Što je Nacionalno zdravstveno vijeće koje daje mišljenje o ‘promjeni spola’ i tko su njegovi članovi?

Nacionalno
Montaža: narod.hr, izvor: Fah

“Promjena spola” na zapadu se već odavno postavlja kao rješenje za mnoge probleme, iako su sve glasiniji oni koji govore o njenim posljedicama. Kada se govori o “promjeni spola” u Hrvatskoj, vžano je spomenuti Nacionalno zdravstveno vijeće. Ono, naime, između ostalog, daje važno mišljenje o “promjeni spola”.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Nacionalno zdravstveno vijeće ima devet članova od čega najmanje četiri osobe podzastupljenog spola koje imenuje i razrješuje Hrvatski sabor na prijedlog ministra zdravstva, iz redova istaknutih stručnjaka u pojedinim strukama medicine, radi praćenja svih područja zdravstvene zaštite, davanja i predlaganja stručnih mišljenja iz područja planiranja, programiranja, razvoja, davanja mišljenja vezano uz promjenu spola i drugih bitnih pitanja iz zdravstva koja su od važnosti za Republiku Hrvatsku”, stoji u Zakonu o zdravstvenoj zaštiti.

Uz obavljanje navedenog posla Vijeće može zatražiti i mišljenje drugih stručnjaka iz pojedinih struka medicine čije mišljenje je potrebno za rješavanje pojedinog pitanja.

>Devet novih članova vijeća koje odlučuje i o tzv. promjeni spola; otkriveno i koliko je godišnje takvih zahtjeva

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Članovi Nacionalnog zdravstvenog vijeća predlažu i daju stručna mišljenja iz područja planiranja i razvoja svih područja zdravstvene zaštite, mišljenja o imenovanju Klinika unutar tercijarne zdravstvene zaštite te Kliničkih bolnica i Kliničkih bolničkih centara. Nadalje, članovi Nacionalnog zdravstvenog vijeća predlažu i daju stručno mišljenje o radu i dodjeli naziva Referentnih centara u Republici Hrvatskoj koji su centri izvrsnosti u pružanju usluga zdravstvene zaštite u skladu s najvišim međunarodnim i svjetskim standardima”, pojasnila je u listopadu na sjednici Nacionalnog zdravstvenog vijeća u Osijeku, sada bivša članica Vijeća prof. dr. sc. Jasminka Milas-Ahić.

Vijeće izdaje mišljenje o “promjeni spola”

Nacionalno zdravstveno vijeće bitno je za promjenu spola u Hrvatskoj jer upravo oni daju mišljenje vezano uz promjenu spola. Sastaju se u prosjeku svaka tri tjedna, a godišnje, u prosjeku, odlučuju o 30 do 40 zahtjeva za “promjenom spola”.

Osoba koja podnosi zahtjev za izdavanje rješenja o upisu promjene spola u maticu rođenih, uz zahtjev mora priložiti Mišljenje Nacionalnog zdravstvenog vijeća o promjeni spola ili o životu u drugom rodnom identitetu. Mišljenje Nacionalnog zdravstvenog vijeća predstavlja dokument na temelju kojeg nadležni ured državne uprave u županiji donosi rješenje o upisu promjene spola u maticu rođenih.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Možda će vas zanimati

Kako je 'promjena spola' polako ulazila u hrvatski sustav: Tko je to omogućio i kakav lobi stoji iza toga?

Prema aktualnom zakonu u RH za osobu koja je „promijenila spol“ podatak o njezinom biološkom spolu ne može se vidjeti u izvatku iz državnih matica. 

Nacionalno zdravstveno vijeće Mišljenje donosi na temelju medicinske i druge dokumentacije propisane ovim Pravilnikom o načinu prikupljanja medicinske dokumentacije te utvrđivanju uvjeta i pretpostavki za promjenu spola ili o životu u drugom rodnom identitetu

U članku 9. Pravilnika utvrđuju se uvjeti i pretpostavke za promjenu spola ili o životu u drugom identitetu:

(1) Predsjednik Nacionalnog zdravstvenog vijeća obvezan je u roku od 8 dana od dana primitka urednog zahtjeva iz članka 3. stavka 3. ovoga Pravilnika zakazati sjednicu Nacionalnog zdravstvenog vijeća za davanje Mišljenja.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

(2) Nacionalno zdravstveno vijeće obvezno je donijeti Mišljenje u roku od 30 dana od dana zaprimanja urednog zahtjeva.

