Rijeka: Novi potres uznemirio Kvarnersko primorje

Foto: Thinkstock

Riječko područje je u srijedu poslijepodne uzdrmao novi potres umjerene jakosti s epicentrom kod Jadranova, čija je magnituda iznosila 3,2 prema Richteru, a u okolnim mjestima osjetio se intenzitetom IV stupnja Mercallijeve ljestvice.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Seizmološka služba Hrvatske je umjereni potres zabilježila u 13,37 sati.

Niz potresa, s epicentrima jugoistočno od Rijeke, od utorka je uznemirio Riječane i druge stanovnike Kvarnerskog primorja ali i turiste, budeći ih iz sna.

Na sreću, nema nikakve materijalne štete, samo vlada atmosfera straha i neizvjesnosti kod stanovnika na tom području koji se boje većeg udara.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Ovakve situacije nisu neuobičajene. Ja bih osobno uvijek izabrao da se energija pohranjena u podzemlju oslobađa kroz niz slabih potresa, a ne kroz jedan jaki. Nažalost, ne možemo predvidjeti što će se dalje zbivati jer ne vidimo što se događa ispod zemlje”, rekao je za dnevnik.hr Tomislav Fiket, dežurni seizmolog u Seizmološkoj službi na pitanje da komentira hoće li biti novih potresa na ovom istom području.

Prvi potres, jakosti 3,4, osjetio se u utorak u 11,35 sati, a potom je, prema podatcima Europsko-sredozemnog seizmološkog centra (EMSC), u 22,42 sata uslijedio novi potres, jačine 3,7 stupnjeva s epicentrom kod Jadranova. Nova dva potresa, jačine 2,9 i 2,2 stupnjeva zatresla su tlo u srijedu u 4,04 sati i u 6,24 sati.

Potrese su neki Riječani osjetili kao snažne udarce, od kojih su se zanjihali stropni ventilatori i svjetiljke. Osjetljiviji ljudi su se uznemirili, posebno nakon više potresa u nizu, pribojavajući se snažnijeg udara. S druge strane, neki nisu potrese osjetili.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Zasad nema dojava o nastaloj šteti.

U novije vrijeme u Rijeci se najjači potres osjetio 22. travnja 2014., bio je jačine 4,7 Richtera a epicentar je bio kod Pivke u Sloveniji. Potres jačine 4,5 bio je 2005. blizu hrvatsko-slovenske granice, a gotovo jednako jak potres dogodio se godinu prije toga s epicentrom kod Fužina.

Najjači zabilježeni potres u Rijeci bio je 1750. godine kad su se srušile mnoge građevine, stambene zgrade, crkve i crkveni zvonici, kao i gradski toranj. Urušena je tvrđava na Trsatu te je u takvom stanju ostala sve do 1826., kad je kupuje austrijski feldmaršal Laval Nugent i pokreće njenu obnovu. Nakon potresa tadašnja austrijska carica Marija Terezija odredila je da se sagradi „Novi grad“ u Rijeci, izvan srednjovjekovnih zidina na nasutom terenu otetom od mora. To su bili temelji novog obličja grada, koji se počeo snažno razvijati gradnjom luke na tom novom prostoru.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.