Sabor donio novi Obiteljski zakon

Zagreb, 21.08.2015 - Potpredsjednica Vlade i ministrica socijalne politike i mladih Milanka Opaèiæ konferenciju za medije o prijedlogu Izmjena i dopuna Zakona o socijalnoj skrbi. Na fotografiji Milanka Opaèiæ. foto HINA/ Daniel KASAP / dk

Iako je saborska oporba žestoko u srijedu kritizirala konačni prijedlog Obiteljskog zakona koji bi SDP-ova većina željela pod svaku cijenu ponovno izglasovati i onda primijeniti u roku od samo mjesec i pol dana, hrvatski je sabor danas većinom glasova donio novi Obiteljski zakon, ispunivši time nalog Ustavnog suda koji je prošle godine suspendirao Zakon koji je bio na snazi od rujna 2014. godine.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ustavni je sud to naložio nakon što je primio 18 zahtjeva za ocjenom ustavnosti u kojima su udruge i pojedinci u pitanje dovodili gotovo cijeli tekst zakona. Sud je u primjenu vratio Obiteljski zakon iz 2003. godine, a Ministarstvu socijalne politike i mladih naložio da izradi novi zakonski prijedlog.

Novi zakon, po tumačenjima iz Ministarstva, odnosno Vlade, načelno donosi iste pravne institute koje je definirao Obiteljski zakon 2014., uz manja izričajna usklađenja, uklanjanje suvišnih i pojašnjavanje nekih odredbi za koje se pokazalo da su potencijalno nedovoljno jasno normirane.

Zakon će osigurati nastavak rada Centra za posebno skrbništvo, odnosno posebnih skrbnika koji su u njemu zaposleni kao zastupnici djece i osoba u odnosu na koje se vodi postupak lišenja poslovne sposobnosti.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Omogućit će se i nastavak rada obiteljskih medijatora kao posebno educiranih stručnjaka čiji je rad usmjeren na pružanje pomoći strankama u sporu da svoj sukob pokušaju riješiti mirnim putem, a s ciljem dobrobiti djeteta.

Sabor je Obiteljski zakon donio većinom glasova, “za” je bilo 84 zastupnika, “protiv” 22, a osam se zastupnika suzdržalo od glasovanja.

Prof. dr. sc. Dubravka Hrabar: Politički je nekorektno slati Obiteljski zakon u proceduru sada, ministrica Opačić se ruga Ustavnom sudu

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“To je nevjerojatno, politički nekorektno, ali ne mogu ulaziti u politiku. Ono što je zabrinjavajuće je to da je ministrica Opačić dala kratki vacatio legis (vrijeme između donošenja zakona i njegove primjene), dakle, ajmo reći da će se zakon donijeti 15. rujna, ili tu negdje i da će 1. studenog stupiti na snagu. To nisam nikad vidjela. Proučavala sam ranije propise, koliko je prošlo od donošenja do stupanja na snagu i primjene, a to je bilo sedam i pol do devet mjeseci. Još nisam vidjela ni za jedan propis tog tipa gdje se nešto jako mijenja da imate mjesec i pol dana, do prvog studenog. Baš će biti Dušni dan, možda i simbolički? Vacacio legis odudara od svih do sada. Ovaj zakon se primjenjuje na sve hrvatske građane u bilo kojem institutu, jednom ili više njih. Ministrica Opačić to požuruje, to je jasno, da ima barem nešto što je napravila. Taj vacatio legis je maksimalno dvojben, ne može vacatio legis biti mjesec i pol dana. Primjereno bi bilo, minimum minimuma, je šest mjeseci. To neka izvoli objasniti narodu i zastupnicima zašto tako brzo?”, upozorila je prof. dr. sc. Dubravka Hrabar, predstojnica Katedre za obiteljsko pravo na Pravnom fakultetu u Zagrebu, početkom ovog mjeseca.

“Ministrica Opačić može pričati o tome da su prošli edukaciju centri i suci, što moguće da je i točno, ali na zakon iz 2014. godine, ne na 2015. Ona kaže da je neke stvari promijenila, ako ih je malo promijenila da bi edukacija bila važeća onda znači da se izruguje Ustavnom sudu, koji joj je ukinuo zakon. A ako je promjena velika onda treba nova edukacija, ako je bitno drukčiji zakon onda znači da nema edukacije. Ako kaže da je isti zakon i da vrijedi ona edukacija koju su proveli za 2014. znači da ga nije promijenila. Ako ga je promijenila znači da je premalo vrijeme čekanja. Ministrica to forsira, ruga se Ustavnom sudu, ruga se svima nama, ruga se struci”, istakla je tada prof. Hrabar.

Danas je upućeno i otvoreno pismo profesora obiteljskoga prava saborskim zastupnicima, koje su oni očito ignorirali.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.