Policija upozorava na novi pokušaj tzv. nigerijske prijevare putem pisma

Foto: fah

Policija je zaprimila informaciju hrvatske državljanke, starije životne dobi, o tome da joj je na kućnu adresu pristiglo pismo osobe koja se predstavlja kao odvjetnik koji je obavještava o nasljedstvu u novcu od mogućeg člana dalje obitelji. Riječ je, naravno, o novom načinu prijevare, prenosi N1.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Kako je priopćila policija, tako pošiljatelj pokušava dovesti u zabludu primatelja da ga kontaktira putem telefona ili e-pošte i ostvari daljnji kontakt radi ostvarivanja novčane naknade.

“S obzirom na to da postoji mogućnost da je više građana, posebice osoba starije životne dobi, zaprimilo predmetna pisma, kao i da na opisani način građani mogu postati žrtve prijevare, upozoravamo ih da u ovakvim slučajevima ne stupaju u kontakt s pošiljateljem kako ne bi postali žrtve kaznenog djela”, napominju iz policije.

prijevare
Foto: Policijska uprava karlovačka

Također, upozoravaju građane da se radi o tzv. nigerijskoj prijevari. Odnosno pripremnim radnjama radi počinjenja prijevare te je dovoljno ne odgovarati i ne kontaktirati pošiljatelja.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Što je nigerijska prijevara?

Na prvu ruku, riječ je o odličnoj “poslovnoj ponudi” koju šalju, primjerice, razni sadašnji ili bivši dužnosnici afričkih zemalja. Traže pomoć pri transferu novčanih sredstava. Obavezno se radi o značajnijim iznosima, koji su ostali na njihovim računima kada su ih otjerali s vlasti ili iz zemlje. Naravno nude primamljivu naknadu od 20 do 35 posto iznosa s njihovog računa u trenutku kada novac “sjedne” na pomagačev račun.

>Policija upozorava: Zlonamjerne e-poruke obrišite, nemojte odgovarati!

Tzv. afrički dužnosnici do imena potencijalnih žrtava dolaze iz raznih izvora, odnosno medija. Primjerice, poslovnih časopisa, internetskih stranica i slično. Usredotočuju se na pojedince, a ne na tvrtke. Tako izbjegavaju složenije procedure pri ugovaranju mogućeg posla. Pisama je uvijek više. U prvom se traži pomoć i osobni podaci te podaci o banci i bankovnom računu. U ostalima se dogovaraju detalji samog transfera.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Osobi koja nasjedne na takvu vrstu “pomoći” nudi se određeni postotak tih sredstava, kao naknada za obavljanje usluge transfera novca. No, transfera novca ustvari nema. Žrtve se navuku da u ime taksi ili sličnih davanja plaćaju znatne iznose ne bi li se, kao, olakšalo isplaćivanje spomenute naknade.

Primjerice, prevarant predloži da doputuje u zemlju pomagača kako bi dogovorili detalje. S obzirom na to da mu je račun blokiran i nema dovoljno novca za taj put i dodatne troškove, logičan slijed događaja jest da pomagača zamoli i za pomoć u vezi tih “sitnica”. Ako pomagač, pošalje novac tzv. afrički dužnosnik mu se više neće javiti.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.