Poplave diljem zemlje – najgore se tek očekuje

Hrvatska se bori protiv poplava. Karlovac je obranjen, no sa strepnjom se – iako se ipak neće spojiti, kako se predviđalo – očekuje dolazak dvaju vodenih valova u Sisačko-moslavačkoj županiji. Vodeni će val nabujale Kupe iz Karlovca noćas proći kroz Letovanić, a sutra će biti u Sisku, dok se vrh vala rijeke Save u tom gradu očekuje u utorak. Kritično je i na Muri, gdje vodostaj nezaustavljivo raste, prenosi HRT.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Vodeni val na Kupi približava se Sisku. Utvrđuju se nasipi na najugroženijim mjestima. Angažirana je i vojska, ondje su već drugi dan. Svi strepe jer ubrzano stiže i Sava iz Zagreba, u Sisku se sastao vrh stožera za obranu od poplava.

20140914418248732a9073fcb4db1e47

Na konferenciji za novinare u sjedištu sisačke gradske uprave, na kojoj su, među ostalima, bili ministar unutarnjih poslova Ranko Ostojić i generalni direktor Hrvatskih voda Ivica Plišić, ponovno je istaknuto da je riječ o ekstremnim prilikama na sisačkom području i u drugim dijelovima Hrvatske, da su nadmašeni stogodišnji prosjeci te kako ovaj put ima dovoljno vremena da se pripremi obrana na kritičnim mjestima.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Plišić je rekao kako vodeni val Kupom ide prema Sisku i sutra se očekuje u Letovaniću, a prekosutra u Sisku. “Kad se sretnu dva vodna vala – koji dolaze Savom i Kupom – u Sisku možemo očekivati veće vodostaje nego u veljači, istaknuo je Plišić. Često se optužuje da kanali nisu dovoljno očišćeni, a udruge zelenih kažu, pak, da su preočišćeni. Mi smatramo da su dovoljno očišćeni jer da ti kanali nisu u dobrom stanju, voda bi ostala izvan Kupe i Save”, rekao je Plišić.

Ministar unutarnjih poslova Ranko Ostojić rekao je da smo, “zahvaljujući dobroj suradnji i koordinaciji te točnim informacijama iz Hrvatskih voda, u prednosti i neke stvari se ne odrađuju u zadnji čas. Nitko ne može obećati da voda neće prodrijeti, ali možemo obećati da ćemo svim silama nastojati izbjeći opću katastrofu”, rekao je Ostojić. Zahvalio je i medijima na korektnom izvještavanju. Dodao je da ni jedna evakuacija nije provedena ako za nju nisu postojali stvarni razlozi.

Minisar je pohvalio napore tamošnjeg stanovništva. “Letovanić i Žažina brane se kao da je ondje tisuću ljudi”istaknuo je.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Poplava na sisaèkom podruèju

Još jedna crna točka je u Drenčini kod Petrinje i ondje je u pomoć stigla vojska. Mještani podižu stvari na katove, nasipima zaštićuju domove.

U Letovaniću je nekoliko gospodarskih objekata poplavljeno. Hrvatske vode su postavile pumpu kojom ispumpavaju zaobalne vode i vraćaju u korito Kupe. Riječ je o pumpi koja može povući tri stotine litara vode u sekundi. Kupa raste tri centimetra na sat, a vodeni val se tek očekuje. Na glavnoj cesti izgrađen je zečji nasip u duljini od 800 metara. Bude li potrebe poslijepodne, gradit će se još jedan u samom Letovaniću.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Hrvatskoj Kostajnici proglašeno je izvanredno stanje. Stanovnici se boje da Sava na ušću ne prima Unu i da će vodostaj još rasti. Nekim ljudima iz ulice Kavrlja voda ulazi kroz zidove.

Poplavljeni su Gradec Pokupski i Jamnica. Za Gradec mještani kažu da je otok. Voda je zarobila 150 mještana u 35 kuća, ne mogu nikamo, čamac je jedino prijevozno sredstvo. Samo jedan jedini čamac službeno im je osiguran od vatrogasnog društva, a njime voze ljude na posao vreće s pjeskom, pumpe. Voznog reda nema.

