Zastupnici Hrvatskog sabora u nastavku sjednice u četvrtak će raspraviti izmjene Zakona o obvezama i pravima državnih dužnosnika kojima se među dužnosnike uvrštavaju glavni državni inspektor i glavni vatrogasni zapovjednik, te se utvrđuju koeficijenti za obračun njihove plaće.
Obrazlažući prijedlog državni tajnik Ministarstva uprave Darko Nekić ustvrdio je kako se njime racionalizira i profesionalizira državna uprava i predviđa ušteda od oko 10 milijuna kuna. Odbacio je tvrdnje oporbenih zastupnika da se zakonske izmjene donose radi jedne osobe – novoimenovanog glavnog državnog inspektora Andrije Mikulića.
Izmjenama zakona dosadašnji naziv “glavni inspektor Državnog inspektorata“ zamjenjuje se nazivom “glavni državni inspektor”, za kojeg se predlaže koeficijent za obračun plaće 6,21, s obzirom na širinu djelokruga i broj različitih upravnih područja Državnog inspektorata te broj zaposlenih i odgovornost čelnika tijela.
Također se predlaže da se glavnog vatrogasnog zapovjednika utvrdi dužnosnikom s koeficijentom za obračun plaće 5,70, koji je utvrđen za državne tajnike središnjih državnih ureda, budući da je Hrvatska vatrogasna zajednica ustrojena kao središnji državni ured.
Osim toga, usklađuju se nazivi čelnika tijela državne uprave s novim nazivima pa se dosadašnji naziv “ravnatelji državnih upravnih organizacija“ zamjenjuje nazivom “glavni ravnatelji državnih uprava, državnih zavoda i državnih ravnateljstava”. Koeficijent za plaće glavnih ravnatelja državnih ureda, državnih zavoda i državnih ravnateljstava ostaje neizmijenjen.
Podolnjak: ‘Prijedlog neće pridonijeti racionalizaciji državne uprave’
Mijenja se i način upravljanja upravnim organizacijama u sastavu ministarstava pa se dosadašnji dužnosnički položaji pomoćnika ministara zamjenjuju radnim mjestima rukovodećih državnih službenika, a brišu se naziv i koeficijent za pomoćnika ministra.
U raspravi je Robert Podolnjak (Klub Mosta) najavio da neće podržati zakonski prijedlog jer smatra da neće pridonijeti racionalizaciji državne uprave. Upozorio je kako je taj zakon do sada mijenjan 33 puta, odnosno više od jednom godišnje, a do danas nije napravljen pročišćeni tekst, što je obaveza prema poslovniku. Zato je zakon nepregledan, možda i s namjerom, da se ne bi znalo koliko državnih dužnosnika zapravo ima.
Zatražio je da se do drugog čitanja pripremi točan popis državnih dužnosnika kako bi se vidjelo hoće li pomoćnici ministara ostati u službi ili će se vratiti na prijašnja radna mjesta.
Državni tajnik Nekić odgovorio je kako je nemoguće znati hoće li se netko od njih javiti na natječaj i ponovno dobiti posao u državnoj službi.
Vesna Pusić (Klub Glas i HSU) upozorila je kako se tek nakon dvije i pol godine predlaže ukidanje pomoćnika ministara, iako su njihov posao preuzeli državni tajnici, pa nisu ostvarene uštede radi dupliciranja funkcija.
Pomoćnici ministara su nekad imenovani na mandat i odlazili su s ministrima, a sad trajno prelaze u državnu službu, upozorila je Pusić.
Tekst se nastavlja ispod oglasaIzvor: narod.hr/hina