Pregled tjedna: Mlinarićeva poruka Pupovcu, odvjetnik Olujić o masakru u Srbiji, Atalić o urušavanju u Zagrebu…

Foto: snimka zaslona, montaža Narod.hr

Iz proteklog tjedna izvukli smo Stipu Mlinarića i njegov odgovor Miloradu Pupovcu, zatim odvjetnika Frana Olujića nakon masakra u beogradskoj osnovnoj školi o zakonu i maloljetničkim zločinima i na kraju Josipa Atalića s Građevinskog fakulteta o urušavanju dijela zgrade i skele Muzeja za umjetnost i obrt u Zagrebu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Mlinarić Pupovcu: Dosta je tvojih manipulacija i laži

Milorad Pupovac proteklog je vikenda, nakon Velike skupštine Srpskog narodnog vijeća (SNV) na kojem je bila i srpska premijerska Ana Brnabić, kazao da je među nestalim osobama podjednak broj Srba i Hrvata. Stipo Mlinarić (Domovinski pokret) odgovorio mu je da ‘laže’ i da je među nestalima u Domovinskom ratu više nestalih Hrvata.

> Pupovac tvrdi da podjednako nestalih Hrvata i Srba; Mlinarić odgovorio: Laže!

“MILORADE, DOSTA JE TVOJIH MANIPULACIJA I LAŽI: – ZAPAMTI DA 7.132 AGRESORSKA VOJNIKA NIKADA NEĆE BITI JEDNAKA 16.000 POGINULIH HRVATSKIH BRANITELJA I CIVILA!
Milorad Pupovac, je u nedjelju, na Skupštini SNV-a, u koncertnoj dvorani Vatroslava Lisinskog, izjavio kako se traži podjednak broj nestalih Srba i Hrvata. Milorade, lažeš! Od 1.811 nestalih, više od 1.300 je hrvatskih branitelja i civila koje ste zakopali tko zna gdje, po ovim njivama i nećete reći gdje su, a nalazimo ih po smeću, a s agresorske strane je 480 nestalih i to je za vas znak jednakosti?!
Idući tjedan, u Hrvatski sabor, donijeti ću spisak poginulih agresora na Hrvatsku, imenom i prezimenom te ću dokazati kako manipuliraju informacijama dok hrvatska politika šuti, plješće i čuva svoje tri ruke. Dok god to hrvatski narod bude dozvoljavao dajući glasove Plenkovićevu HDZ-u i ostaloj ekipi, tako će nam i ostati te ćemo svakog 02. svibnja, dolazit u Borovo gledati i slušati uplakane obitelji, a agresori će i dalje slobodno šetati”, poručio je Mlinarić.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Olujić: Pod određenim uvjetima, otac može odgovarati za ubojstva

Nakon masakra u beogradskoj osnovnoj školi u kojoj je trinaestogodišnji učenik ubio svojih osmero kolega i zaštitara, kakav je zakon prema maloljetničkim zločinima, u emisiji Studio 4 objasnio je odvjetnik Fran Olujić.

Saslušani su maloljetni počinitelj zločina, njegov otac. Je li točno da oni zapravo ne moraju i neće biti pritvoreni ili je ipak informacija točna od jutros da je jučer ocu produljen 48 sati pritvora?

– Da, nije ista pravna situacija oca i sina. Dakle, sin sasvim sigurno neće kazneno odgovarati. On je prema zakonima Republike Srbije, a posve su isti zakoni i kod nas, on je kazneno neodgovorna osoba. Da bi netko bio kazneno odgovorna osoba, da bi se na njega moglo primjenjivati takozvano maloljetničko pravo, on mora imati 14 godina, ovaj nije navršio 14 godina, odgovara Olujić.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Odvjetnik se osvrnuo i na činjenicu da relativno brzo, počinitelj može biti pušten na slobodu ukoliko takvu procjenu daju liječnici.

> Masakr u beogradskoj školi: Srbija je na trećem mjestu u svijetu po broju oružja u rukama civila

– Prema tome, u odnosu na njega sasvim sigurno se neće voditi kazneni postupak i on ne može završiti na izdržavanju kazne. On pod određenim uvjetima može biti smješten u zdravstvenu ili odgojnu ustanovu. Međutim, teoretski je moguće da nakon 6 mjeseci ili 6 godina, liječnici zaključe da je njegovo zdravstveno stanje takvo da se njega može pustiti u normalan život. Kod oca je drugačija situacija. Otac je nesumnjivo kazneno odgovoran, međutim, otac ne može ovdje odgovarati zbog ovog kaznenog djela višestrukog ubojstva, kaže.

– Otac može odgovarati za kazneno djelo nedopuštenog držanja oružja. On može odgovarati za kazneno djelo protiv javne sigurnosti. On može pod određenim uvjetima čak i za ovo kazneno djelo teškog ubojstva ako bi se utvrdilo, međutim to je dosta teško utvrditi u sudskom postupku, da bi on sina poticao na to kazneno djelo. Prema tome, njegova kaznena odgovornost sasvim sigurno postoji i ona se može utvrditi u odgovarajućem sudskom postupku. Kako bih kazao za to od dvije do dvanaest godina? Ne znam kakvi su konkretno zakoni u Srbiji, međutim s obzirom da su i danas slični našima, ali kako nešto je moguće, dodaje.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Stručnjak Atalić: Nadam se da ćemo nešto riješiti i da neće još netko za sto godina pričati iste stvari

Josip Atalić s Građevinskog fakulteta za Dnevnik Nove TV je govorio o urušavanju dijela zgrade i skele Muzeja za umjetnost i obrt u Zagrebu.

“Mislim da su građani svjesni da žive u više od sto godina starim zgradama koje su najčešće slabo održavane, višestruko rekonstruirane tijekom godina i povrh svega se desio potres koji ih je dodatno rastresao tako da mislim da smo svi svjesni rizika u kojem živimo, ali trebamo napraviti najbolje što možemo”, rekao je Atalić.

> U Klaićevoj u srcu Zagreba urušio se dio zgrade skupa sa skelom

“Mohorovičić je još 1900. pričao o tim ukrasnim elementima, da to nisu elementi za potresno ugrožena područja – ja pričam već pet godina, a nadam se da ćemo riješiti nešto i da neće još netko za sto godina pričati iste stvari”, dodao je.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.