju pokazivati razumijevanje i praviti kompromise.

Na koncu, ova nam prepiska pokazuje kako je u Hrvatskoj slovo T iz LGBTIQ skraćenice danas već solidno ugrađeno u zakonodavstvo i sada, shodno tomu, ulazi u institucije.

 

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.