Prijedlog o ukidanju obvezne članarine u HGK odbijen: Jandroković dao niz opomena oporbi

Zagreb, 04.02.2021 - Nastavak 6. sjednice Hrvatskog sabora. Na fotografiji Gordan Jandroković. foto HINA/ Edvard ŠUŠAK/ es

Prijedlog zakona o ukidanju obveznih članarina u Hrvatskoj gospodarskoj komori (HGK) nije u petak dobio podršku većine saborskih zastupnika već je usvojen zaključak klubova vladajuće većine kojim se zadužuje Vlada da izradi prijedlog reforme HGK.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Zaključkom klubova HDZ-a, HNS-a, HSLS-a i Reformista, SDSS-a i nacionalnih manjina zadužuje se Vlada da najkasnije do 15. srpnja izradi prijedlog reforme HGK u cilju daljnjeg rasterećenja hrvatskih gospodarstvenika. Za zaključak glasovalo je 76 zastupnika, 61 je bio protiv i tri suzdržana.

> Vladajući postigli dogovor oko HGK: Odbit će prijedlog o ukidanju obvezne članarine

> Plenković: ‘Oporba radi cirkus i ruši kvorum, ovo im neću zaboraviti nikada’

Tekst se nastavlja ispod oglasa

> Bartulica o srušenom kvorumu zbog HKG: Nećemo pristati na igrokaz od HDZ-a

Zbog Mostovog prijedloga zakona o HGK u Saboru, oporba je prošlog tjedna srušila kvorum negodujući zbog neuvrštavanje te točke u plan glasovanja. I dok su vladajući navodili da je oporba zlorabila činjenicu da je jedan zastupnik saborske većine ozbiljno bolestan i ne može prisustvovati glasovanju, oporba je ocijenila da je to poraz HDZ-a i da su izazvali kaos samo kako bi zaštitili tu ustanovu i uhljebe.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Predsjednik Sabora Gordan Jandroković ponovio je da ta točka prošlog tjedan nije povučena, nego da nije ni bila predviđena za glasovanje jer se nisu stekli uvjeti, prenosi Jutarnji list.

“Lijepo je vidjeti požrtvovno primanje metka od strane gospodina Hrebaka za Plenkovića. Štitite kriminal koji je gori nego u vrijeme Nadana Vidoševića”, poručio je Božo Petrov.

Prozvani Dario Hrebak (HSLS) kazao je da ne vjeruje u promjene preko noći zakonom od dvije rečenice, kako je to predložio Most. Smatra da to nije ozbiljna reforma.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Poručio je da će vladajući dogovoriti cjelovitu i sustavnu reformu koja će ići prema postupnom ukidanju obveznog plaćanja članarina. „Most je bio u dvije Vlade, imao ministra gospodarstva, predsjednika Sabora ali ni to vam nije bilo dovoljno da biste promijenili ono što mi sada radimo, toliko o licemjerstvu”, rekao je Hrebak.

Reagirao je Branko Bačić (HDZ) koji je rekao da je SDP imao osam godina za izmjenu HGK ali da ništa nije napravio. „SDP kada je u oporbi onda je gigant riječi, a kada je na vlasti onda je pigmej djela”, ustvrdio je.

Hrebak je pak upitao Bauka fali li danas na glasovanju Davorko Vidović, inače bivši zaposlenik HGK.

Stjepo Bartulica (DP) ocijenio je ranije u izjavi Vladin zaključak još jednim trulim kompromisom kojim Vlada štiti status quo i pokazuje da nije u stanju provesti ni najmanje reforme.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Dalija Orešković (Centar) kazala je da ne vjeruje najavama HDZ-a o reformi HGK ustvrdivši da je zaključak „puka farsa” kao i cijeli niz drugih akata.

Jandroković je tijekom sjednice dao niz opomena oporbi.

Podsjetimo, Jandroković je prošlog petka udovoljio vladajućoj većini da se glasanje o ukidanju obvezne članarine u HGK odgodi, što je rezultiralo rušenjem kvoruma.

Ovaj je prijedlog u proceduru ušao početkom listopada. Zastupnici su o njemu raspravljali 27. siječnja, a rasprava je zaključena 28. siječnja 2021. godine.

Zakonom o Hrvatskoj gospodarskoj komori uređuje se, između ostalog i obveza plaćanja članarine, u skladu s odlukama Skupštine Hrvatske gospodarske komore. Predloženim izmjenama članarina u Hrvatskoj gospodarskoj komori više ne bi bila obvezna, već samo dobrovoljna.

Loader Loading...
EAD Logo Taking too long?

Reload Reload document
| Open Open in new tab

Vlada Republike Hrvatske protiv je ove inicijative, pod obrazloženjem da se zbog “javnopravnog karaktera komore i javnih ovlasti, prijelazu na dobrovoljno članstvo treba pristupiti postepeno, osigurati preduvjete u smislu postepenog povećanja prihoda iz vlastitih aktivnosti te da svemu treba prethoditi opsežna analiza argumenata za i protiv među članicama”

Nakon provedene rasprave, izjašnjavanjem sa četiri (4) glasa ”ZA” i sedam (7) glasova ”PROTIV”, Odbor za gospodarstvo na čijem je čelu HDZ-ov Žarko Tušek nije podržao Prijedlog zakona o izmjeni Zakona o Hrvatskoj gospodarskoj komori.

