Saborski zastupnik Mosta, profesor na Pravnom fakultetu u Zagrebu, Robert Podolnjak, nedavno je na tribini o promjeni izbornog sustava, održanoj na Filozofskom fakultetu, podržao referendumsku incijativu Narod odlučuje te, između ostalog, istaknuo kako je u svom znanstvenom članku još 2008. iznio stajalište da zastupnici nacionalnih manjina ne bi trebali sudjelovati u glasovanju o povjerenju Vladi.
Članak profesora Podolnjaka, “Hrvatsko izborno zakonodavstvo: moguće i nužne promjene” izašao je u Zborniku radova Pravnog fakulteta u Splitu, Vol.45 No.2, iz rujna 2008. Članak je u cijelosti dostupan u elektroničkom obliku na ovoj poveznici, a donosimo ga i na kraju članka.
“Proces formiranja Vlade ne bi trebao ovisiti o zastupnicima nacionalnih manjina”
U nastavku izdvajamo dio u kojemu govori o zastupnicima nacionalnih manjina u Hrvatskom saboru:
“”Mislim da Radnoj skupini [za izradu novog Zakona o izburnu zastupnika u Hrvatski sabor 1999.] nije bilo ni na kraj pameti da će, primjenom izbornih pravila koje je predložila, parlamentarna većina ovisiti o tome kome će se prikloniti većina zastupnika nacionalnih manjina, koji su izabrani prvenstveno radi zaštite položaja i interesa pripadnika nacionalnih manjina, a ne da se priklanjaju jednoj ili drugoj političkoj opciji i to kao nužan čimbenik već pri glasovanju o povjerenju vladi. Nakon izbora 2007. godine očito je da osam zastupnika nacionalnih manjina ima izvanredno veliku ulogu pri formiranju vlade pa tako potpis potpore jednog manjinskog zastupnika koji je dobio nešto više od 300 glasova kandidatu za mandatara postaje prvorazredan politički događaj.
Smatramo da proces formiranja vlade, na temelju postojeće parlamentarne većine, ne bi trebao ovisiti o zastupnicima nacionalnih manjina i da oni budu svojevrsni ‘arbitri’ pri sastavljanju vladine većine.
Izražavamo bojazan da će nakon narednih parlamentarnih izbora biti još izrazitija bipolarizacija parlamentarnih mandata dviju najjačih stranaka i da bi osam ‘fiksnih’ mandata nacionalnih manjina mogli imati presudnu ulogu u formiranju parlamentarne većine, a izbori za zastupnike nacionalnih manjina mogli bi se pretvoriti u ‘prerušene’ i ‘prikrivene’ izbore najjačih stranačkih opcija. To nikako ne bi bilo dobro rješenje. ‘Politizacija’ izbora zastupnika nacionalnih manjina i njihovo svrstavanje iza određenih ideoloških opcija nije dobro rješenje niti za pripadnike nacionalnih manjina, a niti za stabilnost hrvatske vlade. Jednako tako smatramo da ne bi bilo dobro uskratiti pripadnicima nacionalnih manjina njihovo ‘stečeno pravo’ izbora ‘njihovih’ zastupnika.”