Plenkovićevi potezi pred izbore za EU: Uljanik – odlično, a kad će istražiti svoje koalicijske partnere?

Foto: Fah, fotomontaža

U utorak ujutro javnost je iznenadila akcija masovnih uhićenja bivših čelnika Uljanik grupe i 3. maja. Kako se moglo čuti u javnosti, istraga već neko vrijeme traje, no nitko nije očekivao uhićenja na ovakav način.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Uhićene u akciji Uljanik policija sumnjiči za kaznena djela zlouporabe povjerenja u gospodarskom poslovanju i jednu subvencijsku prijevaru kojima je počinjena materijalna šteta veća od 1,2 milijarde kuna, izvijestio je MUP u utorak poslijepodne.

U službenom priopćenju policija je izvijestila da od rujna 2018. provodi “kompleksno kriminalističko istraživanje međusobnog poslovanja trgovačkih društava koja posluju unutar grupe poduzeća iz Pule, a kojoj pripada i brodogradilište u Rijeci te poslovanja društava iz navedene grupe poduzeća s drugim poslovnim subjektima izvan grupe”.

Zanimljivo, velika policijska akcija poklopila se s datumom raspisivanja izbora za EU parlament, zbog čega se u javnosti pojavila sumnja da su se uhićenja odvila upravo zbog predstojećih izbora, ali i uoči odluke o stečaju Uljanika.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Štogod bilo u pozadini ove velike policijske akcije, tek se očekuje rasplitanje trakavice oko Uljanika, a u javnosti se s pravom postavlja pitanje – kada će na red dođi istraživanje Plenkovićevih koalicijskih partnera?

Plenkovićevi koalicijski partneri iza sebe imaju čitav niz velikih afera

Uz neke se političare, donedavne ministre vežu različite afere koje se ni nakon njihova odstupanja s mjesta ministara ne rješavaju. Unatoč pokrenutim postupcima i otvaranju slučajeva, čini se da neki političari uživaju potpunu zaštitu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Jedan od istaknutijih, svakako je ključni Plenkovićev koalicijski partner i predsjednik HNS-a, Ivan Vrdoljak.

Vrdoljak na svojim plećima nosi jednu potvrđenu optužnicu zbog prijetnji hrvatskom članu nuklearne elektrane Krško. Prema pisanju medija razlog prijetnji navodno je Vrdoljak inzistirao da Perhanić podnese ostavku na mjesto člana uprave Nuklearne elektrane Krško.

No, ovdje afere Plenkovićevog koalicijskog partnera, Ivana Vrdoljaka ne završavaju.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Za vrijeme njegovog ministarskog mandata uvedeni su razdjelnici kako bi zamijenili kalorimetre koji su bili skuplji, međutim onima koji nisu ugradili razdjelnike počeli su od HEp-a stizati puno skuplji računi za grijanje. Pod zakonskom obvezom ugradnje istih, kazna je između deset i pedeset tisuća kuna.

Sve afere HNS-ovog Ivana Vrdoljaka – optuženog za prijetnje hrvatskom članu NE Krško

O razdjelnicima će odlučivati i Ustavni sud jer je Ivica Džeba, profesor sa zagrebačkog Građevinskog fakulteta, podnio zahtjev za ocjenu ustavnosti i zakonitosti Zakona o tržištu toplinskom energijom koji propisuje obvezu ugradnje tih instrumenata te Pravilnika o načinu raspodjele i obračunu troškova za isporučenu toplinsku energiju.

On je još pitao resorno Ministarstvo gospodarstva jesu li izradili studiju o razdjelnicima prije odluke o njihovoj obveznoj ugradnji. Odgovorili su mu da to nisu napravili jer direktiva to i ne zahtijeva.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

HNS-ov bivši ministar Ivan Vrdoljak ne vidi korupciju u aferi s razdjelnicima

Njemačka je pak, navodi Džeba, izradila tu studiju, koja je pokazala da razdjelnici ne će smanjiti potrošnju energije pa ih nije ni uvela.

Firme iza kojih stoji Vrdoljak dobivaju poslove s HEP-om

Sindikati tvrde kako je ATO inženjering d.o.o., firma koju je prenio na bivšu suprugu. Ta firma, dodaju sindikati, dobiva gotovo sve poslove koje HEP, najčešće nepotrebno, raspisuje putem aranžiranih natječaja, pa ih onda ATO-inženjering d.o.o. prepušta podizvođačima uz 30 do 40 posto provizije.

Druga firma, koju je ministar osmislio isključivo za biznis s HEP-om, je Terra d.o.o. i koja nominalno glasi na Juliju Đanić, suprugu Gorana Đanića, načelnika Podgorača kod Našica, inače kuma ministra Vrdoljaka s kojim je ovaj “jako dobro” poslovao dok je bio zamjenik gradonačelnika Osijeka.

