Hrvatska i Srbija pokušat će u iduće dvije godine bilateralno riješiti granicu na Dunavu, a ako u tome ne uspiju ići će na međunarodni sud ili arbitražu, rekli su u ponedjeljak u Zagrebu predsjednici Hrvatske i Srbije.
Naša je preporuka vladama da nastavimo o tome pregovarati bilateralno, još sljedeće dvije godine. Ako se u tome razdoblju ne dogovorimo o graničnim pitanjima, da se onda dogovorimo o izlasku pred međunarodno pravosudno tijelo”, rekla je predsjednica Kolinda Grabar-Kitarović.
Njezin srbijanski kolega Aleksandar Vučić je dodao da dvije zemlje imaju različite početne pozicije, Hrvatska se poziva na katastar a Srbija na zakon koji smatra jačim pravnim aktom.
“Pokušat ćemo to riješit bilateralnim putem u iduće dvije godine, ako to ne bude moguće ići ćemo pred pravosudna arbitražna tijela, čiju će pravomoćnu presudu prihvatiti i jedna i druga strana”.
Na Dunavu je 136 od 262 kilometra granice između Hrvatske i Srbije.
Embargo na uvrede
Srbijanski predsjednik Aleksandar Vučić izjavio je u petak u Zagrebu da je svojim suradnicima u Beogradu naredio da u idućih 100 dana ne vrijeđaju Hrvatsku, kako se ne bi otežavalo rješavanje brojnih otvorenih pitanja između dviju zemalja.
“U narednih 100 dana ćemo pokušati promijeniti atmosferu…..Svi državni dužnosnici imat će obvezu da ni na koji način ne uvrijede ne samo hrvatske dužnosnike već da se ponašaju odgovorno i da rade sve što je u njihovoj moći da imamo najbolje moguće odnose”, rekao je Vučić na zajedničkoj konferenciji za novinare s hrvatskom predsjednicom Kolindom Grabar-Kitarović.
Dodao je kako Srbi smatraju da je Hrvatska više vrijeđala Srbiju, a da Hrvati vjerojatno misle obrnuto.
“U svakom slučaju to će biti obveza svih predstavnika srpske politike u idućem razdoblju, bez obzira na to hoće li hrvatski političari i vlada na to odgovoriti pozitino ili ne”, istaknuo je Vučić.
Dokumenti i nestali
Srbijanski predsjednik Aleksandar Vučić vratio je u ponedjeljak Hrvatskoj dokumente iz Dvora na Uni koji su odneseni u Srbiju nakon Oluje 1995.
Vučić, koji je stigao u posjet Zagrebu, donio je sa sobom matične knjige rođenih, umrlih i vjenčanih iz te općine sa većinskim srpskim stanovništvom na Banovini.
Hrvatska od Srbije već godinama potražuje povrat kulturnog blaga, opljačkanog i odnesenog iz Hrvatske nakon Oluje kojom su u ljeto 1995. oslobođeni hrvatski krajevi pod kontrolom lokalnih Srba.
Vučić je također izjavio je da je hrvatskim vlastima predao podatke o troje nestalih u ratu 1990-tih u Hrvatskoj.
“Donijeli smo tri imena za koja znamo gdje su stradali”, rekao je Vučić na zajedničkoj konferenciji za novinare s hrvatskom predsjednicom Kolindom Grabar-Kitarović.
Pojedinosti o identitetu, mjestu stradanja i nacionalnoj pripadnosti tih osoba nije naveo.
Srbijanski predsjednik kazao je prije toga da će učiniti sve što može da pomogne pronalaženju nestalih osoba.
Tekst se nastavlja ispod oglasaIzvor: Hina/gs
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.