Plenković o obljetnici hrvatskog ulaska u EU, o Pelješkom mostu i arbitraži

Foto: fah

Projekt Pelješkog mosta vjerojatno će biti najkonkretniji, najvidljiviji i najveći individualni projekt koji će Hrvatska ostvariti do 2020. godine, kada će moći procijeniti što radi dobro, a gdje su potrebna poboljšanja, rekao je premijer Andrej Plenković u Dubrovniku u subotu, na četvrtu godišnjicu ulaska RH u Europsku uniju.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Mislim da smo u protekle četiri godine ostvarili pomake u smislu preuzimanja svih politika korištenja prednosti članstva no da bi naši svi građani to članstvo u EU-u ocijenili na još konkretniji način mislim da ćemo trebati pričekati referentno iskustvo punih sedam godina proračunskog okvira do 2020. godine, rekao je. “Tada ćemo moći zajednički podvući crtu što radimo dobro i gdje može unaprijediti naše aktivnosti“, rekao je premijer u izjavi novinarima na rubu 12. po redu skupa Dubrovnik Forum.

Smatra da je trajna zadaća hrvatske vlade da poveća apsorpciju sposobnosti povlačenja europskih sredstava.

„Projekt Pelješkog mosta vjerojatno će biti najkonkretniji, najvidljiviji i najveći individualni projekt“ koji ćemo ostvariti u tom razdoblju, rekao je Plenković.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Vjeruje da će on pridonijeti boljem identificiranju svih hrvatskih građana s činjenicom da smo „tog 1. srpnja 2013. i ranije prije četiri godine 2009. ostvarili sve ključne strateške vanjskopolitičke zadaće od naše neovisnosti“, rekao je Plenković aludirajući na ulazak Hrvatske u EU i NATO.

Dva dana nakon objave arbitražne presude o graničnom sporu koju Hrvatska ne priznaje, premijer je ponovno odgovarao na novinarska pitanja što službeni Zagreb kani učiniti da izađe iz te situacije.

Europska komisija je vrlo obazriva u svojim komentarima na presudu, rekao je Plenković odgovarajući na pitanje što očekuje od Europske komisije, te je istaknuo da je većina država izbalansirana u komentarima.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Situaciju treba “dedramatizirati”, rekao je premijer i naglasio da očekuje puno više od direktnih sastanka s kolegom (slovenskim premijerom Mirom) Cerarom.

“Mi imamo jedan vrlo otvoren dijalog, čujemo se telefonom“, a uskoro slijedi s njime sastanak u Ljubljani, rekao je.

Podsjetio je da je odluka o arbitraži bila donesena u teškom kontekstu zastoja hrvatskih pregovora s Europskom unijom kada u šest mjeseci češkog predsjedanja mjesecima nijedno poglavlje nije bilo otvoreno niti zatvoreno.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Rekao je i da Hrvatska ima različite situacije kako je uredila granice sa susjednim zemljama, primjerice sa Slovenijom arbitraža, s Bosnom i Hercegovinom sporazum, sa Srbijom bilateralnu komisiju, s Mađarskom je granica uređena.

Na novinarska inzistiranja da se pregovori teško mogu voditi kada su dvije strane na potpuno suprotstavljenim stajalištima, Plenković je rekao da je najvažnije razgovarati.

„Bitno je da nema nikakvih jednostranih poteza“, rekao je premijer.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.