Danas se u Hrvatskom saboru sastao Odbor za Ustav na čijem su se dnevnom redu našli Prijedlog zakona o blagdanima, spomendanima i neradnim danima u Republici Hrvatskoj, Konačni prijedlog zakona o ovlasti Vlade Republike Hrvatske da uredbama uređuje pojedina pitanja iz djelokruga Hrvatskoga sabora te Prijedlog zakona o izmjenama i dopuni zakona o izboru predsjednika Republike Hrvatske.
O prijedlogu da Dan antifašističke borbe postane spomendan, a ne praznik govorio je saborski zastupnik predstavnik srpske manjine u Hrvatskoj Milorad Pupovac pri čemu je ustvrdio “da se antikomunizmom potpuno negira antifašizam”.
“To je izrazito jasna distanca u odnosu na komunističke poretke. I znamo zašto. I znamo iz koje perspektive. To ne možemo ne vidjeti. Tri su komemorativna, ukoliko dvama koja su vezana uz naše ratno iskustvo dodamo još borbu i obilježavanje radničke klase za njihova prava. I dva su politička.”
Ocijenio je kako oko ta dva politička praznika u zemlji ne postoji konsenzus.
“Oko ova dva imamo najmanje konsenzusa u našoj zemlji i najmanje znanja postoji kod djece i kod prosječne populacije o tome što su oni. Je li za to zaslužan kolega Škrabalo sa svojim elaboriranim pristupom, ili smo zaslužni mi, ili nešto treće. Ja to ne znam. Ali činjenica je da bismo morali poraditi na tome da taj politički apsekt pojačamo”, ustvrdio je Pupovac u dodao:
“Meni je drago da govorite o antifašističkom aspektu kao neospornom, s obzirom na razlike koje među nama u tom pogledu postoje kada kažete da se kod nas uspostavila jasna razlika između antifašizma i komunizma”.
“Ja mislim da nije. Ja mislim da se antikomunizmom potpuno negira antifašizam. I da je to mnogo raširenija pojava nego afirmacija antifašizma”, smatra Pupovac.
Pupovac je u nastavku kazao kako je “sasvim je sigurno da je tvrdnja antifašizam je više od komunizma istinita tvrdnja. I sasvim je sigurno da je komunizam manje od antifašizma također istinita tvrdnja”, ali da u našem slučaju to nažalost nije tako, prenosi N1.
“U izvorišnim postavkama je kao konstitucija uveden demokratski antifašizam, nasuprot totalitarnom antifašizmu. Dakle, to je distinkcija između antifašizma, demokratskog antifašizma i totalitarnoga”, dodao je Vladimir Šeks, član Odbora za Ustav.
Plenković zloupotrebom Tuđmana u obrani ‘Dana antifašističke borbe’
Podsjetimo, saborski Odbor za ratne veterane u kojem većinu ima HDZ, amandmanom je zatražio da Dan Hrvatskog sabora, 8. listopada, ostane praznik i neradni dan, ali da se Dan antifašističke borbe, 22. lipnja, promijeni u spomendan, što znači da bi bio radni dan.
Na to je reagirao predsjednik Vlade i HDZ-a Andrej Plenković ustvrdivši kako “Treba stati na kraj politici detuđmanizacije i unutar HDZ-a. To znači da ja kao predsjednik HDZ-a i Vlade kažem da je 22. lipnja blagdan koji je uvrstio predsjednik Franjo Tuđman i tako će i ostati“, rekao je Plenković dodavši da “sve što su na Odboru govorili nije ni politika Predsjedništva ni Nacionalnog vijeća, ni HDZ-a ni Vlade RH”.
Izvor: narod.hr/N1
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.