Hrvatski sabor u petak je, na četiri godine, imenovao devet članova Nacionalnog zdravstvenog vijeća koje među ostalim daje mišljenje o promjeni spola. Vijeće sastaje u prosjeku svaka tri tjedna, a godišnje odlučuju u prosjeku o 30 do 40 zahtjeva za ‘promjenom spola’.
Na prijedlog ministra zdravstva, u Vijeće su imenovani Dragan Ljutić, akademik Željko Reiner, Mirjana Kujundžić Tiljak, Ervina Bilić, Marija Bubaš, Slavko Orešković, Silvio Bašić, Mario Starešinić i Irena Hrstić.
>Devet novih članova vijeća koje odlučuje i o tzv. promjeni spola; otkriveno i koliko je godišnje takvih zahtjeva
Članovi Vijeća biraju se iz reda istaknutih stručnjaka u pojedinim strukama medicine, radi praćenja svih područja zdravstvene zaštite, davanja i predlaganja stručnih mišljenja iz područja planiranja, programiranja, razvoja i drugih bitnih pitanja iz zdravstva koja su od važnosti za Hrvatsku.
Prema Pravilniku o načinu prikupljanja medicinske dokumentacije te utvrđivanju uvjeta i pretpostavki za promjenu spola ili o životu u drugom rodnom identitetu, podnositelj zahtjeva za izdavanje rješenja o upisu promjene spola u maticu rođenih, obvezan je uz zahtjev priložiti Mišljenje Nacionalnog zdravstvenog vijeća o promjeni spola ili o životu u drugom rodnom identitetu.
Mišljenje Nacionalnog zdravstvenog vijeća predstavlja dokument na temelju kojeg nadležni ured državne uprave u županiji donosi rješenje o upisu promjene spola u maticu rođenih.
Ako nalaz, odnosno mišljenje stručnjaka iz dostavljene medicinske dokumentacije nisu jasni ili potpuni, ako su nalazi i mišljenja dvaju ili više stručnjaka proturječni, ako mišljenje stručnjaka nije dovoljno obrazloženo ili se pojavi osnovana sumnja u točnost danog mišljenja, a ti se nedostaci ne mogu otkloniti, Nacionalno zdravstveno vijeće može zatražiti nalaz i mišljenje drugih stručnjaka s Liste stručnjaka, a može zatražiti i mišljenje zdravstvene ustanove.