Pogledajte kako je izgledao prošli saziv Sabora i koliko je mandata izgubio SDP!

Zagreb, 25.05.2015 - Služba za graðane Hrvatskoga sabora u suradnji s Agencijom za odgoj i obrazovanje organizira Treæu simuliranu sjednicu Hrvatskoga sabora za uèenike srednjih škola, na temu sprjeèavanje nereda na sportskim natjecanjima. Na fotografiji Nikša Mrkonjiæ, Dragutin Broz, Mate Matišiæ, Dino Mustafiæ, Duško Ljuština, Josip Leko. foto HINA/ Daniel KASAP / dk

Sedmi saziv Hrvatskog sabora konstituiran je 22. prosinca 2011. godine. U sedmom sazivu Sabora je izabran 151 zastupnik na izborima održanima 4. prosinca 2011. Stotinu četrdeset zastupnika izabrano je s lista političkih stranaka u deset izbornih jedinica, tri zastupnika izabrana su u posebnoj izbornoj jedinici sa stranačkih lista, a osam zastupnika izabrano je zastupati nacionalne manjine.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Sedmi saziv Hrvatskoga sabora zaključio je 25. rujna 2015. svoj nepuni četverogodišnji rad, a odluku o raspuštanju koja je na snagu stupila 28. rujna, zastupnici, njih 123, donijeli su jednoglasno.

Dužnost predsjednika Hrvatskog sabora u sedmom sazivu obnaša Josip Leko (SDP), koji je izabran na dužnost 10. listopada 2012. godine, nakon smrti Borisa Šprema (SDP), koji je dužnost predsjednika Hrvatskog sabora obnašao od 22. prosinca 2011. do svoje smrti, 30. rujna 2012. godine.

sedmi saziv hrvatskog sabora

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ovako je to izgledalo u sedmom sazivu Sabora:

Kukuriku koalicija 73
Socijaldemokratska partija (SDP) 56
Hrvatska narodna stranka (HNS) 11
Istarski demokratski sabor (IDS) 2
Hrvatska stranka umirovljenika (HSU) 4

Hrvatska demokratska zajednica i partneri 44
Hrvatska demokratska zajednica (HDZ) 41
Hrvatska građanska stranka (HGS) 2
Demokratski centar (DC) 1

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Hrvatski demokratski savez Slavonije i Baranje (HDSSB) 7

Hrvatski laburisti – Stranka rada (HL) 2

Narodna stranka – reformisti (Reformisti) 3

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Samostalna demokratska srpska stranka (SDSS) 3

Hrvatska stranka prava dr. Ante Starčević (HSP AS) 1

Hrvatska seljačka stranka (HSS) 1

Bošnjačka demokratska stranka Hrvatske (BDSH) 1

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Održivi razvoj Hrvatske (ORaH) 2

Novi val – Stranka razvoja (Novi val) 1

Nezavisni 14

Neovisna lista – dr. sc. Ivan Grubišić 1

Manjine 3

Nestranački 10

Državno izborno povjerenstvo prebrojilo je glasove sa 99,9 posto biračkih mjesta te je, prema tim rezultatima, Domoljubna koalicija dobila 59 zastupnika (3 dijaspora), Hrvatska raste 56 zastupnika, MOST 19, IDS 3, HDSSB 2, Milan Bandić 365 2, Uspješna Hrvatska 1, Živi zid 1. Srpska manjina ima 3 zastupnika, a ostale manjine 5.

Situacija u koalicijama se promijenila, no sami procijenite tko je na gubitku!?

Ovaj tekst je sufinanciran sredstvima Fonda za poticanje pluralizma i raznovrsnosti elektroničkih medija.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.