Povezanost sa PPD-om

Pavao Vujnovac, vlasnik i direktor PPD-a prijatelj je s HNS-ovim Ivanom Vrdoljakom iz školskih dana. Vujnovac je istaknuo više puta svoje prijateljstvo s Vrdoljakom, ali negira da je za njegov uspjeh zaslužan prijatelj Vrdoljak.

Mediji su se zadnjih godina zanimali za vlasničku strukturu Prvog plinarskog društva (PPD), koji na plinu ostvaruje stotine milijuna kuna prihoda, a koje je dodatno procvjetalo usporedo s Vrdoljakovim političkim usponom.

Ministar graditeljstva s nepravomoćnom optužnicom

Tu je, dakako, i Predrag Štromar, potpredsjednik Vlade i ministar graditeljstva, također član HNS-a, stranke koja iza sebe ima čitav niz velikih afera.

Naime, ovaj Plenkovićev ministar ima nepravomoćnu presudu kojom je proglašen krivim kao bivši varaždinski župan, odnosno odgovorna osoba zbog sklapanja ugovora o prijevozu učenika osnovnih škola bez provedenog postupka javne nabave.

Bivši varaždinski župan, a sada potpredsjednik Vlade i ministar graditeljstva i prostornog uređenja Predrag Štromar, mora platiti šest tisuća kuna kazne jer je 1. travnja 2015. sklopio ugovor kojim je prijevoz učenika osnovnih škola s Autobusnog prijevoza Varaždin d.d. u stečaju prenesen na tvrtku Autobusni prijevoz Varaždin d.o.o. bez provođenja postupka javne nabave.

Podsjetimo, Štromarovo ime u slučaju pravomoćne presude našlo bi se uz petnaest imena iz Hrvatske narodne stranke povezanih s velikim aferama.

Vrdoljak traži istragu DORH-a jer HNS-ovci prelaze Bandiću, a nije mu bio problem kad je HNS prešao Plenkoviću

Nenadmašne afere Milana Bandića

Plenkovićevi koalicijski partneri možda i najzornije predočavaju premijerov stav o korupciji pa je tako jedan od njegovih ključnih partnera u ovom trenutku kontroverzni zagrebački gradonačelnik Milan Bandić, poznat po čitavom nizu afera.

Najveća je svakako afera Agram, teška više od 25 milijuna kuna, a koja uključuje nezakonito zapošljavanje, zamjenu zemljišta i korištenje automobila na račun Grada. Tu su i ‘zlatni WC-i’ s okretišta u Dubcu i Dubravi koji su po kvadratu koštali 11,6 tisuća eura. U Bandićevoj aferi ‘Nadstrešnice’ , 600 nadstrešnica Zagreb je koštalo 58 milijuna kuna.

Uskok istražuje i Bandićeva putovanja u Rim, naime, u pet godina zagrebački gradonačelnik ovaj je grad obišao čak 62 puta, naravno, na račun Grada Zagreba.

Nabrajanje svih Bandićevih afera premašilo bi okvire ovog teksta, no, čini se, Plenkovićev koalicijski partner, unatoč svemu, još uvijek je nedodirljiv pred hrvatskim pravosuđem.

Spomenimo pritom da je Milan Bandić u Hrvatski sabor ušao s tek jednim zastupnikom, a u ovom trenutku u svom saborskom klubu ima čak 13 zastupnika/prebjega koji podržavaju Plenkovićevu većinu.

Tko sve čini Plenkovićevu “Trgovačku koaliciju”?

Potvrđena optužnica protiv Tomislava Sauche

O aferama unutar vladajuće koalicije nemoguće je pisati, a ne dotaknuti se Tomislava Sauche, donedavnog SDP-ovca koji disciplinirano podržava Plenkovićevu većinu.

Sauchi je, naime, nedavno potvrđena optužnica u aferi “Dnevnice”. Uskok Sauchu tereti da je kao predstojnik ureda bivšeg premijera Zorana Milanovića lažirao putne naloge i zajedno sa svojom tadašnjom tajnicom Sandrom Zeljko nezakonito stekao 580 tisuća kuna.

Istraga je prvo pokrenuta samo zbog Sauche, a naknadno je proširena i na Zeljko, dok je pravomoćnoa postala tek u kolovozu 2018. godine.

U ovom kontekstu zanimljivo je podsjetiti da je tadašnji sudac istrage zaključio da proširenje istrage nije u skladu sa zakonom, a nakon što je Saucha spasio Plenkovića tijekom zahtjeva za opozivom ministra Zdravka Marića, uslijedilo je prvo ukidanje Uskokova rješenja o proširenju istrage.

Kako se u 2018. Plenković borio protiv korupcije?

 

 

 

 

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.