Predsjednica Sindikata hrvatskih učitelja: ‘Brine me kvaliteta nastave jer provođenje epidemioloških mjera oduzima dosta vremena’

Sanja Šprem
Zagreb, 25.09.2015 - Konferencija za novinare u povodu poèetka štrajka koju su održali èelnici Vertikale sindikata obrazovanja: predsjednica Sindikata hrvatskih uèitelja Sanja Šprem, predsjednik Velikog vijeæa Nezavisnog sindikata znanosti i visokog obrazovanja Vilim Ribiæ i predsjednik Nezavisnog sindikata zaposlenih u srednjim školama Hrvatske Branimir Mihalinec. foto HINA/ Damir SENÈAR /ds

Predsjednica Sindikata hrvatskih učitelja Sanja Šprem u gostovanju za N1 komentirala je početak nove školske godine u uvjetima epidemije. Pojasnila je što posebno brine sindikate, kakva je suradnja s resornim ministarstvom te kako je protekao prvi dan škole.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Problemi su se detektirali puno prije nego što su škole otvorile svoja vrata u ponedjeljak. Već u subotu smo dobili informaciju o zaraženim zaposlenicima u nizu osnovnih škola tako da možemo reći da su problemi počeli, a škola još nije otvorila vrata”, rekla je te dodala da su neke škole morale prijeći na model C, odnosno nastavu online, a neke su morale odgoditi početak nastave.

“Koliko god pokušavamo biti pozitivni, bila je prisutna i doza zabrinutosti i prije tog ponedjeljka”, dodala je Šprem.

Smatra da je prvi dan škole prošao dobro te da su se škole kvalitetno pripremile za početak nastave.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Prvi dan škole ne mogu se detektirati svi problemi. Jučer su se ravnatelji dobro i kvalitetno pripremili za otvaranje škola, svi učitelji upoznati su s protokolom tako da se škola pripremila najbolje što je mogla. Osigurane su potrebne količine dezinficijenasa i maskica, ali neće cijela školska godina proći s jednom maskom za učitelje nego se očekuje buduće financiranje i suradnja”, istaknula je Šprem.

Šprem je naglasila da su već uočili neke situacije u kojima se primjenjuju različiti kriteriji i donose različite odluke.

“Već sada postoje različitosti u postupanju pa smo jučer imali situaciju gdje je učiteljica tjelesne kulture u izrazito vulnerabilnoj skupini, a omogućeno joj je da radi online, a imamo i izuzetnog kvalitetnog profesora matematike i fizike za kojeg ne znamo hoće li ravnateljica dati suglasnost da radi online u slučaju detektiranja Covida-19. Već i sami vidimo da ćemo imati puno problema”, kazala je Šprem.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Istaknula je da su sindikati tražili da se detektira broj vulnerabilnih osoba i među zaposlenicima i među učenicima kako bi se našao najbolji model održavanja nastave kako nikome ne bi bilo ugroženo zdravlje.

>(VIDEO) Hasanbegović: ‘Ocjena mandata ministrice Divjak je nula sa zabranom ponovnog upisa i ponavljanja razreda u bilo kojoj školi’

“Mislim da će škole biti te koje će prikupiti te podatke, a nadam se da će ministarstvo reagirati i sustavno pratiti stanje u slučaju da neka škola mora prijeći iz modela A u model B.”

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Prema trenutnim informacijama, oko 80 posto škola radi po modelu A što znači da se nastava odvija uživo u školama. Model B, po kojemu se dio nastave odvija uživo, a dio online, i dalje brine sindikate.

“Model B iziskuje najviše dodatnog ulaganja vremena i učitelja i zaposlenika generalno u školi. Što će se događati s pravima zaposlenika koja proizlaze iz tog dodatnog rada, sigurno će biti predmet razgovora s resornim ministarstvom. Prema dosadašnjim informacijama, mislim da neće biti problema s ostvarivanjem prava iz kolektivnog ugovora”, pojasnila je.

Šprem je istaknula kako se brine za kvalitetu nastave jer se za provođenje epidemioloških mjera oduzima dosta vremena.

“Što se tiče provođenja mjera, možda će nastava patiti. Perite ruke, dezinficirajte ruke prije ulaska, izlaska… Dosta je vremena koje se oduzima od same nastave. Bojim se za kvalitetu same nastave. Jasno je da su mjere nužne, ali vidjet ćemo što će biti s kvalitetom i hoće li se sve moći odraditi kako je zacrtano”, kazala je.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.