Provincijski pristup: Zašto je Plenković vodio Macrona u restoran?

Plenković, Macron
Foto: Twitter / A. Plenković

Premijer Andrej Plenković, koristeći provincijski pristup, ugostio je francuskog predsjednika Emmanuela Macrona u Gallu, zagrebačkom restoranu, umjesto da ga je odveo na reprezentativnu lokaciju. ‘Gallo’ inače znači ‘pijetao’, što je simbol Francuske, pa se vjerojatno premijeru činilo da je to jako dobra ideja. To je kao da Macron, ako Plenković dođe u Francusku, njega odvede u restoran koji se zove ‘La kravata’. Zašto premijer nije napravio ono što bi se od njega očekivalo – da francuskom predsjedniku, koji je po prvi put stigao u našu zemlju, pokaže ono najbolje od Hrvatske, a ne jedan od restorana kakvih u Parizu ima na tisuće. Plenković nije izabrao Banske dvore ili Palaču Pongratz za ugošćavanje francuskog predsjednika, nego – zagrebački restoran.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Macron na poziv premijera Plenkovića stigao je sinoć u Zagreb oko 19:15 u službeni dvodnevni posjet Hrvatskoj.

Predsjednik Macron prvi je francuski predsjednik koji dolazi u službeni posjet Hrvatskoj.

Oponaša li Macrona?

Premijer Plenković vjerojatno oponaša Emmanuela Macrona koji je izrazio u Parizu, u srpnju 2017. godine, toplu dobrodošlicu tadašnjem američkom predsjedniku Donaldu Trumpu. Macron i Trump nakon razgovora dugog sat i pol, otišli su na večeru sa suprugama u slavni pariški restoran.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Bračni supružnici Trump i Macron večerali su u restoranu Jules Verne na drugom katu Eiffelovog tornja iz kojeg se nudi zadivljujući pogled sa slavnog pariškog spomenika. No, važno je primijetiti da je takva večera bila zapravo večera dva bračna para.

> Macron večeras stiže u Hrvatsku: Potpisat će Sporazum o strateškom partnerstvu

> Macron će položiti vijenac za stradale u Domovinskom ratu, a Rimac će mu predstaviti svoje automobile

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Macron, Trump, a i Obama te britanski premijeri nisu uobičavali održavati pozdravnu večeru u restoranu. Većinom je dobrodošlica bila organizirana u državnim rezidencijama kao što je i Plenković do sada to prakticirao.

Foto: snimka zaslona

Macron je zasigurno večerao u pregršt sličnih, a i boljih restorana u Francuskoj. Koju poruku Plenković šalje odabirom ovakve lokacije, a ne neke hrvatske reprezentativne lokacije?

Tekst se nastavlja ispod oglasa

State Banquet USA

U SAD-u postoji pojam Državna večera. Državna formalna je večera koja se održava u čast stranog šefa države, poput kralja, kraljice, predsjednika ili bilo kojeg šefa vlade. Domaćin je predsjednik Sjedinjenih Država, a obično se održava u državnoj blagovaonici u Bijeloj kući u Washingtonu, D.C.

Dvostrano je diplomatsko sredstvo jer je večera s jedne strane posvećena počasnom gostu da se osjeća dobrodošao i spreman ponovno potvrditi svoj odnos, a s druge strane se reprezentiraju okusi Sjedinjenih Država.

Druge formalne večere za važne ljude nazivaju se službenim večerama, s razlikom što ih savezna vlada ne plaća.

Premijer Plenković nije uobičavao voditi ni Angelu Merkel, Morawieckog, Tonyja Blaira, Besnika Tahirija i druge u restoran.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.