Crnogorski parlament nedavno je usvojio rezoluciju o Jasenovcu, Dachauu i Mauthausenu, koja je nastala kao svojevrsna reakcija na onu o genocidu u Srebrenici o kojoj se nedavno izjasnila Opća skupština Ujedinjenih naroda. Crnogorski potez naišao je na niz reakcija: Prvo je reagirao hrvatski premijer Andrej Plenković, a potom se u tonu karakterističnom za “istočne susjede” javila Ana Brnabić, predsjednica Skupštine Republike Srbije. Ratoborne izjave Ana Brnabić potom je na svoj osebujan način komentirao ministar prometa Oleg Butković podsjetivši na jednu (ne)zgodu Ane Brnabić iz 2010. godine.
>Crnogorski parlament usvojio rezoluciju o Jasenovcu, Dachauu i Mauthausenu, Hrvatska reagirala
Plenković o rezoluciji: Riječ je o instrumentalizaciji
Hrvatski premijer Andrej Plenković je komentiravši crnogorsko izglasavanje rezolucije rekao da ona šalje namjernu politiku podjele unutar te zemlje te da je riječ o instrumentalizaciji “jedne druge države u regiji”.
Brnabić napala RH
Predsjednica Narodne Skupštine Republike Srbije Ana Brnabić u Plenkovićevoj izjavi ne samo da je prepoznala aludiranje na Srbiju već je zaključila da Plenković prijeti Crnoj Gori blokadom na njenom europskom putu, prenosi Jutarnji list.
Brnabić je na TV Pinku rekla da je ovo ‘velika i važna stvar‘.
– Meni je beskrajno tužna, ali i zanimljiva reakcija dužnosnika iz Hrvatske. Odjednom je to neprijateljski akt prema Hrvatskoj, a nisu tako mislili kada su bili sponzori srebreničke rezolucije, rekla je Brnabić, prenosi Blic.
Brnabić je dodala i da joj je nevjerojatno da Hrvatska prijeti Crnoj Gori njihovim europskim putem.
– Bit će zanimljivo vidjeti te europske vrijednosti na koje se pozivaju, istaknula je Brnabić i dodala da ‘činjenica da u blizini Jasenovca postoji tabla na kojoj piše ‘Za dom spremni‘ govori više od svega.
Dodaje da su potrebni dodatni napori da se ‘prijatelje iz Europe osvijesti kakav se genocid nad srpskim narodom dogodio za vrijeme NDH‘, piše Blic.
>Crna Gora rezolucijom o genocidu u Jasenovcu bori se protiv same sebe
Butković podsjetio na nedozvoljenio glisiranje Ane Brnabić
Ministar prometa RH Oleg Butković na svoj se način uključio u raspravu koju je potaknulo crnogorsko izglasavanje rezolucije o Jasenovcu. Referiravši se na Anu Brnabić i njene izjave Butković je podsjetio da je Ana Brnabić 2010. godine uhvaćena od strane policije u nedozvoljenom glisiranju na Krku.
– Ono kad stalno moraš dokazivati da si ono što nisi, a u sebi žudiš da se provozaš gliserom oko Krka, napisao je Butković na svom Facebooku.
Crna Gora usvojila rezoluciju o genocidu u Jasenovcu
Podsjetimo, Crnogorski parlament usvojio je u petak rezoluciju o Jasenovcu, Dachauu i Mauthausenu, koja je nastala kao svojevrsna reakcija na onu o genocidu u Srebrenici o kojoj se nedavno izjasnila Opća skupština Ujedinjenih naroda.
Ministarstvo vanjskih poslova RH odmah je reagiralo osudivši rezoluciju i nazvavši ju neprihvatljivom, neprimjerenom i nepotrebnom.
Zastupnici parlamentarne većine usvojili su rezoluciju, u kojoj se izvorno spominjao samo Jasenovac i koja je pokrenuta kako bi se Hrvate povezalo s pojmom genocida. Međutim, ona je na kraju nazvana rezolucijom o genocidu u Jasenovcu, Dachauu i Mauthausenu, po logorima u Hrvatskoj, Njemačkoj i Austriji.
U glasovanju su sudjelovala 42 od 81 zastupnika u crnogorskom parlamentu, 41 je bio za, a jedan protiv. Oporbeni zastupnici za vrijeme glasovanja napustili su skupštinsku dvoranu.
Predsjednik parlamenta, četnički vojvoda Andrija Mandić pozvao je zastupnike da podrže rezoluciju,. U obrazloženju je istakao da su čelnik DNP-a Milan Knežević i on dostavili amandmane kojim je predloženo da ovom rezolucijom budu obuhvaćeni i logori u Dachauu i Mauthausenu.
>Crna Gora – država s bipolarnim poremećajem i još ponekom boljkom
Tekst se nastavlja ispod oglasaIzvor: narod.hr
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.