Prof. dr. sc. Zvonimir Slakoper: Pravo, Ustavni sud, nasilnici i civilizacija

nasilnici
Foto: Fah

“Kad sveučilišni profesor čija najuža specijalizacija su mostovi i kad sveučilišni profesor čija najuža specijalizacija je srce progovore o mostovima i o srcu, drugi mogu samo prihvatiti kao točno ono što su rekli. Ako se tome suprotstave i inzistiraju na svome, onda su nasilnici”, piše prof. dr. sc. Zvonimir Slakoper.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Isto tako, kad jedna profesorica i jedan docent ustavnog prava, bitno različitih političkih pogleda, jasno kažu da predsjednik RH ne može sudjelovati u izborima, a onda odlučivati hoće li ostati predsjednik ili će u slučaju uspjeha biti predsjednik Vlade, osoba koja je trenutno predsjednik RH samo može prihvatiti rečeno.

>Dr. sc. Slakoper: Od tzv. ‘detuđmanizacije’ 2000. Božić je polako nestajao iz čestitanja

Ako unatoč tom upozorenju i upozorenju nadležnog Ustavnog suda inzistira na svojem, onda je nasilnik.

Usudit ću se dodati. Ako bi stranke koje su relativni gubitnici na izborima za Sabor uspjele skupiti 76 glasova za jednu osobu kao predsjednika Vlade i ako bi to bio Zoran Milanović i želio sastaviti Vladu i sam sebi povjerio mandat za sastavljanje Vlade, to bi bio državni udar koji je počinio on zajedno s onima koji su ga predložili.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Slakoper: ‘Nasilnici su tzv. liberali kojima je sve normalno’

Jer državni udar je protupravno, protuustavno, smjenjivanje ili oduzimanje vlasti koja proizlazi iz odredbi Ustava i odgovarajućih zakona.

Očito je da nije samo on nasilnik. Nasilnici su svi koji vikom ne dopuštaju da se čuje ijedan glas s kojim oni nisu suglasni. Nasilnici su tzv. liberali kojima je sve normalno i koji dopuštaju sve, ali im je normalno i dopuštaju samo ono s čime se slažu. A sve drugo i svima drugima treba oduzeti ista prava koja oni imaju iako prijevarno viču da su im ravnopravnost ljudi i ljudi, pojedinci, najvažniji.

Naučili su od „druga“ Tita i „druga“ Miloševića da se ne treba držati zakona kao pijan plota i da je važnije skupiti rulju koja će vikanjem i silom zaglušiti sve i postupati kako želi, bilo to u skladu s Ustavom i zakonima ili suprotno njima.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Jesmo li primijetili da se, primjerice, Zoran Milanović, Peđa Grbin, Tomislav Tomašević i Sandra Benčić zalažu za pravnu državu, da poštuju Ustav i njegove najviše vrednote kao što su ravnopravnost i jednaka prava svih bez obzira na vjersku, ideološku ili političku orijentaciju i općenito da poštuju ljude koji su drukčiji. Ja nisam.

>Prof. Slakoper: ‘Presude pojedinaca ili medija u većoj mjeri su izvor nepravdi nego presude sudova’

‘Ustav je temelj reda i sigurnosti’

A Ustav je temelj reda i sigurnosti u državi koja želi biti pravna, a ravnopravnost svih i poštovanje drugih, bilo da javno mole krunicu, klanjaju ili čine nešto slično, temelj je civilizacije u kojoj je čovjek na prvom mjestu.

I da, na koncu, otklonim moguću zabunu. Upravo zato što je poštovanje prava temelj dobrog zdravlja društva nikad nisam bio, nisam, niti ću biti član ijedne političke stranke.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Umjesto toga, a u vezi s tužnom i opasnom mogućnošću državnog udara, prisjećam se čl. 129. alineja 7. Ustava Republike Hrvatske, prema kojoj Ustavni sud Republike Hrvatske odlučuje o odgovornosti Predsjednika Republike.”

* Prof. dr. sc. Zvonimir Slakoper pročelnik je Katedre za Građansko pravo Pravnog fakulteta u Rijeci i pročelnik Odjela za pravna pitanja i kulturu prava Matice hrvatske, redoviti profesor na Katedri za pravo Ekonomskog fakulteta u Zagrebu

** Mišljenja iznesena u kolumnama osobna su mišljenja njihovih autora i ne odražavaju nužno stajališta uredništva portala Narod.hr

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.