U proteklom tjednu u Dubrovniku je obilježen Dan dubrovačkih branitelja te smo izdvojili poruku branitelja Marka Mujana, heroja obrane Čepikuća i predsjednika Udruge branitelja Dubrovnika.
Branitelj Mujan: “Dubrovnik je stožerna točka hrvatske državnosti”
Marko Mujan, predsjednik Udruge branitelja Dubrovnika, istaknuo je u utorak značaj obrane Srđa ne samo za Dubrovnik nego i za cijelu Hrvatsku. Rekao je da je Dubrovnik stožerna točka hrvatske državnosti jer nikada nije pao. Govorio je također o zalaganju branitelja da tvrđava na Srđu ostane u rukama Grada i “naših budućih pokoljenja” i da do nje vodi križni put.
“Danas je poseban dan i simbolika je Srđ na kojem su branitelji uspjeli obraniti – i Dubrovnik ujedno. Dubrovnik je, po meni, centar, odnosno, stožerna točka hrvatske državnosti jer nikad nije pao.” – poručio je Marko Mujan sa Srđa u utorak, 6. prosinca.
> Kako se branio hrvatski jug koji je Pelješkim mostom spojen s ostatkom RH: Evo svjedočanstva branitelja Mujana
Na taj dan obilježava se spomen na 6. prosinca 1991. kada su branitelji nadljudskim naporima uspjeli odbiti napad srpsko-crnogorskog agresora na Srđ, posljednju točku obrane Grada, koji je tada već više od dva mjeseca bio potpuno okružen. Zbog neuspjeha u zauzimanju Srđa, neprijatelj se nemilosrdnom paljbom obrušio na Grad i njegovo stanovništvo, na civilne objekte i gradsku jezgru pod zaštitom UNESCO-a, a fotografije Grada u plamenu toga dana obišle su svijet i javnosti jasno pokazale karakter rata koji je bjesnio u Hrvatskoj.
Akademik Rudolf: Najvažnije je zaustaviti to razaranje
Gost Tihomira Dujmovića u Press klubu ovog tjedna bio je akademik Davorin Rudolf, hrvatski znanstvenik i političar, koji je bio ministar vanjskih poslova u vrijeme kad se stvarala hrvatska država.
U emisiji je bilo riječi o tome kakav je mir moguć u Ukrajini.
Rudolf je na početku rata u Ukrajini predložio je međunarodni ugovor o trajnoj neutralnosti Ukrajine. Je li on moguć i sada nakon toliko ljudskih žrtava i razaranja? Rudolf je, među ostalim, rekao:
“Najvažnije je sada zaustaviti to razaranje. Ovo je jedan od najzabrinjavajućih sukoba u povijesti modernoga svijeta” – rekao je Rudolf, te podsjetio na 1962. godinu, kad je svijet bio na rubu nuklearnog rata. Što se sada može napraviti?
Objasnio je što je trajna neutralnost:
“Trajna neutralnost je međunarodni ugovor po kojem se država koja je trajno neutralna obvezuje da neće sudjelovati u nikakvim ratovima, nikakvim oružanim operacijama, a druge države se obvezuju da tu državu neće uvlačiti u nekakav oružani sukob. Takva je, primjerice, Švicarska, ali i Austrija. Ovaj ugovor ne može se proglasiti jednostrano, a izuzetno je važno da takav dogovor prihvate i velike sile. I ovdje u Hrvatskoj postoji jedna zagorska stranka koja zagovara neutralnost Hrvatske, ali se ona ne može proglasiti jednostrano, na to trebaju pristati i druge zemlje. Ta neutralnost može biti oružana, možete zadržati svoje oružane snage.”
Za više informacija pogledajte video:
Mlinarić Ćipe: Plenkoviću, zašto šutiš o ratnoj odšteti?
Stipo Mlinarić Ćipe govorio je o tome zašto je osnovao Centar dr. Ivana Šretera, za kulturu sjećanja na rat i poraće:
“Nažalost, taj centar treba Hrvatskoj jer hrvatska država nije odradila stvari koje je morala i trebala odraditi. Uzeo sam ime u suglasnosti s obitelji dr. Ivana Šretera, koji je bio liječnik, mirotvorac, humanist, koji je otet u svom rodnom Pakracu ’91. godine i do dana današnjega mu nije nađena nijedna koščica.
Nestalih je 1800, a ne vidim da je premijer Plenković tako ažuran, a šest godina je premijer, da se potrudio da se pronađu nestali. Što se tiče neprocesuiranja ratnih zločina, iz cijele priče su se u 31 godinu izvukli oni koji su planirali, organizirali i izvršili agresiju, a to je JNA, uz suradnju političkog vrha tadašnje Jugoslavije, u stvari sadašnje Srbije” – istaknuo je Mlinarić.
Tekst se nastavlja ispod oglasa