Pjesnikinja Herceg na HRT-u kod Šimleše – baš kao nedavno u Poljskoj – promovirala pobačaj

herceg
Foto: snimka zaslona

Monika Herceg, pjesnikinja i aktivistica za “pravo na pobačaj”, gostovala je u HRT-ovoj emisiji “Kod nas doma”, kod Brune Šimleše. Povod gostovanja bilo je osvajanje nagrade “Europski pjesnik slobode 2024”. Njen se nastup na javnoj televiziji pretvorio u promociju pobačaja, a iskoristila je priliku da prozove Hod za život i molitelje na gradskim trgovima te ih optužila da vraćaju državu u srednji vijek.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Herceg je nedavno u poljskoj dobila “Europski pjesnik slobode”, književnu nagradu čiji je cilj promovirati poetske pojave koje se bave jednom od najvažnijih tema suvremenog svijeta, slobodom, te pokazuju visoku umjetničku vrijednost. U razgovoru s Brunom Šimlešom na nagradu se kratko osvrnula, a ostatak emisije posvetili su se pravu žena, točnije “pravu žena na pobačaj”. Herceg se tako osvrnula na Poljsku, gdje je pobačaj ilegalan rekavši da je tamo “situacija gora nego u Hrvatskoj”.

>Andrijanić: U Poljskoj nerođeni imaju svoje zaštitnike među političarima. U Hrvatskoj sve manje

Prozvala Hod za život

Na dodjeli nagrade Herceg je na odjeći nosila bedž s crvenom munjom na crnoj pozadini. Objasnila je da su joj taj bedž dale plesačice za vrijeme nastupa i da on simbolizira borbu za pobačaj. Potom je prozvala Hod za život, a molitelje nazvala “famoznim klečavcima”.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Svi bi trebali stajati uz žene Poljske i nadati se da u Hrvatskoj neće doći do takve situacije. Mada, ako mi ne govorimo o tome mi i dalje imamo Hod za život i neke struje koje nas žele odvući što se tiče ženskih prava daleko u srednji vijek. Pa imamo i te famozne klečavce po trgu što je potpuno suludo“, kazala je Herceg.

>Poljski predsjednik Duda odlučno protiv pobačaja

Šimleša je još dodao da molitelji ne mole samo po Zagrebu, nego i u drugim gradovima.

>Europski sud za ljudska prava odbacio zahtjev zagovornika pobačaja protiv Poljske

“Evo proširili su se. Mislim da realno imamo stalan napad na ženska prava. Ako ne govorimo javno i otvoreno o tome, trenutna situacija u Poljskoj bi vrlo brzo mogla biti i naša budućnost”, dodala je Herceg.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Andrijanić o bedžu i psovkama

Goran Andrijanić, hrvatski novinar s poljskom adresom, često govori o temi pobačaja i Poljskoj. Tako se i nakon dodjele nagrade Moniki Herceg osvrnuo na bedž koji je nosila

Kakav simbol Hrvatica nosi na sebi dok prima tu nagradu u tom kontekstu nabijenim simbolikom i humanističkim potencijalom? Crvenu munju na crnoj pozadini, simbol koja označava potporu ubijanju nerođenih, onih najnevinijih i najslabijih među nama“, napisao je.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ona mu je u svojoj objavi odgovorila i poručila “odj***** od naših maternica”. Andrijanić je potom objasnio da su takve psovke bile slogan proabortivnih prosvjeda u Poljskoj nakon što je Ustavni sud donio odluku o zabrani eugeničkog pobačaja.

>Ustavni sud u Poljskoj: Pobačaj bolesnog djeteta nije u skladu s Ustavom!

“Ova psovka o kojoj je riječ, ova proabortivnog pokreta u Poljskoj, međutim, rastuživala me je od samoga početka… Proabortivne aktivistkinje tvrde kako je upućena prema političarima. Ne.

Ona je upućena prema toj djeci čije je živote zabrana eugeničkog pobačaja spasila. Ona su ta koja trebaju od…ti od žena i njihovih maternica. Psovka je upućena njima, djeci s teškim bolestima koju treba eliminirati na vrijeme, djeci s Downom koja su bila najbrojnija među žrtvama eugeničkog abortusa”, napisao je Andrijanić.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
>Poljska – primjer države koja je posljednjih godina u Europi prednjačila u zaštiti obitelji

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.