Ivan Penava, nezavisni gradonačelnik grada Vukovara komentirao je najavu tzv. lokalne reforme školstva u tom gradu. Reforma podrazumijeva povezivanje djece hrvatske i srpske nacionalnosti u iste škole. Onima koji to žele, pružit će se mogućnost pohađanja posebne, manjinske škole.
“Krajnje je vrijeme da djeca zajedno idu u školu, da uče i slušaju nastavu kao u ostatku države”, rekao je Penava u utorak za RTL.
“A onda, naravno, ukoliko imaju želju, volju, vremena slušati nacionalne grupe predmeta, slušati o svome jeziku, kulturi, umjetnosti…” to će moći u budućoj školi za pripadnike srpske nacionalne manjine.
Podsjetimo, u gradu Vukovaru djeca srpske nacionalnosti odlaze na nastavu u iste školske zgrade kao i hrvatska djeca. Međutim, školuju se u odvojenim razredima, smjenama i obrazovnim programima. Lidija Miletić, ravnateljica OŠ Dragutin Tadijanović kaže kako u njihovoj školi roditelji srpske nacionalnosti najčešće odabiru posebne obrazovne programe za svoju djecu. “Djeca se školuju na srpskom jeziku i ćiriličnom pismu za sve nastavne predmete.”
> Penavina zamjenica: ‘Sva školska djeca u Hrvatskoj dolaze na Ovčaru, osim srpske djece u Vukovaru’
> (FOTO) Stipo Mlinarić: Udžbenik iz povijesti po srpskom programu 2. svjetski rat obrađuje na 50-ak stranica, Vukovar i Dubrovnik u jednoj rečenici
Ministarstvo znanosti i obrazovanja predviđa posebne razredne odjele i obrazovne programe za nacionalne manjine ondje gdje ne postoje uvjeti za osnivanje samostalne školske ustanove.
Penava se drži uputa ministarstva i smatra da takvi uvjeti u Vukovaru postoje. To znači da će se u Vukovaru osnovati manjinska škola, poput škola za Mađare i Talijane, u koju će roditelji moći slati djecu po želji.
Penava je naveo i tko bi se mogao protiviti ovakvoj promjeni. “Sad ćemo doći vjerojatno do jedne druge apsurdne situacije da će grad Vukovar možda kao prva jedinica lokalne samouprave to htjeti napraviti i dati manjinsku školu. Ali po svim svojim dosadašnjim razgovorima očekujem vrlo žestoko protivljenje ovih subjekata koje sam naveo. Znači ZVO-a, SNV-a i SDSS-a”, rekao je Penava.
Srđan Milaković, gradski vijećnik iz redova SDSS-a smatra da će takvom promjenom djeci srpske nacionalne manjine biti teže očuvati identitet. “Ne znam jesam li ja nešto prespavao u posljednjih nekoliko dana. Moguće da se ćirilica uvodi u opću uporabu u Republici Hrvatskoj pa će onda bit moguće obrazovanje u tom modelu u kojem se to predlaže. Moguće je da se pjesnici poput Desanke Maksimović i Zmaja uvode u literaturu u obrazovnom sustavu RH. Znanstvenici i svi oni koji su protjerani iz obrazovnog programa da će se vratiti nazad. Ako to jest tako, onda možemo razgovarati”, ustvrdio je Milaković.
Vukovarci su izrazili odobravanje prijedloga njihovog gradonačelnika Penave.
“Pustimo djecu neka odrastaju. Neka se druže i neka se zbliže. Da bude zajedništvo, a ne svađa”, ističu.
Tekst se nastavlja ispod oglasa