Predsjednik riječke udruge Ekološko socijalni forum Aljoš Babić na konferenciji za novinstvo u utorak je najavio da će predložiti da se Rijeka kandidira za titulu Europske zelene prijestolnice.
“Predložit ćemo da Rijeka podnese kandidaturu i da svi mi zajedno počnemo raditi na tome da Rijeka postane čist i zeleni grad . Mislim da u Hrvatskoj ne postoji neki grad koji bi se mogao okarakterizirati kao ekološki, zeleni grad, pa bi bilo super da Rijeka, koja to sada nije, u nekom daljem razdoblju u tome uspije. To je naš prijedlog i bilo bi nam drago da to prihvati i Gradsko vijeće”, kazao je Babić.
Ovom prigodom Babić je najavio održavanje 2. Zelenog filmskog festivala u Rijeci na kojem će se od 11. do 15. listopada prikazati desetak dokumentarnih filmova o hrani, klimatskim promjenama i zaštiti okoliša. Za najmlađe će se prikazati animirani film “Konferencija životinja” kako bi im se na razumljiv način približili ekološki problemi današnjice.
Aljoša Babić je predstavio i projekt razvoja urbane poljoprivrede i mogućnosti uzgoja povrća na gradskim krovovima na riječkom području. Prednost ovakvog načina proizvodnje hrane je manja potrošnja vode i zemlje, gotovo bez upotrebe pesticida, naveo je.
Izrazio je uvjerenje da će do kraja godine Ekološko socijalni forum uspjeti osnovati Zeleni centar (ZEC), a za što im treba prostor u kojem bi promicali zaštitu okoliša, zdrav život i održivi razvoj uz projekcije edukativnih filmova i predavanja. U ZEC-u bi bila zelena knjižnica, prostor za vježbanje joge i radionice zdrave kuhinje.
Nagrada za Europsku zelenu prijestolnicu (European Green Capital Award), koju je 2010. uvela Europska komisija, dodjeljuje se gradovima koji su predvodnici ekološkoga urbanog življenja i koji mogu poslužiti kao uzor i inspiracija drugim gradovima. Godišnja nagrada namijenjena je poticanju europskih gradova da postanu privlačnija i zdravija mjesta za život.
Tri su ključna cilja nagrade: nagraditi gradove koji imaju dobre rezultate u postizanju visokih standarda zaštite okoliša, poticati gradove da se obvežu ostvariti ambiciozne ciljeve u pogledu budućeg poboljšanja stanja okoliša i održivog razvoja te biti uzor i poticaj drugim gradovima da počnu provoditi najbolje prakse i iskustva u svojim zajednicama.
Titulu Europske zelene prijestolnice do sada su dobili Stockholm, Hamburg, Vitoria-Gasteiz, Nantes, Copenhagen, Bristol, Ljubljana i Essen.
Tekst se nastavlja ispod oglasaIzvor: narod.hr/h
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.