Sanja Sarnavka, dugogodišnja aktivistica kroz udrugu B.a.b.e, a današnja predsjednica Zakladne uprave i jedna od osnivačica zaklade Solidarna, gostovala je na N1 gdje je stala u obranu aktivistice Jelene Veljače iz inicijative “Spasi me” povezane sa Solidarnom.
“Ova tužba mi se čini kao još jedan kamenčić u tužnom mozaiku socijalne zaštite i cijelog tog sustava, kao potpuno nepotrebna i sasvim loša poruka jer je i u našoj javnosti bilo toliko negativnih reakcija na voditeljicu inicijative i toliko govora mržnje koji je meni apsolutno neshvatljiv. Jelena Veljača se prvi dan ispričala. Ljudi su bili u šoku i na koga će prvo nasrnuti nego na one za koje misle da su dogovorni”, kazala je Sarnavka.
Sarnavka smatra da su upravo izjave ravnatelja Centra za socijalnu skrb izazvale nekontrolirane reakcije.
“Nevjerojatno mi je da Komora niti jednom riječju se ne osvrće na izjavu smijenjenog ravnatelja koja je zbilja bila katastrofalna za zdrav razum i nitko je ne može opravdati.”
Sarnavka uvjerena u propust čak i da stručno mišljenje kaže drugačije
“Nešto ne štima. Kako je jedan osuđeni nasilnik mogao dobiti dijete samo zato što se vjenčao? Očito da procjena nije napravljena kako valja i mogu dati stručno mišljenje da nije bilo propusta, ali mislim da zdrav razum govori da je bilo problema.”
>Hrvatska sutkinja među sucima povezanim sa Sorosem na Sudu za ljudska prava
“Nemoguće da strukovne udruge u ovom slučaju ne mogu utvrditi nikakvu odgovornost. Mogu me proglasiti nestručnom i zlonamjernom, ali radila sam 20 godina na problematici nasilja u obitelji i vidjela sam svašta. Sustav ima problema i o tome sada trebamo smireno razgovarati i vidjeti kako se to može riješiti”, ustvrdila je.
Smatra da je inicijativa “Spasi me” spontano reagirala, a da ih Komora nije htjela uključiti u cijelu priču i pomoći im da bolje razumiju problematiku.
Sarnavka od ženskih prava do Otvorenog društva i nadzora tajnih službi
Sanja Sarnavka rođena je 1954. godine u Skopju u Makedoniji, u obitelji vojnog lica, navodi se na stranicama Lica otpora, a otac joj je bio sudionik Narodnog oslobodilačkog pokreta. Po struci je profesorica komparativne književnosti i jugoslavenskih jezika, a radila je u Centru za kulturu Trešnjevka, XVIII. Gimnaziji i Kulturno informativnom centru.
Od 1996. godine djeluje u raznim udrugama za ljudska prava, a Hrvatski sabor ju je imenovao članicom Vijeća za građanski nadzor sigurnosno-obavještajnih agencija u dva navrata, 2007. i 2011. godine.
Sarnavka se proslavila kada je zajedno s Tinom Gazivodom, bliskim čovjekom Georgea Sorosa i bivšim članom tog Vijeća 2010. godine kritizirala Sigurnosno-obavještajnu agenciju Republike Hrvatske jer ima prevelik proračun odnosno proračun veći od Ministarstva turizma.
Malo je poznato da je Sarnavka i sama 2005. bila članicom upravnog odbora Instituta Otvoreno društvo za Hrvatsku, podružnice Otvorenog društva samoprozvanog filantropa i milijardera Georgea Sorosa, koji je posljednja četiri desetljeća donio preko 32 milijarde dolara za ostvarivanje progresivističke i ekstremno lijeve političke agende.
Podsjetimo, kaznenu prijavu Državnom odvjetništvu protiv pokretačice građanske inicijative ‘Spasi me’ Jelene Veljače i njene kolegice, glumice Nataše Janjić Medančić podnijela je u utorak grupa od 169 socijalnih radnika, psihologa, pravnika i socijalnih pedagoga, zastupanih po opunomoćenom zagrebačkom odvjetniku Klaudiju Čurinu.
Tekst se nastavlja ispod oglasaIzvor: narod.hr/N1