Koalicijski pregovori: Svi su se odredili, SDP se odriče Milanovića ali ne i ambicija

pregovori
Foto: Montaža Narod.hr / FaH

Nakon prvih kontakata i razgovora, pregovori kreću s jasnim stajalištima stranaka, ali uz niz otvorenih pitanja. Zasad se nazire moguća koalicija HDZ-a i DP-a, nagađa tko bi im se još mogao pridružiti.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Sve stranke, uključujući i te dvije, istodobno ostavljaju otvorenu mogućnost i drugih rješenja, javlja Hina. Jedni poručuju kako će formiranje vlade teći brzo, drugi kažu da će to biti dug i mukotrpan proces.

Ljevica se ne miri s porazom i poručuje kako je spremna formirati vladu. Međutim, ne pružaju matematičke podatke koji bi to potvrdili. Ujedno njezini predstavnici očito kalkuliraju s mogućnošću manjinske vlade. U međuvremenu su se distancirali od Zorana Milanovića.

Stranke su u utorak bile zauzete predajom kandidacijskih lista za Europski parlament, ali su usput našle vremena i za osvrte na zbivanja na domaćem terenu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Pregovori kreću, moguća suradnja i DP-a i SDSS-a s HDZ-om, tvrdi Plenković

Kao jednu od novosti, valja istaknuti tvrdnju Andreja Plenkovića kako je moguće da i Domovinski pokret i SDSS surađuju s HDZ-om.

Na pitanje hoće li mu DP biti glavni Partner, Plenković je odgovorio da će razgovarati s njima jer su dobili respektabilnih 14, odnosno, 13 mandata. Istodobno, HDZ razgovaraju i sa svim zastupnicima nacionalnih manjina s kojima ima sjajnu suradnju zadnjih osam godina, rekao je Plenković. “Razgovarali smo i sa svim predstavnicima liberalnih stranaka koje su dobile svoje izvorne mandate, s IDS-om, listom Matija Posavca, Darijem Zurovcem i sa svima s kojima ima smisla razgovarati”, dodao je.

>Plenković signalizirao spremnost na suradnju s DP-om, manjine bi mogle ostati bez vlasti

Upitan vjeruje li da je moguće da Domovinski pokret i SDSS budu na istoj strani, rekao je da misli da je “moguće da i jedni i drugi surađuju s HDZ-om”.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Valja podsjetiti da Domovinski pokret isključuje svaku suradnju s SDSS-om. Istodobno, Most je jedna od stranaka koje se uzajamno isključuju s HDZ-om kad je riječ o formiranju parlamentarne većine.

Plenković ne dopušta da itko dira u Istanbulsku konvenciju

Kazao je i da će vidjeti koji bi to bio modalitet i hoće li opcija biti da ih SDSS podržava iz parlamenta jer se, napominje, razgovori još vode.

Kao jedan od uvjeta za koaliciju, DP navodi deratifikaciju Istanbulske konvencije. Plenković međutim kaže kako je već rečeno da to nije realno. “Prije sedam godina”, podsjetio je, “ratificirali smo je uz interpretativnu izjavu. Na temelju nje promijenili brojne zakone u skladu s Konvencijom, pooštrili kazne, a i zadnjim izmjenama Kaznenog zakona uveli kazneno djelo femicida”.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
>Radić: Pljesak je u Saboru bio veći jedino kad se donosila Istanbulska konvencija

“Po tom pitanju naše pozicije su sasvim jasne i zadnjih nekoliko godina nisam vidio gotovo nikoga da problematizira tu temu i ona je, što se nas tiče, apsolvirana“, zaključio je Plenković.

DP za suradnju s HDZ-om, razgovara sa svima, ali je spreman i na nove izbore

Kad je riječ o DP-u, izgleda, ta je stranka ponajviše suočena s pitanjima tko bi iz njezinih redova mogao postati član vlade. Međutim, zamjenik predsjednika DP-a Mario Radić izjavio je da je prerano govoriti o imenima sve dok ne završe pregovori o provedbenim programima. Radić je također ponovio da je njegova stranka spremna i na ove izbore.
DP je već razgovarao sa SDP-om i Mostom, a u srijedu bi trebali početi razgovori s HDZ-om.

