Prof. Zlatko Miliša: Internet, curenje informacija i pokopana privatnost

internet
Foto: Zlatko Miliša

Curenje informacija je stara stvar i nije samo problem Hrvatske. Politika i politički lobiji su, po mom mišljenju, glavni uzrok curenja informacija u medijima i to ponajviše zbog političkih obračuna i nelegalnog bogaćenja. Optuživati novinare, u tom slučaju je krajnje licemjerno! Smatram da je od svih državnih institucija pravosuđe najveći problem, ne samo zbog curenja informacija nego i zbog dužine trajanja sudskih procesa ili kada su sudske odluke politički motivirane!

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Od pojave interneta najintimnije i osobne i državne tajne postaju dostupne svima. Posljedice su nesagledive, a u medijskom prostoru otvorile su senzacionalizam kao dominantnu temu! Zar nas sofisticirana tehnologija najnovijim modelima mobitela, gdje su mikrofon i kamera stalno pri ruci korisniku, ne upozoravaju da čovjek tzv. suvremenog svijeta konačno izgubio zadnju iluziju zadržavanja svoje privatnosti. Na radnome mjestu poslodavac može u svakom trenutku doći do podataka o tome za što njihovi djelatnici koriste računala i o mogućim “posjetima” drugim internetskim stranicama izvan interesa tvrtke.

Oni koji imaju inkriminirajuće informacije, na primjer iz sudstva, DORH-a ili policije dajući ih prije medijima nego istražiteljima kompromitiraju istražne radnje. Dok se takvi pojedinci ne sankcionraju i ne dovedu pred “lice pravde” nije opravdano optuživanjje samo jedne strane – medija za zloupotrebljavanje informacija. Ako dopuštamo izbjegavanje istine, a laži i prijevare nisu sankcionirane onda se postavlja pitanje: Imamo li se pravo čuditi na sve deformacije?

Curenje informacija: ZA i PROTIV

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Curenje informacija je stara stvar i nikako (nije samo) “problem” Hrvatske. Politički lobiji su, po mom mišljenju glavni uzrok curenja informacija u medijima i to ponajviše zbog političkih obračuna i/ili nelegalnog bogaćenja. Takvi lobisti ne poznaju stranačke pripadnost. Odavanje skrivenih informacija podržavam kada je cilj razotkrivanje koruptivnih aktivnosti, nedodirljivih moćnika u i izvan politike.

Drugo je etičko pitanje da u današnjem “umreženom svijetu”, komunikacijski povezanom svijetu, nitko nije zaštićen i da najveće osobne i državne tajne lako izađu na “svjetlo dana” samo radi sve prisutnijeg senzacionalističkog pristupa u medijima. Osobito je opasno kada se objavljuju i netočne ili neprovjerene informacije, tračevi i slično. Opasno je i kada se pojedinačni slučajevi generaliziraju kao da su sve javne osobe podložne ili jesu korumpirane, sklone nepotizmu ili mitu. Pored toga, smatram nedopustivim i kada se samo jedna stranka a priori tretira kao korumpirana.
Smatram da je od svih državnih institucija pravosuđe najveći problem, ne samo zbog curenja informacija nego i zbog dužine trajanja sudskih procesa ili kada sudske odluke su politički motivirane! Apsolutno je nedopustivo kada se “cinkaroši” nagrađuju guljenjem krumpira i kada ne završavaju iza rešetaka kao njihovi “naredbodavci”.

Licemjerno je optuživati samo medije

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Kao idući problem ističem da oni koji imaju inkriminirajuće informacije, na primjer iz sudstva, DORH-a ili iz policije dajući ih medijima time (trajno) kompromitiraju istražne radnje. U tim slučajevima nije opravdano optuživanje samo jedne strane – medija za zloupotrebljavanje informacija. Potrebno je učinkovito identificiranje osoba koje zloupotrebljavaju povjerljive informacije u državnim službama jer se tako kompromitira sigurnosni sustav svake države.

Svakonevno cure novi detalji najnovije afere Janaf u famoznom “klubu” u kojemu se okupljali kontraverzni poduzetnici, političari različitih stranačkih boja, novinari, suci, suprug javne tužiteljice… Odabrali su mjesto, gdje su se daleko od očiju građana dogovarali iznose oko visine mita i način “pranja” goleme svote novca (u različitim valutama) sumnjivog porijekla.

