SDP je na nedavno održanim parlamentarnim izborima zajedno sa svojom koalicijom “Rijeke pravde” imao velike planove. Snivali su o relativnoj pobjedi i sastavljanju većine s manjincima i pokojim “slobodnim strijelcem”. Rezervni plan bio im je biti barem što bliže HDZ-u po osvojenim mandatima koje bi onda, smatrali su, zbog većeg koalicijskog potencijala, lako preskočili i formirali vlast zajedno s partnerima. Ništa od toga nije se dogodilo, a nije im pomogao ni predsjednik Zoran Milanović koji je trebao biti njihov kandidat za premijera.
Gole brojke govore sljedeće: Udružena ljevica predvođena Zoranom Milanovićem i Peđom Grbinom tek je neznatno nadmašila rezultat naveliko ismijavanog Davora Bernardića s izbora 2020. godine. Zbog svega toga u SDP-u miriše na još jedan u nizu stranačkih lomova kakvih smo se nagledali u posljednje vrijeme. Peđa Grbin teško će zadržati svoju poziciju, a zahtjevi za njegovom smjenom počeli su se čuti već u izbornoj noći. Spasiti ga može formiranje neke lijevo-desne Vlade što se, barem zasad, čini kao scenarij iz SF filmova…
>Koalicijski pregovori: Svi su se odredili, SDP se odriče Milanovića ali ne i ambicija
Rezultat SDP-a na izborima
SDP je na parlamentarnim izborima nastupio u širokoj lijevoj koaliciji nazvanoj “Rijeke pravde”. Ona je na kraju, nakon silnih peripetija, sačinjavala ukupno šest stranaka. Osim SDP-a činili su je još Centar, HSS, GLAS, Reformisti i DO SIP. Vodstvo SDP-a vjerovalo je da je u sinergiji lijevih stranaka ključ pobjede nad HDZ-om, a kad se u kampanju na njihovoj strani uključio i predsjednik Zoran Milanović smatrali su da im je vlast “na dohvat ruke”.
To se, kao što je poznato, nije dogodilo. Nabujale “Rijeke pravde” s početka kampanje sve su više gubile svoju snagu i brzinu te su na izborima 17. travnja ostvarile rezultat lošiji od očekivanog.
Broj njihovih mandata zaustavio se na brojci od 42, dok je njihov glavni konkurent HDZ slavio pobjedu sa 61 mandatom. S tek četrdesetak osvojenih mandata namjera SDP-a da predvodi buduću lijevo-liberalnu Vladu postala je tek lijepa želja koja je ostvariva jedino u nekom zasad gotovo nemogućem scenariju. Još poraznije po SDP-ovce zvuči činjenica da su ostvarili tek 1 mandat više nego 2020. kad ih je predvodio osporavani Davor Bernardić. On je tada bio bez ikakve potpore “zvijezde” ljevice Zorana Milanovića kao i bez i približnog medijskog “poguranca” kakav je bio vidljiv ovoga puta.
>Mato Palić: Milanović bi pao na ispitu iz ustavnog prava
Odustali su od Milanovića kao mandatara
Baš kao i na izborima i u postizbornoj utakmici SDP dobiva udarac za udarcem. Prvi i najbolniji stigao je od Ustavnog suda koji je predsjedniku Zoranu Milanoviću zabranio da bude mandatar buduće Vlade čak i da u ovom trenutku podnese ostavku na svoju funkciju. Peđi Grbinu nije nakon toga preostalo mnogo manevarskog prostora nego da tu činjenicu prihvati i da u medijskim istupima potvrdi da su definitivno odustali od “operacije Milanović”. Novi udarac za SDP dogodio se otvaranjem službenih pregovora HDZ-a i DP-a o formiranju nove vlasti, a dotukao ih je Mostovac Nikola Grmoja koji je rekao da Most neće podržati SDP niti bilo kakvu lijevu vladu.
Ovakvim su razvojem događaja šanse za formiranje neke vlade koju bi predvodio SDP svedene na minimum.
>Fore na račun izbora ne prestaju: Milanović i Grbin glavni akteri
Glasovi protiv Grbina
Nije tajna da je SDP već godinama razdiru unutarstranački sukobi i nezadovoljstva. Oni su, izbacivanjem dijela saborskih zastupnika koji su potom osnovali stranku Socijaldemokrati, tek dijelom utišani. Kao što je i očekivano, već objavom prvih neslužbenih rezultata izbora na površinu su ponovno izašli glasovi nezadovoljnika koji su predsjednika SDP-a Peđu Grbina pozvali na odgovornost. Prvi je s takvim zahtjevima “istrčao” splitski SDP-ovac Davor Matijević koji se i ranije opirao Grbinovoj predizbornoj koalicijskoj kombinatorici.
U sličnim su tonu u danima nakon izbora istupali i gradonačelnik Varaždina Neven Bosilj kao i europarlamentarac Tonino Picula.
SDP pred novim početkom bez Peđe Grbina
SDP po svojem statutu ima obavezu u roku od šest mjeseci nakon održanih parlamentarnih izbora održati izbornu konvenciju u stranci. Na njoj će, ako nekim slučajem ne uspije formirati vladu, Peđa Grbin prepustiti svoje mjesto nekom novom licu. U stranačkim kuloarima ne postoji unisono mišljenje tko bi to trebao biti. Neka od imena koje se spominju su: Siniša Hajdaš Dončić, Mirela Ahmetović, Mišel Jakšić, Mišo Krstičević…
>HDZ-u osam izbornih jedinica i dijaspora; Rijeke pravde pobijedile u dvije
Tekst se nastavlja ispod oglasaIzvor: narod.hr
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.