Riječko područje je u srijedu poslijepodne uzdrmao novi potres umjerene jakosti s epicentrom kod Jadranova, čija je magnituda iznosila 3,2 prema Richteru, a u okolnim mjestima osjetio se intenzitetom IV stupnja Mercallijeve ljestvice.
Seizmološka služba Hrvatske je umjereni potres zabilježila u 13,37 sati.
M4.1 #earthquake (#potres) strikes 19 km SE of #Rijeka (#Croatia) 8 min ago. Effects reported by witnesses: pic.twitter.com/bWScwQSdsC
— EMSC (@LastQuake) 9. kolovoza 2017.
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Niz potresa, s epicentrima jugoistočno od Rijeke, od utorka je uznemirio Riječane i druge stanovnike Kvarnerskog primorja ali i turiste, budeći ih iz sna.
Na sreću, nema nikakve materijalne štete, samo vlada atmosfera straha i neizvjesnosti kod stanovnika na tom području koji se boje većeg udara.
“Ovakve situacije nisu neuobičajene. Ja bih osobno uvijek izabrao da se energija pohranjena u podzemlju oslobađa kroz niz slabih potresa, a ne kroz jedan jaki. Nažalost, ne možemo predvidjeti što će se dalje zbivati jer ne vidimo što se događa ispod zemlje”, rekao je za dnevnik.hr Tomislav Fiket, dežurni seizmolog u Seizmološkoj službi na pitanje da komentira hoće li biti novih potresa na ovom istom području.
Prvi potres, jakosti 3,4, osjetio se u utorak u 11,35 sati, a potom je, prema podatcima Europsko-sredozemnog seizmološkog centra (EMSC), u 22,42 sata uslijedio novi potres, jačine 3,7 stupnjeva s epicentrom kod Jadranova. Nova dva potresa, jačine 2,9 i 2,2 stupnjeva zatresla su tlo u srijedu u 4,04 sati i u 6,24 sati.
Potrese su neki Riječani osjetili kao snažne udarce, od kojih su se zanjihali stropni ventilatori i svjetiljke. Osjetljiviji ljudi su se uznemirili, posebno nakon više potresa u nizu, pribojavajući se snažnijeg udara. S druge strane, neki nisu potrese osjetili.
Zasad nema dojava o nastaloj šteti.
U novije vrijeme u Rijeci se najjači potres osjetio 22. travnja 2014., bio je jačine 4,7 Richtera a epicentar je bio kod Pivke u Sloveniji. Potres jačine 4,5 bio je 2005. blizu hrvatsko-slovenske granice, a gotovo jednako jak potres dogodio se godinu prije toga s epicentrom kod Fužina.
Najjači zabilježeni potres u Rijeci bio je 1750. godine kad su se srušile mnoge građevine, stambene zgrade, crkve i crkveni zvonici, kao i gradski toranj. Urušena je tvrđava na Trsatu te je u takvom stanju ostala sve do 1826., kad je kupuje austrijski feldmaršal Laval Nugent i pokreće njenu obnovu. Nakon potresa tadašnja austrijska carica Marija Terezija odredila je da se sagradi „Novi grad“ u Rijeci, izvan srednjovjekovnih zidina na nasutom terenu otetom od mora. To su bili temelji novog obličja grada, koji se počeo snažno razvijati gradnjom luke na tom novom prostoru.
Izvor: narod.hr/Hina
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.