Pokraj Grubišnog Polja gradi se Podzemno skladište plina vrijedno 500 milijuna kuna. Uz ono u mjestu Okoli nedaleko od Ivanić-Grada, bit će to drugo podzemno skladište u Hrvatskoj. Riječ je o dugoročnom strateškom projektu koji bi za pet godina trebao osigurati stabilnost opskrbe plinom u vrijeme visoke potrošnje.
> Vlada proširuje LNG; podsjetite se kako je došlo do realizacije terminala na Krku
Radovi na ležištu plina koji su počeli u veljači dobro napreduju. To je tek prvi dio. Bude li sve kako je planirano, iduće bi godine trebala početi eksploatacija plina kako bi se počelo prazniti ležište.
– S ove dvije bušotine i sa ovim instalacijama bili bismo negdje na nivou oko 20 tisuća kubika na sat. To će popraviti proizvodnu sliku prirodnog plina svakako. Godišnje računamo na nekih 40-ak milijuna, to može biti malo više, malo manje, ovisi u kojoj fazi, ovisi o raznim uvjetima, istaknuo je direktor Sektora “Podzemnog skladišta plina” Laslo Farkaš Višontal za HRT.
Voditelji projekta kojim bi se trebale povećati dosadašnje mogućnosti skladištenja plina za oko 20% ističu dobru suradnju s lokalnom sredinom. Ona će također imati koristi.
Prirodni plin trebao bi se ovdje eksploatirati od pet do šest godina, a nakon pražnjenja ležište će služiti kao podzemno skladište plina.
– Ovaj dio koji sada vidimo, s prethodnim radovima je 250 milijuna kuna, a ostatak će zapravo biti u drugoj fazi. Otprilike, ne prije 2027., 2028. će se Grubišno Polje pojaviti na karti podzemnih skladišta plina Europe, ističe Višontal.
Iako manjeg volumena od skladišta Okoli, ovo u Grubišnom Polju važno je stoga što će omogućiti povlačenje plina brže od sadašnjeg, i to 40%. S kapacitetom od 100 milijuna kubnih metara neće biti samo sezonsko skladište nego će se koristiti ovisno o potrebama korisnika.
Izvor: narod.hr/hrt
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.