Plenković: ‘Preporuke Vijeća za suočavanje s nedemokratskim režimima važne su i relevantne’

Foto: fah

Premijer Andrej Plenković u četvrtak nije želio komentirati nedavnu oslobađajuću presudu pjevaču Marku Perkoviću Thompsonu zbog uzvika „Za dom spremni” , no ustvrdio je da u preporuke Vijeća za suočavanje s nedemokratskim režimima itekako važne i relevantne.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Na novinarsko pitanje hoće li se nakon presude odbaciti preporuke Vijeća za suočavanje s nedemokratskim režimima te kako će se ujednačiti sudska praksa u vezi spornog pozdrava Plenković je rekao da su preporuke vijeća itekako važne i relevantne.

„Ministarstva su dobila određeni rok da se o njima očituju. Kada se očituju ćemo vidjeti kako i na koji način bolje regulirati postojeće zakonske okvire”, kazao je premijer nakon Svečane sjednice Skupštine Hrvatske vatrogasne zajednice u Otočcu.

Vijeće za suočavanje s posljedicama vladavine nedemokratskih režima preporučilo je u ožujku sankcioniranje simbola totalitarnih režima, ali i iznimku da se pozdrav “Za dom spremni”, koji je suprotan Ustavu, može koristiti u komemorativne svrhe uz prethodno dopuštenje. S druge strane crvena zvijezda i komunistički simboli nisu sporni, s tim da su ti simboli bili dvoznačni.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Pjevač Marko Perković Thompson nepravomoćno je u srijedu na Prekršajnom sudu u Slunju oslobođen optužbe da je remetio javni red i mir kada je tijekom izvođenja pjesme “Bojna Čavoglave” na proslavi obljetnice “Oluje” lani u Slunju uzviknuo poklič “Za dom spremni” jer, kako stoji u presudi, nije poticao mržnju na temelju nacionalne ili vjerske pripadnosti.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.