Nezavisni saborski zastupnik Furio Radin u petak je, govoreći o problemima pulskog Uljanika, poručio kako je došlo vrijeme da, nakon 25 godina u kojima je Istra bila solidarna sa slabijim dijelovima države, drugi dijelovi Hrvatske budu solidarni s Istrom i Uljanikom.
“Uljanik i 3.maj, grupa Uljanik jednostavno moraju opstati, zato što oni predstavljaju nešto više od škverova”, poručio je Radin koji je o toj temi prvi put javno govorio od izbijanja krize u brodogradilištu.
“Hrvatska treba biti solidarna s Istrom”
Istaknuo je kako je Uljanik simbol moderne Pule, kako je brodogradilište, s usponima i padovima, opstalo 150 godina, te prenio poruku radnika kako je “vrijeme da se prestanemo baviti koliko je tko kriv”.
“Uljanik je Pula, Pula je Istra, Istra je bila solidarna sa slabijim dijelovima Hrvatske 25 godina, danas se govori da bi porezni obveznici trebali izdržavati nešto što više ne vrijedi, kao prvo to vrijedi, ima budućnost, ali došlo je vrijeme da nakon 25 godina drugi dijelovi Hrvatske budu solidarni sa Istrom i Uljanikom”, istaknuo je zastupnik Radin.
No što se promijenilo da Uljanik, koji već pola stoljeća uglavnom radi s gubicima, i kojem su pored toga četvrtinu cijene svakog broda financirali porezni obveznici, od sad može raditi profitabilno nije objasnio. EK je danas odbila plan restrukturiranja Uljanika ocijenivši ga kao premalo, i prekasno.
“Osjetljiv problem”
Naglasio je i kako je Uljanik daleko osjetljiviji problem nego što politička javnost, možda i neki dijelovi Vlade u ovome trenutku misle.
“Ne postoje tri solucije za taj problem, postoji samo jedna, a to je daleko intenzivnije i ozbiljnije traženje strateškoga partnera i daleko intenzivniji rad na restrukturiranju. Sve ostalo bilo bi pogubno, imalo bi nesagledive posljedice za Pulu i za Istru, ne samo ekonomske”, poručio je Radin iz Hrvatskoga sabora.
Ministar Horvat: “Europska komisija ne da da država isplati uljanikovcima plaće za rujan”
Poznato je da ministar Horvat već neko vrijeme lobira kod kineskih brodogradilišta da preuzmu Uljanik, kako bi se nastavila proizvodnja brodova, no za sad očito bez uspjeha. EK je ocijenila da s preko 2.600 zaposlenih, i uz produktivnost od samo dva broda godišnje, Uljanik nema nikakvih izgleda, a Damir Kajin spominje brojku od sedam brodova godišnje kao minimum za održivost brodogradnje u Puli.
Uljanik grupa koja obuhvaća i 3.maj je u 2016. ostvarivala gubitak od 16.200 kuna mjesečno po svakom od preko 4.000 djelatnika, a u 2017. se taj iznos dodatno povećao, a grupa nema vlastitog kapitala niti ikog tko bi u nju bio spreman uložiti.