Na poplavljenim područjima u Hrvatskoj od petka do danas angažirano je 698 pripadnika Oružanih snaga – na području Karlovačke županije 130, Sisačko-moslavačke 467 i Požeško-slavonske županije 101 pripadnik. Na svim ugroženim područjima tijekom protekle noći bila su angažirana 164 pripadnika OS-a RH, priopćeno je iz Ministarstva obrane.

Iako je vodeni val kroz Karlovac prošao, i dalje je na snazi opća opasnost. Vodostaji rijeka opadaju, no veoma sporo, 2 do 3 centimetra na sat. Pod vodom su i dalje gradska naselja uz Koranu te kuće uz Kupu nizvodno od Karlovca, ukupno oko 2 tisuće ljudi. Samo rijetki su se odlučili na evakuaciju, u ova dva dana – njih 50-ak.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

20140913418247e10c136ec3d82320c5

Nakon sjednice gradskog Stožera za zaštitu i spašavanje, karlovački gradonačelnik Damir Jelić rekao je da je u objektima pročistača sada između 50 i 60 centimetara vode pa će šteta biti velika – od milijun do deset milijuna kuna.

Jelić je rekao da su sadašnji vodostaji “takvi kakve ne bilježe ni knjige koje se o zbivanjima u gradu bilježe pet stotina godina”. Istakno je da su sve poduzete akcije pomoći i spašavanja bile vrlo dobro organizirane. Opća opasnost i dalje je na snazi jer je cijelo područje od Logorišta do Mostanja pod vodom.

“Nudili smo evakuaciju stanovništva, ljudi su je uglavnom odbijali”, istaknuo je. Onima koji su ostali u svojim kućama organizirana je dostava hrane i vode.

20140913418247e10c136eca8e8421c2

Kupa je sinoć dosegnula vodostaj od 844 centimetra, a danas u 11 sati je na 832 centimetra. Korana je s maksimalnih 845 pala na 836 centimetara.

Poplave su pogodile i sjever Hrvatske. Od jučer je pod vodom gotovo 85 posto Međimurske županije.Za područje najveće međimurske općine Nedelišće proglašena je opća opasnost. Sirene su se oglasile u 5.30. Kako je rekao načelnik općine Darko Dania, najkritičnije je u naseljima Črečan i Macinec, gdje se voda prelila iz potoka Zelina i poplavila središte mjesta.

Zbog obilne kiše koja pada već dva dana, s oborinskim i podzemnim vodama bore se mještani i sve mjerodavne službe u donjem i srednjem Međimurju, pojasu uz rijeku Muru, te okolica Čakovca.

Problema ima i u Trnovcu, gdje se izlila Trnava. Grade se zečji nasipi kako bi se zaustavilo daljnje nadiranje vode. Bujica je odnijela dio pruge na samoj granici sa Slovenijom pa je do daljnjega zatvoren međunarodni željeznički promet između Macinca i Središča ob Dravi u Sloveniji.

Velike probleme stvorila je noćas i Ilova, pritok Lonje. Probila je nasip i poplavila mjesto Ilova u okolici Kutine.

Voda je prodrla do obližnjih kuća. Cijelu su noć mještani proveli boreći se s vodom. Evakuirani su stari i nemoćni.

Najkritičnije je bilo u Banovoj Jaruzi. Voda je u nekim kućama bila viša od metra. Stotinjak vatrogasaca i mještana radi danonoćno kako bi zaustavili njezin daljnji prodor. Ipak, svi strahuju od vodenog vala koji dolazi. Umorni od borbe s vodenom stihijom, mještani traže pomoć. Ponajprije trebaju ljude, ali i pitku vodu. Svi su bunari onečišćeni. Nema ni dovoljno vreća za pijesak.

Zbog izlijevanja rijeke Kupe od 12 sati zatvorena je državna cesta Stari Farkašić-Stari Brod. Na tom je području poplavljeno nekoliko vikendica.

Zbog preljevanja vode prekinut je željeznički promet na relaciji Požega- Pleternica. Voda se povlači. Poplavljeno je nekoliko kuća, no voda više ne prijeti.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.