Platforma bliska Sorosu pohvalila 22 zastupnika iz 9 hrvatskih stranaka zbog borbe protiv pro-life kampanja

Foto: fah Fotomontaža: narod.hr

Hrvatski političari iz devet različitih političkih stranaka pozvali su na saborsku istragu o kriznim centrima za trudnoću. Riječ je o ustanovama nevladinih organizacija koje se uspostavljaju za savjetovanje trudnica protiv pobačaja.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Hrvatski političari iz devet stanaka traže saborsku istragu, nakon izvješća medijske platforme openDemocracy (otvorena Demokracija), koja je usko povezana s Otvorenim društvom milijardera i samoprozvanog filantropa Georgea Sorosa.

Naime, ovog mjeseca, openDemocracy je objavila rezultate devetomjesečne istrage u osamnaest zemalja koje imaju takve centre te žele doprijeti do žena koje razmišljaju o pobačaju te ih odgovoriti od tog čina. Hrvatska je bila jedna od zemalja u koju su također poslani novinari radi istrage kampanja za život i navodnih dezinformacija koje se u njima koristi, te je u ime openDemocracya poslana novinarka Ana Brakus, inače LGBT aktivistica koja piše za Faktograf, libelu.org i Novosti Srpskog narodnog vijeća.

OpenDemocracy otkriva kako je nakon njihove istrage, u petak 21. veljače na konferenciji za novinare u Zagrebu, više od dvadeset zastupnika najavilo zahtjev za osnivanjem saborskog povjerenstva kako bi se “utvrdile sve činjenice o tim centrima u Hrvatskoj, uključujući njihovo financiranje, praksu i utjecaj na ženska reproduktivna i seksualna prava i zdravlje”.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Kako je Al Jazeera prenijela, nezavisni zastupnik Bojan Glavašević, primjerice, tvrdi da je problematično što se na stranicama organizacije koja je registrirana kao klinika za pobačaj “mogu pronaći lažne informacije, neznanstvene informacije čiji je isključivi cilj odvraćanje žena od pobačaja”.

Saborskom istragom “trebale bi se istražiti i veze između centara u Hrvatskoj i međunarodnih udruga i mreža čiji je cilj oduzimanje ženama pravo na pobačaj”, ustvrdili su zastupnici, uspoređujući dezinformacije u ovom području s onim oko cjepiva koja su značajno utjecala na javno zdravlje.

Među zastupnicima su se istaknuli SDP-ov europarlamentarac Fred Matić koji je također specijalni izvjestitelj Europskog parlamenta o “položaju seksualnog i reproduktivnog zdravlja i prava u EU, u okviru ženskog zdravlja. On se već pohvalio na Twitteru kako je “cilj njegovog izvješća promovirati i zastupati progresivnu agendu”, odnosno pobačaj, kontracepciju i spolnog odgoj.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Na konferenciji za novinare osim Glavaševića i Matića, govorili su još i Sabina Glasovac te Vesna Pusić. Zastupnici su ustvrdili kako “hrvatski ustav uključuje rodnu ravnopravnost kao jednu od najviših vrijednosti ustavnog poretka… dok su seksualna i reproduktivna prava sastavni dio ljudska prava”.

Inicijativu zna osnivanjem Istražnog povjerenstva potpisali su saborski zastupnici Marko Vučetić, Silvano Hrelja, Vlaho Orepić, Goran Aleksić, Tomislav Žagar, Boris Milošević, Anka Mrak Taritaš, Goran Beus Richembergh, Nada Turina-Đurić, Ines Strenja, Peđa Grbin, Nenad Stazić, Mihael Zmajlović, Alen Prelec, Tulio Demetlika, Emil Daus, Ivana Ninčević-Lesandrić, Željko Lenart i Mirando Mrsić.

Inače, medijsku platformu OpenDemocracy financira Otvoreno društvo, koje je samo između 2017. i 2018. godine ovoj platformi dala tri puta između 80.000 i 100.000 funti te jednom više do 100.000 funti. Osim Otvorenog društva, ovu platformu su, između ostalih, financirali i Zaklada braće Rockefeller, Heinrich Boll Stiftung, Nacionalna zaklada za demokraciju (NED) te je surađivala s institucijama Ujedinjenih naroda tijekom izvješćivanja o ljudskim pravima ilegalnih migranata.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.