Plenković pozvao Sloveniju na dijalog i incidente u Savudrijskoj vali nazvao “tradicionalnom metodologijom”

Foto: fah

Premijer Andrej Plenković u ponedjeljak je u Požegi izjavio da se otvorena granična pitanja sa Slovenijom moraju nastaviti rješavati dijalogom, a manje incidente u Savudrijskoj vali nakon arbitražne odluke nazvao je “tradicionalnom metodologijom”.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Ako dođe do određenih povreda u Piranskom zaljevu odnosno Savudrijskoj vali, ili na bilo koji drugi način, već je to tradicionalna metodologija proteklih godina gdje Hrvatska dostavi prosvjednu notu Sloveniji, ponekad Slovenija dostavi prosvjednu notu Hrvatskoj. Ali, moja je glavna poruka da kroz dijalog moramo nastaviti rješavati otvoreno granično pitanje sa Slovenijom”. kazao je Plenković u izjavi nakon sastanka s predstavnicima Zajednica županija, Udruge gradova i Udruge općina na novinarsko pitanje o nedavnim manjim incidentima na moru koji su uslijedili nakon odluke Arbitražnoga suda.

“Upravo na tragu, na platformi jednoglasne odluke Hrvatskog sabora iz ljeta 2015. godine želimo razvijati dobre kvalitetne i iskrene odnose sa Slovenijom koja je nama susjedna i prijateljska zemlja”, rekao je Plenković i ponovio da će se sa slovenskim kolegom Mirom Cerarom sastati 12. srpnja u Ljubljani.

Izmjene Ovršnog zakona

Tekst se nastavlja ispod oglasa

U pogledu Ovršnoga zakona, koji je u saborskoj proceduri, a Vlada ga je ondje uputila na samom početku svoga rada, još kada je partner HDZ-u bio Most, naveo je da će najvjerojatnije već u četvrtak na dnevnome redu sjednice Vlade biti prijedlog određenih izmjena kako bi se i one mogle raspraviti u parlamentu još tijekom njegovog ljetnog zasjedanja.

“Vlada će temeljem analize još dodatnih informacija koje smo prikupili i same prakse primjene Ovršnoga zakona predložiti određene izmjene. One će vrlo vjerojatno biti na Vladi već ovaj četvrtak tako da se omogući, ako bude realno, da one budu usvojene do kraja zasjedanja Sabora, odnosno 15. srpnja”, rekao je.

Plenković: Nužna je bolja koordinacija, djelovanje i dijalog s lokalnom vlasti

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Premijer Andrej Plenković u ponedjeljak je nakon sastanka s predstavnicima županija, gradova i općina u Požegi izjavio kako je cilj “popuniti uočenu prazninu” odnosno ostvariti bolju korodinaciju, djelovanje i dijalog između središnje te regionalnih i lokalnih vlasti.

“Cilj ovih sastanaka, cilj ove Vlade je da u jednom jednostavnoj partnerskoj suradnji sa županijama, jedinicama lokalne i područne samouprave popunimo jednu prazninu koju smo uočili proteklih godina, a to je nedovoljna koordinacija djelovanja i dijalog između središnje razine vlasti i hrvatskih županija”, rekao je Plenković nakon sastanka s predstavnicima Zajednica županija, Udruge gradova te Udruge općina.

Ističe kako se dogodilo da se praktički poklapaju mandati novoizabranih župana i županijskih skupština te gradonačelnika, načelnika odnosno gradskih i općinskih vijeća s mandatom ove Vlade i ovog saziva Hrvatskog sabora što, naglasio je, nameće obvezu da zajednički rasprave sve temeljne strateške razvojne teme i pokušaju postići što širi politički konsenzus neovisno o pripadnosti strankama kako bi se unaprijedio razvoj svih hrvatskih krajeva i omogućilo rješavanje svih ključnih pitanja.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“A to su prije svega gospodarski rast i razvoj, društvena solidarnost i ravnomjerni razvoj Hrvatske”, ističe premijer.

Upravo stoga, dodaje, u Požegi se razgovaralo o novoj Strategiji regionalnog razvoja koju je Vlada uputila u saborsku proceduru i u čijoj su izradi sudjelovali županije, gradovi i općine te o fiskalnoj decentralizaciji odnosno načinu financiranja jedinica lokalne i regionalne samouprave.

Nove modele financiranja predstavnicima lokalne i regionalne samouprave predstavio je ministar financija Zdravko Marić, a premijer kaže da ga razmjena mišljenja na sastanku upućuje na zaključak “da ćemo imati kvalitetnu raspravu i kroz javno savjetovanje koje će uslijediti u konačnici pronalaženje najboljih rješenja u odgovarajućem zakonskom paketu”.

Naveo je i da će idući sastanak s predstavnicima lokalne i regionalne samouprave, a održavat će se svakih šest mjeseci, biti u Šibensko-kninskoj županiji u prosincu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“I kada se ovaj proces odvije u ciklusu od nekoliko godina tada ćemo, siguran sam, svi zajedno moći se osvrnuti na bitna poboljšanja pa i proračunsko planiranje koje će na vrijeme uzeti u obzir prioritete pojedinih dijelova Hrvatske”, zaključio je.

Predsjednik Hrvatske zajednice županija, Šibensko-kninski Goran Pauk zahvalio je premijeru zbog ustrajnosti na politici koja dosad nije bila zastupljena u Hrvatskoj, a to je, kako je kazao, iskrena politika partnerske suradnje sa lokalnom i regionalnom samoupravom sa željom da se riješe dugogodišnji i krucijalni problemi lokalne i regionalne samouprave.

Pauk je pozdravio donošenje Strategije regionalnog razvoja od strane Vlade, ali i izrazio zadovoljstvo najavljenom fiskalnom decentralizacijom odnosno izmjenama zakona o financiranju jedinica lokalne i područne samouprave. “Jedno od bitnih načela je da se s ovim prijedlogom zakona jako pojednostavljuje model financiranja jedinica lokalne i regionalne samouprave. Dosad je to bilo financirano po 5 modela odnosno četiri plus Grad Zagreb, a sada će to biti jedinstven model raspodjele poreza na dohodak”, kazao je Pauk nakon sastanka.

Posebno je pozdravio prijedlog da se porez na dohodak s osnove kamata na štednju u potpunosti prepusti jedinicama lokalne i područne samouprave, kao i izdvajanje financiranja decentraliziranih funkcija čime će, ustvrdio je, ostati veća masa od poreza na dohodak za jedinice lokalne samouprave.

Iako su, kako je kazao, postojale određene primjedbe na predloženu raspodjelu sredstava za županije, gradove i općine i na Fond za izravnanje, Pauk je uvjeren da će se tijekom javne rasprave doći do modela financiranja u kojoj nitko neće biti oštećen.

Župan Požeško-slavonske županije Alojz Tomašević izjavio je da je ovaj sastanak dobra poruka da Slavonija i Požeško-slavonska županija nisu zaboravljene te ocijenio to jasnim znakom da potpora hrvatske Vlade neće izostati.

“Slavonija i Požeško-slavonska županija imaju mogućnosti i uz ovakvu potporu i ovakva promišljanja i procedure i mi ćemo podići životni standard, zastaviti bijelu kugu u Slavoniji i podići mogućnosti razvoja kako obiteljskih tako i drugih gospodarstava”, zaključio je Tomašević.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.