Nakon što je vukovarski gradonačelnik Ivan Penava prozvao državne insituticije institucije zbog nedovoljne aktivnosti u pitanju procesuiranja ratnih zločina iz Domovinskog rata i rješavanja sudbine nestalih te pozvao građane na miran prosvjed protiv takve situacije, priopćenjem se oglasila Samostalna srpska demokratska stranka Milorada Pupovca, koalicijski partner vladajućeg HDZ-a, koja se žestoko obrušila na ovu inicijativu. U priopćenju poručuju da im takav prosvjed nije prihvatljiv te kako “probleme trebaju rješavati institucije, a ne ulica”.
Podsjetimo, nedavna suspenzija policajca Nikole Kajkića, koji je istraživao zločine na Ovčari, povezuje se upravo s djelovanjem Pupovčevog SDSS-a. Naime, prema tvrdnjama braniteljskih udruga, Kajkićeva je istraga zaustavljena, a on suspendiran, nakon što je došao do saznanja da je sa zločinom na Ovčari povezan i SDSS-ov Đorđe Čurčić, trenutni zamjenik župana Vukovarsko-srijemske županije.
(VIDEO) Podsjetimo se: Što se dogodilo na Ovčari i tko je odgovarao za počinjene zločine?
Dok je Kajkić bio na čelu predmeta Ovčara, ispitano je 300 svjedoka sa srpske strane, a on je sam policiji prijavio četiri prijetnje smrću otkako je preuzeo slučaj. Uz to je Nacionalni sindikat policije, kojem je Kajkić na čelu, snimio film ‘Ovčara – neispričana priča’, navodi T-portal.
U nastavku u cjelosti prenosimo vijest s priopćenjem SDSS-a, onako kako je objavljena na službenim stranicama te stranke.
“Probleme rešavaju instituicije, a ne ulica
Povodom najave gradonačelnika grada Vukovara, Ivana Penave o održavanju protesta kojim bi se, kako je rekao, ukazalo na činjenicu da ni 27 godina nakon rata počinitelji ratnih zločina nisu procesuirani, ističemo kako protesti jesu demokratski način ispoljavanja određenih ideja i stavova, ali pitanje je da li su uvek svrsishodni. Koliko zapravo ulica može kvalitetno doprineti rasvetljavanju sudbina i pokazati put do zločinca? Mi smatramo da to pitanje treba prepusti nadležnim institucijama, odnosno ministarstvu unutrašnjih poslova, DORH-u i pravosudnim organima, a ne ulici. Navedeno je, uz ostalo, u današnjem zajedničkom saopštenju za javnost Županijske organizacije SDSS-a Vukovarsko-sremske županije i Gradske organizacije Vukovar.
Od nesretnih ratnih dešavanja prošlo je više od 27 godina i vraćanje na ratnu retoriku dodatno će unazaditi međunacionalne odnose. Želimo verovati da je gradonačelnik mislio na sve žrtve koje su stradale u Vukovaru, da je mislio kako se sudbina svake žrtve treba rasvetliti bez obzira na nacionalnost, a počinioci, bez obzira kojem narodu pripadaju, budu adekvatno sankcionisani.
Uz uvažavanje svake ljudske tragedije i odavanja ljudskog pijeteta svakoj žrtvi, podsećamo na stradanje jedne kategorije građana predratnog Vukovara o kojima se veoma malo govori čak i na lokalnom nivou, a kamoli na nivou države. Ukazujemo na tragične nestanke 50-tak vukovarskih Srba koji su ubijeni ili na drugi način skončali leta 1991. Godine. Dakle, pre zvaničnog početka bilo kakvih ratnih operacija u našem gradu. Želimo da verujemo da je naš gradonačelnik mislio i na ove ljude i bol njihovih porodica.
Politika SDSS a je usmerena na poboljšanje međuljudskih odnosa! Smatramo da izrečene poruke ne doprinose napretku i razvoju grada Vukovara i njegovih stanovnika, bez obzira na nacionalnost i versku pripadnost.
Mi ćemo svoju energiju usmeriti na razvojne projekte koji će ljudima omogućiti novo zapošljavanje i osiguranje egzistencije. Poruke ove vrste uvek ćemo podržavati jer doprinose unapređenju odnosa Hrvata i Srba, a to bi trebao biti zajednički interes jer u Vukovaru danas živi nezanemarivih 34,87% pripadnika srpske zajednice.
Trebamo se okrenuti budućnosti i smatramo to jedinim ispravnim putem kako bi našoj deci garantovali sigurnost na ovim prostorima, kaže se na kraju saopštenja.”