Referendum o izbornom zakonu – Sabor pita Ustavni sud: ima li dovoljno potpisa?

Hrvatski sabor danas je, na prijedlog Odbora za Ustav, od Ustavnog suda zatražio da se očituje je li referendumska inicijativa “U ime obitelji” ispunila formalno-pravne uvjete za raspisivanje referenduma o izmjenama Ustava kojima bi se propisala nova pravila za parlamentarne izbore.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Nakon što je na današnjem Odboru za Ustav odbijen amandman HDSSB-a, Hrvatski je sabor istoga dana s 86 glasova „za“, 3 „protiv“ i 19 „suzdržanih“ donio odluku kakvu je Odbor za Ustav predložio 6. studenoga. Donošenju odluke prethodila je rasprava o neprihvaćanju prihvaćanju amandmana (videosnimka 11.41 – 16.44 minuta).

Peđa Grbin je iznio zašto Odbor za ustav nije prihvatio amandman. Dražen Đurović se očitovao o tom neprihvaćanju: „Predlagatelj amandmana je uočio sve ono što je napisano i u opsežnom obrazloženju amandmana sve to iznio. Umjesto da se držite prakse koju ste uspostavili kod prethodne referendumske inicijative, vi sada uspostavljate novu praksu. Pokazujete nesposobnost hrvatskih institucija da uopće utvrde broj birača i koliko je to „deset posto“. Iz toga se razloga ne obraćate Ustavnom sudu konkretnim nego hipotetičnim pitanjem, koliko bi to trebalo biti birača. Bit amandmana je – kad se već obraćamo Ustavnom sudu, a to je posve sukladno Ustavu – da u tom obraćanju pitamo Ustavni sud je li broj od 380.649 birača – „deset posto ukupnoga broja birača u Republici Hrvatskoj“ i je li referendumsko pitanje ustavno. Ako to učinimo, dobivamo odgovor na oba pitanja i možemo ići u postupak raspisivanja referenduma ako dobijemo pozitivan odgovor, odnosno završavamo postupak ako odgovor bude niječan. Ovakav način provedbe postupka bi omogućio da se u slučaju potvrdnoga odgovora referendum raspiše i provede s predsjedničkim izborima, a što bi omogućilo znatne uštede. Držim da je ovo logičan i smislen slijed za razliku od vašega prijedloga koji je vrlo nelogičan, vrlo nesmislen i ne vodi rješavanju problema i dobivanju jasnoga odgovora nego besmislenom i nepotrebnom rastezanju procedure.

sabor raspored sjedenja

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Za amandman HDSSB-a je glasovalo 11 zastupnika, 22 su bila suzdržana, a 78 protiv. Za su bili: Boro Grubišić, Dražen Đurović, Zlatko Tušak, Milorad Pupovac, Mile Horvat, Ivan Drmić, Mladen Novak, Nansi Tireli, Nenad Pleše, Dragutin Lesar i Furio Radin. Suzdržani su bili: Dragan Crnogorac, Željko Šemper, Petar Baranović i 18 zastupnika HDZ-a. Protiv su bili: Mirela Holy, Jadranka Kosor, Vesna Škare Ožbolt, Valter Boljunčić, Giovanni Sponza, Šandor Juhas, Nedžad Hodžić, Ljiljana Cvjetović, Marija Ilić, Silvano Hrelja, Slavko Linić, Jakša Baloević te zastupnici SDP-a i HNS-a. Glasovanju nisu nazočili: Ivan Grubišić, Marina Lovrić Merzel, Davor Bernardić, Damir Kajin, Natalija Martinčević, Martina Dalić, Branko Hrg, Vladimir Šeks, Josip Kregar, Tomislav Karamarko, Darko Milinović, Goran Marić, Nevenka Bečić, Željko Kerum i drugi. Usporedi raspored glasovanja o amandmanu (prilog) i raspored sjedenja u Sabornici. Glas „za“ amandman bila je, dakle, želja manjine u Saboru da Ustavni sud meritorno razriješi sve dvojbe, bilo da utvrdi da je referendum dopušten, bilo da obrazloži zašto do njega ne može doći.

Za prijedlog odluke kakvu je predložio Odbor za Ustav glasovali su (16.31 minuta snimke) svi nazočni zastupnici vladajuće Kukuriku-koalicije, nacionalnih manjina, laburista, Mirela Holy i Slavko Linić. Suzdržani su bili: 17 zastupnika HDZ-a, Petar Baranović i Vesna Škare Ožbolt. Glasovanju nisu pristupila 43 izabrana narodna zastupnika. Protiv zavlačenja postupka neformalnim i nemeritornim obraćanjem Ustavnom sudu bila su samo tri zastupnika HDSSB-a: Boro Grubišić, Dražen Đurović i Ivan Drmić. Voljom 86 zastupnika vladajućih Sabor je zastao s postupkom o raspisivanju referenduma Birajmo zastupnike imenom i prezimenom. Time se nastavlja odnarođivanje elita od birača koji su tražili referendum jer je lako uočljivo da je stvarna svrha obraćanja Sabora Ustavnom sudu u ovom slučaju mrcvarenje demokracije i odugovlačenje kako se referendum ne bi održao s predsjedničkim izborima.

Ustavni sud trebao bi, ali ne mora, u roku od 30 dana donijeti odluku povodom zahtjeva koji mu je uputio Hrvatski sabor. Rok će se početi računati tek od dana kad današnja odluka bude objavljena u Narodnim novinama ili kad zahtjev Sabora bude formalno dostavljen Ustavnom sudu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.