‘Trebalo bi poštovati to pravo i ni u kojem slučaju ne treba ići selektivno s ukidanjem prava na priziv savjesti u našoj liječničkoj profesiji jer ono počiva na tradiciji Hipokratove zakletve koja je odoljela brojnim iskušenjima unazad dva tisućljeća’, kazala je prof. dr. sc. Jasenka Markeljević, dopredsjednica Povjerenstva za medicinsku etiku i deontologiju HLZ-a.
Markeljević je prije tribine pod nazivom ‘Priziv savjesti u svjetlu autonomije i temeljnih ljudskih prava’ u organizaciji Hrvatskog liječničkog zbora, Hrvatske liječničke komore, Akademije pravnih znanosti RH i Akademije medicinskih znanosti RH, kazala kako ‘svjedočimo ekstremno polariziranoj polemici u javnosti koja nije dobra jer ne uvažava dijalog i civilizacijske tekovine’.
‘Priziv savjesti je temeljno ljudsko pravo koje je definirano i u Povelji Europske unije i obavezujuće je za sve članice i definirano je u mnogim rezolucijama koje nisu zakonski obvezujuće’, kazala je.
Hipokratova zakletva
Istaknula je da pravo na priziv savjesti u liječničkoj profesiji počiva na tradiciji Hipokratove zakletve.
‘Stvara se javno mnijenje koje nije dobro jer propagira totalitarizam u tretiranju prava na priziv savjesti. Pokušava se osporiti to pravo u liječničkoj profesiji, a upravo tu je ekstremno važno’, smatra Markeljević.
Diskriminacija budućih doktora
Istaknula je da pravo na priziv savjesti nije zakonski regulirano jer se ne može osporiti.’ To je stvar izbora pojedinca i mislim da nikako nije dobro diskriminirati buduće doktore prilikom upisa na fakultet ili odabira specijalizacije u odnosu na to da li imaju ili ne priziv savjesti. To se ne veže uz ideologiju ili vjeru, nego je to temeljno ljudsko pravo’, dodala je.
Poručila je kako moramo ‘biti svjesni da smo suočeni s krizom identiteta i kulture te poimanja vrijednosti i dostojanstva ljudskog života pa i priziva savjesti koji svoje uporište ima u četvrtom Nürnberškom kodeksu’.
‘Temeljem izbjegavanja priziva savjesti nacisti su osuđeni za svoje zločine. Sva etička pravila, informirani pristanak i priziv savjesti imaju prije svega uporište u Nürnberškom kodeksu’, zaključila je Markeljević.
* Ovaj tekst sufinanciran je sredstvima Fonda za poticanje pluralizma i raznovrsnosti elektroničkih medija
Tekst se nastavlja ispod oglasa