>Ovo su članovi vijeća koje će odlučivati o zahtjevima za ‘promjenu spola’

(3) Ako nalaz, odnosno mišljenje stručnjaka iz dostavljene medicinske dokumentacije nisu jasni ili potpuni, ako su nalazi i mišljenja dvaju ili više stručnjaka proturječni, ako mišljenje stručnjaka nije dovoljno obrazloženo ili se pojavi osnovana sumnja u točnost danog mišljenja, a ti se nedostaci ne mogu otkloniti, Nacionalno zdravstveno vijeće može zatražiti nalaz i mišljenje drugih stručnjaka s Liste stručnjaka, a može zatražiti i mišljenje zdravstvene ustanove.

(4) Mišljenje zdravstvene ustanove može se tražiti i onda kad se zbog složenosti slučaja može opravdano pretpostaviti da će se na taj način doći do zajedničkog Mišljenja.

(5) U slučaju iz stavaka 3. i 4. ovoga članka, Nacionalno zdravstveno vijeće o tome bez odgode pisano obavještava podnositelja zahtjeva i u obavijesti navodi medicinsku dokumentaciju koju je podnositelj zahtjeva obvezan dodatno dostaviti.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

(6) Nacionalno zdravstveno vijeće obvezno je donijeti Mišljenje u roku od 30 dana od dana zaprimanja dodatne medicinske dokumentacije iz stavka 5. ovoga članka, a najkasnije u roku od 60 dana od dana podnošenja urednog zahtjeva.

Tko su članovi?

Nova postava Nacionalnoga zdravstvenog vijeća na mandat od četiri godine imenovana je 14. srpnja 2023., a evo tko ga čini:

Prof. dr. sc. Dragan Ljutić, splitski nefrolog i rektor Sveučilišta u Splitu u drugom mandatu. Na početku prvog mandata pisalo se o obiteljskim vezama s premijerom Andrejom Plenkovićem, a sam Ljutić potvrdio je da je njegova supruga rođakinja premijerove majke.

>Novi splitski rektor Ljutić: ‘Moja supruga i premijerova majka su rodice, ali to s ovim nema veze’

Akademik Željko Reiner, internist i političar, a od 1997. redoviti je profesor interne medicine u trajnom zvanju. Između ostalog bio je ministar zdravstva RH (1998. –2000.), ravnatelj Kliničkoga bolničkoga centra u Zagrebu (2004. do 2012.), član Izvršnoga odbora Svjetske zdravstvene organizacije (1995. –1998.), a od 2006. redoviti je član HAZU. Od 2010. do 2015. bio je predsjednik Nacionalnog zdravstvenog vijeća.

Prof. dr. sc. Mirjana Kujundžić Tiljak, specijalistica socijalne medicine i organizacije zdravstvene zaštite, HDZ-ova zastupnica u Gradskoj skupštini Grada Zagreba. Ravnateljica je Škole narodnog zdravlja “Andrija Štampar”. U vrijeme pandemije koronavirusa bila je predsjednica Kriznog stožera Sveučilišta u Zagrebu.

Prof. dr. sc. Ervina Bilić, specijalistica neurologije i subspecijalistica neuromuskularnih bolesti, voditeljicom Referentnog centra Ministarstva zdravstva za neuromuskularne bolesti i kliničku elektromioneurografiju.

Prim. dr. sc. Marija Bubaš, državna tajnica u Ministarstvu zdravstva Marija Bubaš i bivša zamjenica Krunoslava Capaka. Posljednje tri godine Bubaš se često pojavljivala u javnosti zbog pandemije koronavirusa, a ostale su upamćene i njene izjave o cijepljenju.

>Capak odbio govoriti o bačenim milijunima za cjepiva, a Bubaš nije htjela pred novinare

Prof. dr. sc. Slavko Orešković, ginekolog i dekan Medicinskog fakulteta u Zagrebu. Redoviti je profesor u trajnom zvanju u Katedri za ginekologiju i opstetriciju Medicinskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu. Za vrijeme hajke oko slučaja Čavajde, Orešković je isticao da je priziv savjesti je pravo svakog liječnika.

>VIDEO: Rasprava dekana Medicine i pravne stručnjakinje: Je li kazneno djelo ako ubijemo dijete čim se rodi? Je. A tri sata prije? Nije.

>Šef Petrove: Feticid je prekinuti život djeteta unutar maternice…Ne znam koji bi liječnik to u Hrvatskoj napravio

Izv. prof. dr. sc. Silvio Bašić, državni tajnik u Ministarstvu zdravstva i voditelj referentnog centra Ministarstva zdravlja za preoperativnu obradu bolesnika s farmakorezistentnom epilepsijom KBC-a Dubrava.

Izv. prof. dr. sc. Mario Starešinić, traumatolog i dopredsjednik Hrvatskog traumatološkog društva. Ravnatelj je Kliničke bolnice Merkur.

Doc. dr. sc. Irena Hrstić, gastroenterologinja i ravnateljica Opće bolnice Pula.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.