Svoj osvrt je dao i Odbor za zakonodavstvo na čelu sa HDZ-ovom zastupnicom Marijom Jelkovac. Također s većinom glasova (7 glasova „ZA“ i 4 glasa „PROTIV“) ne podupire donošenje ovoga Zakona iz razloga utvrđenih u Mišljenju Vlade Republike Hrvatske.

Iako je rasprava o temi zaključena, mišljenje su dali Vlada i Odbori, glasovanje nije održano iz razloga kojeg je naveo Jandroković kako vladajuća većina traži dodatne konzultacije.

Glas poduzetnika: Mnogi ističu da od dana učlanjenja nisu dobili niti e-mail

Proteklih mjeseci hrvatski poduzetnici sve su glasniji u kritikama na račun Hrvatske gospodarske komore, stručno-poslovne organizacije u kojoj su članstvo i članarina obvezni. U prošlosti je bilo više pokušaja ukidanja obavezne članarine, ali svi su propali. Ako prođe Mostova inicijativa, bit će to velik udarac za HGK koji zapošljava oko 500 ljudi, ali donijet će olakšanje za poduzetnike koji su teško pogođeni koronakrizom. Ističe se kako je sada idealno vrijeme za provedbu reformi i ukidanje većine parafiskalnih nameta kako bi se gospodarstvo što prije oporavilo od krize.

> Udruga Glas poduzetnika: HGK ne radi u interesu svojih članova

> Što je HGK i zašto su slovenske i estonske komore puno efikasnije?

U listopadu je Udruga Glas poduzetnika pokrenula peticiju za ukidanje obveznog članstva u HGK i HOK-u te je prikupila oko 10 tisuća potpisa. Most je u Saboru, također u listopadu, uputio u proceduru prijedlog zakona za ukidanje obvezne članarine u HGK, na koje je Vlada Andreja Plenkovića dala negativno mišljenje.

Udruga Glas poduzetnika za Narod.hr kritizirala je rad Komore.

“Prema našim saznanjima, većina poduzetnika nema nikakvu korist od HGK, a mnogi od njih ističu da od dana učlanjenja nisu dobili niti e-mail. U zadnje vrijeme HGK promovira i ističe projekt „Digitalna komora“ za koji su članovi UGP-a u jednom od naših istraživanja zaključili da ne znaju čemu točno služi i kakvu korist imaju od toga. HGK provodi projekte od kojih poduzetnici nemaju nikakve koristi i rade ih kako bi mogli opravdati svoje postojanje. Za razliku od sličnih komora u drugim zemljama, HGK s obzirom na broj zaposlenih radi vrlo malo za poduzetnike. Ako već morate plaćati prisilnu članarinu, logično bi bilo da ta komora radi nešto za vas i da vam pomaže u vašem poslovanju.”, odgovorili su iz udruge na upit Narod.hr-a i dodali:

“Udruga Glas poduzetnika je ZA ukidanje obvezne članarine u HGK jer smatramo da navedena institucija ne radi u interesu svojih članova.”

Članarina HGK-u plaća se ovisno o veličini tvrtke

Članarina HGK-u plaća se ovisno o veličini tvrtke (visini aktive, prihoda i broja radnika). Najveći broj firmi, njih 97 posto, mjesečno plaća 42 kune. Preostale dvije skupine plaćaju članstvo u Komori 1083 kune, odnosno 3973 kune mjesečno.

U prošloj godine HGK je morao revidirati svoje poslovne planove zbog koronakrize. Očekivali su prihode od 233 milijuna kuna, da bi to smanjili na 187,3 milijuna kuna. Najviše zato što nisu mogli ubrati planirani prihod od članarina.

Naime kako bi pomogla svojim najugroženijim članovima, Komora je privremeno ukinula obavezno plaćanje članarine za tri mjeseca u vrijeme prvog vala korone te za studeni i prosinac, kad je uveden drugi lockdown. Isto tako, sve tvrtke koje su osnovane poslije 1. siječnja 2020. oslobođene su članarine za 2021., a one koje su krenule s radom od 1. siječnja ove godine oslobođene su plaćanja članarina do kraja 2022. godine.

Od ukupnih prihoda Komore oko 70 posto dolazi od obavezne članarine dok od prodaje usluga ima samo oko pet posto prihoda. Ostatak su razni ostali prihodi, poput prihoda od imovine, transfera iz proračuna lokalnih jedinica i slično.

Prema financijskom planu za 2021., HGK očekuje 199 milijuna kuna ukupnih prihoda, od čega bi 144,6 milijuna bili prihodi od članarina.

Rashodi će iznositi također oko 199 milijuna kuna, od čega 62,5 milijuna kuna odlazi na troškove za radnike (oko 30 posto od ukupnih rashoda). Planirani troškovi za radnike su za 20 milijuna kuna manji nego u 2020. jer se smanjuje broj zaposlenika za oko 30 posto zbog digitalizacije HGK i koronakrize, piše tportal.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.