Plitvička jezera puna domaćih posjetitelja: Sve ulaznice rasprodane

plitvička jezera
Foto: Pablo BM, commons.wikimedia.org

Sve ulaznice za Plitvička jezera za ovaj vikend rasprodane su jer je riječ o svibanjskim promotivnim cijenama i o ograničenom broju ulaznica zbog protuepidemijskih mjera, potvrdio je ravnatelj Nacionalnog parka Tomislav Kovačević.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Nadali smo se posjetiteljima, ali ovakav boom ipak nismo očekivali. Naše oduševljenje i radost može se usporediti samo s onim kojeg smo osjećali 1995. godine kada smo otvorili nakon rata. Povratak na posao nakon dva mjeseca, što je više nego ikada u 71 godina postojanja, za svih nas 668 stalno zaposlenih je razlog za slavlje”, govori Ognjen Borčić za Slobodnu Dalmaciju, glasnogovornik Nacionalnog parka Plitvice, u kojem su ulaznice za dva dana vikenda – rasprodane!

Foto: Rangan Datta Wiki, commons.wikimedia.org

Stižu im uglavnom domaći gosti, i to najviše iz Dalmacije i Zagreba, potom iz Slavonije, a mnogi su potegli i iz Istre.

Plitvice su otvorene za posjetitelje od 11. svibnja i već po otvaranju početkom tjedna sve je govorilo da interes postoji, naročito stoga što je Park pokrenuo akciju pod nazivom “Proljeće na Plitvicama” u sklopu koje su sve cijene snižene za pedeset posto.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Međutim, kako cijene, tako je i broj posjetitelja smanjen na pola, što je u skladu s epidemijskim mjerama protiv koronavirusa.

Samo dva dana ranije Nacionalni park bio je prazan:

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Svjetska prirodna baština

Nacionalni park Plitvička jezera osobita je geološka i hidrogeološka krška pojava. Kompleks Plitvičkih jezera proglašen je nacionalnim parkom 8. travnja 1949. godine.

To je najveći, najstariji i najposjećeniji hrvatski nacionalni park. Predstavlja šumovit planinski kraj u kojem se nalazi 16 jezera različite veličine, ispunjenima kristalnom modrozelenom vodom. Jezera dobivaju vodu od brojnih rječica i potoka, a međusobno su spojena kaskadama i slapovima.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Sedrene barijere, koje su nastale u razdoblju od desetak tisuća godina, jedna su od temeljnih osobitosti Parka. Poseban zemljopisni položaj i specifične klimatske značajke pridonijeli su nastanku mnogih prirodnih fenomena i bogatoj biološkoj raznolikosti. Sedreni sedimenti oblikovani su od pleistocena do danas u vrtačama i depresijama između okolnih planina. Gornja jezera na jugu pretežno se sastoje od dolomita, a Donja jezera na sjeveru od vapnenačkih stijena. 2010-ih pojavilo su se nova dva, Sedamnaesto jezero i 18. jezero koja su nastala čovjekovim djelovanjem, no ona nisu ni čista ni estetski lijepa kao ostala.

Prostrani šumski kompleksi, iznimne prirodne ljepote jezera i slapova, bogatstvo flore i faune, planinski zrak, kontrasti jesenjih boja, šumske staze i drveni mostići i još mnogo toga dio su neponovljive cjeline koju je i UNESCO proglasio svjetskom prirodnom baštinom, 1979. godine, među prvima u svijetu.

Park je podijeljen na užu i širu zonu prema stupnju zaštite. Nalazi se na području dvije županije, 91% parka je u Ličko-senjskoj županiji, a 9% u Karlovačkoj županiji.

Na Plitvičkim jezerima nalazi se i izvor rijeke Korane, koja se napaja vodom iz jezera. Klima u nacionalnom parku je umjerena planinska.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Prvi ozbiljni počeci turizma na Plitvičkim jezerima potječu 1861. godine. Godine 2011. bilo je više od milijun posjetitelja po prvi puta u povijesti ovog nacionalnog parka.

Mnogi su istraživači pridonijeli poznavanju i razvoju Plitvičkih jezera, a od njih se posebno izdvaja Ivo Pevalek, kojemu je podignuta i spomen-ploča.

Na krvavi Uskrs 1991. godine na Plitvicama je poginuo prvi hrvatski branitelj Josip Jović.

* Ovaj tekst sufinanciran je sredstvima Fonda za poticanje pluralizma i raznovrsnosti elektroničkih medija

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.