Profesorica Dubravka Hrabar: suspenzija Obiteljskog zakona potvrdila je da je riječ o golemom propustu zakonodavca u donošenju propisa

Foto: Livio Černjul

Ustavni je sud suspendirao, odnosno stavio van uporabe do daljnjeg, Obiteljski zakon radi cijelog niza ozbiljnih prigovora i prijedloga za ocjenom ustavnosti – između ostaloga i Udruge “U ime obitelji”.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

„Stoga je Ustavni sud, do donošenja konačne odluke o podnesenim prijedlozima, vodeći se načelom pravne sigurnosti objektivnog pravnog poretka, a radi sprječavanja mogućih posljedica koje bi u praksi mogle nastati zbog primjene osporenih odredaba ObiZ-a/14, ocijenio potrebnim privremeno obustaviti izvršenje svih pojedinačnih akata i radnji koje se na temelju tog zakona poduzimaju u praksi“, stoji u Odluci.

Prof. dr. sc. Dubravka Hrabar s Katedre za obiteljsko pravo Pravnog fakulteta u Zagrebu istaknula je kako se današnja Odluka Ustavnog suda Republike Hrvatske može sagledati kroz nekoliko važnih činjenica.

„Ponajprije, kvaliteta odluka Ustavnoga suda na zavidnoj je stručnoj razini u ovom sazivu Suda. Sud doista vodi brigu o primjeni Ustava i usklađenosti propisa s Ustavom kao najvišim propisom u RH. Osim toga, Sud sve slučajeve razmatra kroz prizmu prakse  Europskoga suda za ljudska prava kao i Europske konvencije za zaštitu ljudskih prava i temeljnih sloboda, čime daje dodatni legitimitet i kvalitetu svojim odlukama“, istaknula je Hrabar te dodala da ova odluka suspenzivnog karaktera potvrdila je da je riječ o golemom propustu zakonodavca u donošenju propisa koji nije zadovoljavao standarde kako stručnosti (ponajprije znanja kako se propisi pišu), tako i pravnog kontinuiteta, pravne sigurnosti, sadržajnog i logičnog uređenja pravnih instituta.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

„Na to su upozoravali akademska zajednica, odvjetnici, udruge, pojedinci, pa čak i suci kad su se suočili s primjenom Zakona. Iz obrazloženja Odluke kojom se suspendira Obiteljski zakon 2014 važnom smatram tvrdnju kako je riječ o osjetljivim pravnim područjima društvene, obiteljske i individualne važnosti, pa suspenzija ovog zakona znači i pravodobnu zaštitu građana od mogućih  štetnih posljedica primjena ovog propisa, koji je nažalost donesen na neprimjeren način“, zaključila je Hrabar.

Ovaj tekst je sufinanciran sredstvima Fonda za poticanje pluralizma i raznovrsnosti elektroničkih medija.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.