Podržavam curenje informacija kada su u službi razotkrivanja nelegalnih radnji samih sigurnosnih službi. Poznata je činjenica da su otkrivanja službenih dokumenata pridonijela otkrivanju nebrojnih korupcijskih afera i razvoju toliko željnog istraživačkog pristupa u medijima.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Koronavirus, nadzor građana i rehabilitacija Orwelove teorije

Koronavirus se pokazao i kao paradigmatični primjer rehabilitacije Orwellove teorije s dirigiranom medijskom histerijom. Pod krinkom borbe protiv koronavirusa, od socijalističke Kine do zapadnih demokracija hrlimo u sve sofisticiraniji nadzor građana.

Bigbrotherizacija društva je pakleni plan osmišljen s jednim jedinim ciljem: uvjeriti mase da je stalno nadziranje građana normalno, a sigurnost važnija od osobnih prava i sloboda. Manipulativni mediji potiču voajerstvo. Jedna pjesma ima poučan stih: “Što to ima u ljudima tužno da ulaze u tuđe živote?” Posljednjih godina hakeri “probijaju” i nekada najzaštićeniju vojne baze, primjer američkog Pentagona.

>Koju ulogu u skrivanju istine o koronavirusu ima KP Kine?

Tekst se nastavlja ispod oglasa

>Kako se financira Svjetska zdravstvena organizacija čiji je najveći donator nakon povlačenja SAD-a Bill Gates?

>(VIDEO) Raste zabrinutost da je Svjetska zdravstvena organizacija pod kontrolom Kine: Kritike dolaze iz SAD-a, Tajvana i Japana

Od pojave širenja koronavirusa krenuo je projekt nadziranja građana u više od 200 gradova u Kini. Naime, od građana Kine se zahtijevalo da na svojim mobitelima koriste softver koji im određuje koja su mjesta više ili manje rizična. Videonadzor na ulazu u banke, mjenjačnice, trgovačke centre, hotele, javna parkirališta i garaže, na gradskim trgovima, pred zdravstvenim ustanovama, školama, stambenim zgradama, na autocestama…

Po broju kamera na javnim mjestima Velika Britanija drži prvo mjesto na svijetu. Najširi oblik nadzora u toj zemlji jest mreža kamera u sustavu CCTV (Close circuit television). Tako se prosječno svaki “hodajući” građanin na monitorima CCTV-a pojavi oko 300 puta dnevno, a snimke se čuvaju neograničeno. Prema Sunday Telegraphu gotovo svaki telefonski poziv, provlačenje kartice ili klik mišem pojedinog britanskog građanima pospremljen je u bazu podataka. Te su novine provele istraživanje i objavile podatak da se tjedno o svakom britanskom državljaninu u bazu podataka pospremi oko 3. 254 osobnih informacija. To uključuje kupovne navike, pozive s mobilnog telefona, e-poruke, pretraživanje po internetu… Prikupljene podatke, pod izgovorom sprječavanja kriminala ili terorizma, lako se može iskoristiti u druge svrhe.

Od masakra u Parizu (studeni 2015.) tajne službe i policija bez ikakva sudskog rješenja mogu prisluškivati telefone, locirati mobitele, imati uvida u privatnu elektronsku poštu, tajno snimati i u stanove postavljati prislušne uređaje. Građane Francuske i Europe može se nadzirati i prije negoli o tome odluči sud. Od tada se Europa odrekla prava građana, a sada se države brane od građanskih prava.

Poslodavci kod zapošljavanja provjeravaju Facebook profile sa sadržajima koje su kandidati ostavljali kao djeca

Otvaranje profila na Facebooku u Hrvatskoj je zakonom ograničeno na 13 godina života. Čak dvije trećine djece otvori svoj Facebook-profil prije nego što navrši 13 godina života. To su podatci Poliklinike za zaštitu djece i mladih Grada Zagreba. Gotovo sva djeca imaju skupocjeni smartphone. Na Facebooku 52% ispitane djece objavljuje privatne fotografije.

