Vesna Teršelič i Zoran Pusić iz nevladine organizacije Documenta – Centar za suočavanje prošlošću i Građanskog odbora za ljudska prava, kritizirali su predsjednika Zorana Milanovića jer dovodi u pitanje presude Haaškog suda nakon što je izjavio da je presuda Tihomiru Blaškiću, generalu Hrvatskog vijeća obrane (HVO) bila politička. Na njihovu kritiku odgovorio je ugledni odvjetnik Luka Mišetić, najpoznatiji po obrani generala Ante Gotovine upravo pred Haaškim sudom.
“Teršelić i Pusić kritiziraju Milanovića što dovodi u pitanje presude ICTY-a. No, njihova organizacija Documenta potpisala je pismo glavnom tajniku UN-a tražeći istragu protiv Theodora Merona zbog oslobađanja Gotovine iz političkih razloga. Koji licemjeri!”, objavio je Mišetić na Twitteru te priložio pismo koje je uz Documentu i Građanski odbor za ljudska prava potpisalo još osmero ljudi i nevladinih udruga iz Hrvatske.
1/Teršelić i Pusić kritiziraju Milanovića što dovodi u pitanje presude ICTY-a. No,njihova organizacija Documenta potpisala je pismo glavnom tajniku UN-a tražeći istragu protiv Theodora Merona zbog oslobađanja Gotovine iz političkih razloga. Koji licemjeri! https://t.co/R5zgHfpUuh
— Luka Misetic (@MiseticLaw) April 29, 2021
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Pismo poslano 2013. godine, sastavili su aktivisti Dženana Karup Druško iz BiH, Sandra Orlovid i Maja Mičić iz Srbije, Mario Mažić iz Hrvatske i Bekim Blakaj s Kosova, a u njemu se tvrdilo kako je sudac Theodor Meron navodno vršio pritisak na druge suce prilikom odlučivanja i to u slučajevima ‘Gotovina i ostali’ i ‘Stanišić i Šimatović’, te su tražili pokretanje službene istrage o tome.
>Documenta – kako se financiraju udruge koje podižu tužbe uoči Oluje?
To su pismo iz Hrvatske potpisali još i novinar Boris Pavelić, Centar za mirovne studije, Centar za mir, nenasilje i ljudska prava iz Osijeka, Građanski odbor za ljudska prava, Dražen Lalić s Fakulteta političkih znanosti, HOMO Pula, Srpski demokratski forum, aktivist Srđan dvornik i Vjeran Pavlaković s Filozofskog fakulteta u Rijeci.
Podsjetimo, Zoran Milanović je za medije kazao da će primiti i Milivoja Petkovića, bivšeg načelnika Glavnog stožera HVO-a, kada izađe iz zatvora.
“Da je gospodin Blaškić odgovoran za nešto za što je, recimo, odgovoran Ratko Mladić, ja ga ne bih primio. Ali s obzirom da takvih kod nas nema, primio sam njega, a primit ću i Milivoja Petkovića, kada iziđe iz zatvora. To će nadam se biti uskoro, zato što on nije ratni zločinac. To da je odgovarao za određene prijestupe – je. Ovo što je Blaškiću dosuđeno je politička presuda, kao i Petkoviću“, kazao je predsjednik.
Tko su Zoran Pusić i Vesna Teršelić?
Zoran Pusić brat je bivše predsjednice HNS-a Vesne Pusić te je radio kao viši predavač matematike na Grafičkom fakultetu Sveučilišta u Zagrebu i vodi GOLJP, čiji je osnivač. Sudjelovao je u izgradnji brojnih nevladinih organizacija i građanskih inicijativa od vraćanja imena Trgu žrtava fašizma, ukidanja imena Avenije Gojka Šuška, osnivanja Demokratskog opozicijskog foruma, GONG-a, Igmanske inicijative, Documente, CIVIS-a do Kuće ljudskih prava, a bio je i predsjednik Upravnog odbora Documente.
> Jesu li brat i sestra, Zoran i Vesna Pusić, u sukobu interesa?
> Otkrivene nepravilnosti u MVEP-u za mandata Vesne Pusić: Pročitajte što se radilo!
Pokojni novinar Denis Kuljiš pisao je kako je privatnim kanalima saznao da je Pusić do 1991. predavao matematiku na Visokoj tehničkoj školi JNA u Zagrebu.
Iako je Vesna Teršelič u javnosti prisutna od samih početaka neovisnosti Republike Hrvatske, malo se toga o njoj zna, osim da se cijeli život bavi aktivizmom. Ona je rođena u Ljubljani, a od 1976. godine živi u Zagrebu gdje je završila srednju školu i studirala na Prirodoslovnom matematičkom i Filozofskom fakultetu. Ipak, nije poznato koje je i je li uopće stekla diplome na studijima.
Teršelić je 1985. godine bila suosnivačica ekološke inicijative Svarun – radne grupe za ekološke, mirovne, ženske i duhovne inicijative, a do danas je suosnivala nevladine organizacije poput Zelene akcije, Centra za ženske studije i Centra za mirovne studije. Teršelič je također jedna od suosnivačica stranke Nova ljevica koja je u koaliciji s ekstremno lijevom platformom Možemo.
Ona smatra termin “Domovinski rat” neprikladnim jer je on po njoj djelomice bio i građanski rat, a poznata je i po tvrdnjama da su se ljudska prava kršila za i nakon VRO “Oluja”.
I Zoran Pusić i Vesna Teršelić bili su visokopozicionirani članovi Instituta Otvorenog društva u Hrvatskoj, čiji je osnivač samoprozvani filantrop i milijarder George Soros, koji je u posljednja četiri desetljeća donirao desetke milijardi dolara za ostvarivanje lijevih i liberalnih agendi.
Tekst se nastavlja ispod oglasaIzvor: narod.hr