Premijer Andrej Plenković u srijedu je gostovao na HRT-u, u emisiji “1 na 1” Romana Bolkovića gdje je odgovarao na pitanja pandemiji koronavirusa, potresu, ali i svom viđenju gospodarstva, vanjske politike, odnosa sa susjedima uključujući sa Srbijom te stanju u Hrvatskoj demokratskoj zajednici.
Voditelj je između ostaloga Plenkovića pitao očekuje li da će za ovoga mandata uspjeti riješiti sva granična pitanja sa svim susjedima.
“Naša Vlada je odnose sa Slovenijom dovela na onu razinu za koju sam se uvijek zalagao. Slovenija je jedini susjed s kojima praktički osim rezidualnih pitanja nakon raspada SFRJ nemamo nikakvih pravnih pitanja, nego imamo nekoliko pitanja koje trebamo riješiti, a istodobno smo i saveznici i prijatelji koji rade skupa na europskoj razini i dovoljno smo zreli da riješimo ovih nekoliko točaka, bilo to razgraničenje na moru, pitanje granice na kopnu, pitanja vezana za NE Krško i još par njih.
I Mađarska s kojom su isprepleteni odnosi mahom zbog INA-e, i tu nastojimo imati bolje odnose, primjerice zakup vezan uz LNG terminal je signal boljih odnosa. I sa Srbijom nastojimo poboljšati odnose, imamo puno opterećenja agresije velikosrpskog Miloševićevog režima, ali baš na našoj unutarnjoj političkoj sceni mi vodimo politiku da želimo naše predstavnike manjina uključiti ne samo u parlamentarnu većinu, nego ići na tragu ostavštine predsjednika Tuđmana koji je htio da imamo manjine u Hrvatskom saboru, a ovaj puta oni su s nama već drugi put u koaliciji, radimo na pomirbi i oni nam mogu biti most u rješavanju otvorenih pitanja između Hrvatske i Srbije.
>Peternel: Nema novinara koji bi Plenkoviću objasnio što je sloboda medija
Nema praktički zemlje u susjedstvu s kojom ne radimo iskorak”, kazao je Plenković.
Voditelj je postavio pitanje što ćemo s onim političkim i ekonomskim reformama koje bi u Hrvatskoj trebalo stvoriti takozvanu tržišnu privredu, odnosno kada će se država izgubiti kao glavni akter u gospodarstvu i kada će privreda zaživjeti na tržišnim principima.
Plenković je ustvrdio kako smo davno postali država tržišnog gospodarstva, a na opasku kako to mnogi osporavaju kazao je:
“Postoji krug ljudi koji gleda na državu kao teret. Da nema države, tko bi osigurao sva ova sredstva, to ne može privatni sektor. Mi smo platili plaće privatnom sektoru. Na taj način su poslodavci zadržali radnike, bez države to ne bi mogli. Iskoristili smo EU fondove, rasteretili smo porezno građane. Ova vlada je za tržišno gospodarstvo, slobodu poduzetništva, odgovornost pojedinca u društvu, no ne možemo se praviti da država ne postoji, porezi i prirezi postoje i u drugim državama.”
Izvor: narod.hr