Jedno istraživanje 2009. u SAD-a je pokazalo da 42% poslodavaca prilikom primanja uposlenika priznaje da je koristilo podatke koje su bili djeca i mladi ostavljali na Facebooku, naravno uključujući i one kompromitirajućeg sadržaja. Posljednja istraživanja u SAD-u pokazuju da danas gotovo 80% posto poslodavaca provjerava profile svojih potencijalnih zaposlenika na tzv. društvenim mrežama prije no što ih pozovu na razgovor za posao. Naivni su oni koji misle da je rješenje u brisanju profila, jer veći dio poslodavaca ne uzima kandidate koji nemaju svoj profil. Veća je vjerovatnost da će u budućnosti ljudi tražiti promjenu identiteta kako bi prestali biti “obilježeni” (od javnosti ili tih poduzetnika) zbog svoje mladenačke nepažnje, primjerice, kod iznošenja seksualnih fantazija, preferencija i sl.

“Na lažima se dobro zarađuje”

Tzv. “društvene mreže” posebno su opasne kada se podaci prikupljeni s njih koriste za krađu identiteta, čitaj novca. Pošiljatelj se lažno predstavlja, primjerice, kao administrator nekog web-servisa, a ti su mu podatci potrebni radi navodne provjere podataka, nadogradnje sustava ili upozorenja o prijeđenoj kvoti diskovnog prostora e-sandučića. Temeljem tih lažnih upozorenja, e-poštom potom traže podatke o našem korisničkom imenu i lozinki ili nas navode da slijedimo određenu poveznicu na kojoj trebamo ispuniti obrazac. Takve e-poruke pripadaju u kategoriju kriminalnih radnja, tzv. phishinga (od engl. riječi fishing − pecanje). Phishing poruke navode korisnika da klikne na određeni link koji ga dalje vodi na stranice kriminalnog web-poslužitelja. Na tim web-stranicama lažno se predstavljaju i krivotvore web-stranice banaka, servisa za elektroničko plaćanje i sl. Prevaranti od lakovjernih korisnika dobivaju povjerljive podatke (korisničko ime, lozinku, podatke s kreditne kartice i sl.) i tako ih pljačkaju.

Jestin Coler ne skriva da kao vlasnik internetske kompanije (disinformedia.inc) namjerno obmanjuje građane. Njegov glavni moto je: “Na lažima se dobro zarađuje!” Zato nas ne čude rezultati koje je objavio američki Pew Research Center 2017. gdje 64% građana/ki SAD-a smatra kako su izmišljene vijesti kod njih izazivaju istovremeno znatiželju i zbunjenost. Danas je i daleko više nego u vrijeme kad je živio Marka Twain aktualna njegova misao: “Ako ne pratiš (suvremene) medije onda su neinformiran, a ako iste redoviti pratiš – dezinformiran si!”

Zaključno:

Mladi ispisujući grafite govore o moći tzv. društvenih mreža: Na pitanje dječaka: “Djeda, kako ste vi ranije živjeli bez mobitela, kompjutera i internteta?” on mu dogovori” Lijepo, kao što vi danas živite bez druženja, povjerenja i ljubavi”. Ograničena inteligencija i neograničeni internet su moćna kombinacija.

* Prof. dr. sc. Zlatko Miliša je sociolog i pedagog. Rođen je u Trogiru 1958. Diplomirao je u Zadru na Filozofskom fakultetu 1982. godine na studijskim grupama sociologije i pedagogije. Poslije diplomiranja radi kao školski pedagog u Splitu, u Centru Juraj Bonači za djecu s posebnim potrebama. Od listopada 1983. godine zaposlen je na Filozofskom fakultetu u Zadru. Magistrirao je 1988.g. na Filozofskom fakultetu u Rijeci s temom Formiranje vrijednosnih orijentacija mladih prema radu. U ožujku 1997. godine doktorirao je na Filozofskom fakultetu u Sarajevu, disertacijom Teorijsko-metodološki problemi istraživanja odgojne vrijednosti rada. Autor je (ili suautor) petnaest znanstvenih knjiga-monografija u Hrvatskoj, dviju knjiga iz područja publicistike i više od osamdeset objavljenih znanstvenih i stručnih radova.

** Mišljenja iznesena u komentarima osobna su mišljenja njihovih autora i ne odražavaju nužno stajališta uredništva portala Narod.hr.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.