Saborski Odbor za obrazovanje prihvatio izvješće o financijskoj reviziji visokih učilišta

Foto: fah

Saborski Odbor za obrazovanje, znanost i kulturu prihvatio je u srijedu izvješće o financijskoj reviziji visokih učilišta za 2014., koje je pokazalo da su kod polovice, od 68 pregledanih učilišta, utvrđene određene nepravilnosti zbog kojih su dobila uvjetno mišljenje Državnog ureda za reviziju.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Od 88 javnih visokih učilišta, koliko ih je bilo u 2014., Revizija je pregledala njih 68: sedam sveučilišta, 55 fakulteta i šest veleučilišta s ukupnim prihodima od oko četiri milijarde kuna.

Polovica pregledanih, njih 34, dobila su uvjetno mišljenje, među njima pet sveučilišta (u Zagrebu, Rijeci, Splitu, Zadru i Dubrovniku), 27 fakulteta i jedno veleučilište u Karlovcu. Uvjetno mišljenje dobili su npr. osječki Ekonomski i Elektrotehnički, zagrebački Pravni, Arhitektonski, Građevinski, FER, PMF, Stomatološki i Muzička akademija te medicinski fakulteti u Osijeku i Rijeci itd.

Članovi Odbora, poglavito iz oporbe, suglasili su se da izvješće Revizije pokazuje da stanje na visokim učilištima nije dobro, te izrazili zabrinutost zbog nalaza da učilišta ne izvršavaju naloge i ne ispravljaju nepravilnosti na koje su ranije upozoreni.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Zašto je tako, pitao je Milorad Pupovac (SDSS), koji kao i Željko Jovanović (SDP) drži da bi nalaz trebao ustanovama poslužiti da unaprijede poslovanje.

Situacija nije katastrofalna, ali je zabrinjavajuća, čak polovica učilišta dobila je uvjetno mišljenje, kaže Jovanović kojeg najviše brine što, ionako skromna sredstva, učilišta ne troše po načelima dobrog financijskog upravljanja. Posebnim problemom označava vlastite prihode učilišta, zanima ga ulažu li se u ona u veći standard ili samo da se “nabildaju” plaće, pa da “netko ima 42. 000 kuna mjesečno”.

Mirando Mrsić (SDP) pozornost skreće na pitanje autorskih honorara i ugovora o djelu na koje je, kaže, u 2014. potrošeno “vrtoglavih” 180 milijuna kuna. Navada da neki nastavnici predaju na više fakulteta godinama se ne rješava, tih 180 milijuna moglo se potrošiti na zapošljavanje mladih kadrova na fakultetu, kaže Mrsić.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Branimir Bunjac (ŽZ) problematizira podatak o visokim izdvajanjima za zaposlene na pojedinim visokim učilištima. I drugdje je uobičajeno da se za plaće daje do 60 posto sredstava, no kod nas ima slučajeva da taj udio prelazi 80 posto, kaže Bunjac referirajući se na podatak da, primjerice, na filozofskim fakultetima u Osijeku i Splitu, udio za zaposlene prelazi 80 posto, a vrlo blizu tome je Filozofski fakultet u Zagrebu.
Željko Reiner (HDZ) ne dijeli mišljenje oporbenih kolega, kaže da situacija ni izdaleka nije tako loša kakvom se želi pokazati. Suglasan je da je ključni problem kako natjerati ustanovu da ispravi greške zbog kojih je dobila uvjetno mišljenje.

Reiner drži da puno problema proizlazi iz činjenice da neke stvari nisu dobro normativno rješene, poput autorskih honorara.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.