Pregled tjedna: Matulić o Bendiktu XVI., Lovrinović o euru, Kovač o Schengenu i susjedima

eura
Montaža: Narod.hr, izvor: Fah

Tjedan na izmaku, koji je ujedno i prvi u novoj godini, obilježilo je niz važnih događaja. Bez sumnje su to ulazak Hrvatske u Schengen i uvođenje eura te pogreb pape emeritusa Benedikta XVI. Za vas smo izdvojili tri izjave iz proteklog tjedna vezane za ove teme.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Pročelnik Katedre moralne teologije na Katoličkome bogoslovnom fakultetu Tonči Matulić u emisiji Hrvatskog radija ‘U mreži Prvog’ kazao je kako je Benedikt XVI. vrstan teolog.

Matulić o Benediktu XVI. kao budućem crkvenom naučitelju

”Mislim da će se to u budućnosti pokazati po sudu Crkve da ga se uvrsti u posebnu skupinu izabranika u Crkvi koje zovemo crkvenim naučiteljima. To su ljudi koji su svojim teološkim, duhovnim djelima, svojim intelektualnim pregnućima, snagom Božje riječi i vjere ostavili iza sebe vrijedan, važan, koristan, nadahnjujući opus tako da se uvijek na njih možemo vraćati i nadahnjivati. Dakako, u središtu je uvijek osoba, a ne opus, rekao je Matulić.

” Gotovo da nema teološke teme, ekleziološki relevantne teme da je nije dodirnuo. Zaista svestrani, duboki, misaoni, Božjom riječi nadahnut teolog”, dodao je.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
>Na sprovodu pape Benedikta: Evanđelistar s replikom reljefa iz riznice zagrebačke katedrale
>Kardinal Bozanić odao počast blagopokojnom papi emeritusu Benediktu XVI.

Lovrinović o uvođenju eura

Profesor s Ekonomskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu dr. Ivan Lovrinović objasnio je pak u N1 Studiju uživo zašto se protivio uvođenju eura te zašto smatra da ta valuta koristi samo bogatim članicama EU i da dugoročno neće opstati.

>Plenković tvrdio da će kava poskupjeti dvije lipe nakon uvođenja eura, bivši premijer UK molio da zadržimo kunu

”Valuta je u političkom smislu sastavni dio suvereniteta svake države koji je sada predan jednoj nadnacionalnoj instituciji. Ne možemo više upravljati tečajem i kamatnom stopom, euro nas ne može zaštititi od rasta cijena”, istaknuo je.

Podsjetio je kako su premijer Andrej Plenković te guverner HNB-a Boris Vujčić prije uvođenja eura ponavljali kako će uvođenje nove valute neznatno utjecati na poskupljenje cijena, samo za 0,02 posto.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Kovač o Schengenu i odnosu sa susjedima

Bivši ministar vanjskih poslova Miro Kovač za N1 je komentirao ulazak Hrvatske u Schengen. Kovač se osvrnuo i na granicu sa Slovenijom, a analizirao je i odnose između Hrvatske i Srbije.

”Naši glavni vanjskotrgovinski partneri su Njemačka, Austrija, Slovenija, Italija, nakon toga BiH te Mađarska. Mi s tim zemljama imamo sad taj schengenski režim. Ako se dobro postavimo moći ćemo na tome profitirati na planu naše ekonomije, bit će turistima lakše dolaziti i to je neka vrsta brenda tako da očekujem da budemo još efikasniji, što se tiče našeg gospodarstva. Schengen će biti nešto što je jako pozitivno. Prema BiH, Srbiji i CG će biti nešto tvrđi”, kazao je Kovač, dodajući da se nada da neće biti tako tvrd prema BiH budući da tamo živi puno Hrvata.

Kovač je komentirao i odnose između Hrvatske i Srbije i politiku srpskog predsjednika Aleksandra Vučića.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

”Srbija se pod Vučićem ponaša bipolarno i zbog toga nema sreće. Srbija se mora odrediti, a nikako da se odredi. Dobila je ultimatum da se povuče s aktivnostima na Kosovu. Ako Srbija želi biti uklopljena u tok Europe, moraju promijeniti ponašanje”, istaknuo je.

Što se tiče Vučića, Kovač navodi da on možda ne može napraviti zaokret i da se možda ”vodi Miloševićevom politikom”.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.