Pregled tjedna: Prof. Hlača i Marko Sladoljev o usvajanju iz Konga, Penava o uvođenju eura

Foto: snimka zaslona; fotomontaža: narod.hr

Iz proteklog tjedna izdvojili smo izjavu profesora obiteljskog prava s Pravnog fakulteta u Rijeci Nenada Hlače, koji je istaknuo, komentirajući slučaj Hrvata uhićenih u Kongu, među kojima je i osoba koja je “mijenjala spol”, da prema zakonodavstvu DR Kongo izričito zabranjeno da djecu usvajaju homoseksualni parovi ili transseksualne osobe. Zatim smo izdvojili iskustvo Mostovog bivšeg saborskog zastupnika i vjeroučitelja koji je podijelio svoje iskustvo pokušaja usvajanja djeteta s tog područja te razloga odustajanja od toga te izjavu za medije čelnika Domovinskog pokreta Ivana Penave koji je govorio o obljetnici međunarodnog priznanja Hrvatske, ali i uvođenju eura, inflaciji i velikim problemima koje su iz toga proizašle.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Prof. Hlača: “U DR Kongo izričito je zabranjeno da djecu usvajaju transseksualne osobe”

“Znam da je DR Kongo država u previranju, to nije stabilan pravni sustav, ima na tisuće napuštene djece. Ali čini mi se da je posebno rizičan ovaj par u kojem je osoba koja je mijenjala spol jer sam provjerio u zakonodavstvu DR Kongo da je izričito zabranjeno da se djeca daju homoseksualnim parovima i transseksualcima na usvajanje. Prema tome, to je nešto što se ne može relativizirati.” – rekao je za RTL prof. dr. sc. Nenad Hlača predstojinik Katedre za obiteljsko pravo Pravnog fakulteta u Rijeci.

Marko Sladoljev: Supruga i ja odustali smo od usvajanja djeteta iz Afrike jer…

Svoje iskustvo o pokušaju usvajanja afričkog djeteta i tome zašto je od toga odustao, za RTL je podijelio i vjeroučitelj, bivši saborski zastupnik i član Mosta Marko Sladoljev. Ističe da su, zbog cijene koja se tražila za cijeli postupak, supruga i on imali osjećaj “da kupuju, a ne posvajaju dijete”.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Mi smo odustali od toga jer smo imali osjećaj da ‘kupujemo’, a ne usvajamo dijete. ‘Cijena’ djeteta – dakle, zamislite u kakvom društvu živimo – govorimo o ‘cijeni’ (!), ovisi o tome je li dijete bolesno ili zdravo, koje je dobi itd.. I, zapravo, to je jedan veliki biznis.” – rekao je Sladoljev koji je, zajedno sa suprugom, nakon odustajanja od posvajanja, odlučio putem Marijinih obroka pokrenuti kuhinju u Africi, a danas se u njoj hrani 900 osoba.

Penava: Hrvatski novac, novac svakog Hrvata je hrvatska kuna

Predsjednik Domovinskog pokreta, Ivan Penava na konferenciji za medije u srijedu osvrnuo se na političke aktualnosti uoči obljetnice međunarodnog priznanja Republike Hrvatske koje proslavljamo i obilježavamo u nedjelju, kao i mirnu reintegraciju istočne Hrvatske, odnosno hrvatskog Podunavlja u ustavnopravni poredak Republike Hrvatske. No, uvodno se osvrnuo na uvođenje eura i poskupljenje života te odgovornost Plenkovićeve vlade po tom pitanju.

Istaknuo je da se u Hrvatskoj trenutno događa najveća inflacija od nastanka države, tj. od kada DZS radi mjerenja.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Nažalost, od predsjednika Vlade Republike Hrvatske, Andreja Plenkovića i od guvernera HNB-a gospodina Vujčića koji su bili zaduženi braniti integritet hrvatske države, integritet hrvatske kune, mi smo svjedočili jednoj bezočnoj kampanji u koju je utrošeno 24 milijuna kuna bez PDV-a da bi se promovirao euro kao naš novac. Moram reći da mi je žao jer euro ne može biti hrvatski novac. Euro može biti europski novac, ali hrvatski novac, novac svakog Hrvata je hrvatska kuna. Volio bih da su dali barem jednaku šansu i tih 24 milijuna jednako tako i drugoj strani, odnosno na stranu hrvatske kune.” – rekao je Penava.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.