Koliko će pregovori trajati, nije mogao precizirati. Nužno je vidjeti tko ima većinu, osobito od strane SDP-a, dodao je te ustvrdio: “S njihove strane dolaze malo mutne poruke pa ne znamo o kojim brojevima pričamo”.

Veselko Gabričević iz HSU-a je najavio da njegova stranka ostaje lojalna HDZ-u do kraja. Mislav Kolakušić iz PIP-a najavio je pak da će se odreći DP-a uđe li u koaliciju s HDZ-om.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“HSU je donio odluku da ide u koaliciji s HDZ-om na parlamentarne izbore. Svoje mišljenje nikada ne mijenjam niti odustajem od onog što sam jednom dogovorio. Lojalni smo do kraja”, kazao je Gabričević. On smatra da će se HDZ i DP lako dogovoriti.

“Kad pogledate te članove u DP-u, manje-više su svi oni bili članovi HDZ-a. Ne tako davno su baštinili isti program i ciljeve i ja mislim da će se tu naći vrlo brzo zajednički jezik”, kazao je.

Razočarani Kolakušić

Čelnik stranke Pravo i pravda Mislav Kolakušić, koji je na parlamentarne izbore izašao u koaliciji s Domovinskim pokretom, poručio je da će se odreći DP-a uđe li u koaliciju s HDZ-om.

Pričali su jedno prije izbora, a sada pričaju drugo, više se ničega ne sjećaju i govore da nisu tako mislili, to je nama neprihvatljivo”, kazao je.

>Kolakušić: Jedino ispravno je izaći na nove izbore s velikom suverenističkom opcijom

“Jedno govore, a drugo rade”, rekao je i ponovio da su mu oni koji se ne drže svoje riječi neprihvatljivi.

Istaknuo je da formiranje Vlade s HDZ-om nije ni približno ono što su oni htjeli. Htjeli su stvoriti jaku suverenističku opciju koju bi sačinjavalo četiri do pet stranaka, koja bi imala 40 do 45 mandata u Saboru i svog kandidata za premijera i onda provodila svoje politike.

“Ovo biti nečija mala podguzna muha mi je apsolutno neprihvatljivo”, rekao je Kolakušić.
Kazao je da se s predsjednikom DP-a Ivanom Penavom i zamjenikom predsjednika Marijom Radićem čuo zadnji put u nedjelju, ali da ima komunikaciju sa Stipom Mlinarićem i Josipom Dabrom.

Istaknuo je da sam nitko ne može smijeniti HDZ, već da se to može jedino udruživanjem ili na ljevici ili suverenističkih stranaka. “HDZ ima 200 do 300 tisuća zaposlenih i ti ljudi glasaju za svoja radna mjesta”, dodao je.

Za Plenkovića je pak ustvrdio da je “najveća zlica” na hrvatskom prostoru, najveći autokrat koji je ikada živio na prostoru Hrvatske.

Različite pozicije malih stranaka dok traju pregovori

Čelnici centrističko-liberalne koalicije na izborima za Europski parlament, među kojima je i Milorad Pupovac, s različitih pozicija pristupaju sastavljanju vladajuće većine u Hrvatskoj.

Liberali su rekli da bi bilo dobro da i manjine budu uključene u vlast, Milorad Pupovac da mu nijedna opcija nije neprihvatljiva, a IDS odbija suradnju s HDZ-om.

>Analiza: Kako je IDS oblikovao politički imidž Istre kroz više od tri desetljeća

“Ne dolazi u obzir da će IDS podržati većinu HDZ-a i DP-a”, naglasio je predsjednik IDS-a Dalibor Paus. “Mi ne možemo podržati desnu Vladu”, dodao je.

Čelnik HSLS-a Dario Hrebak, koji je osvojio u Saboru dva mandata u koaliciji s HDZ-om, poručio je da njegova stranka podržava nacionalne manjine.

“Mislim da je mudro da HSLS i HNS zajedno stanu i da dogovorimo našu strategiju s našim postojećim koalicijskim partnerima posljednje četiri godine vezane uz slaganje buduće vladajuće većine”, rekao je.

Pupovac tvrdi da mu nijedna opcija nije neprihvatljiva

Pupovac je na pitanje bi li SDSS bio spreman povući se i podržavati vladajuću većinu HDZ-a i DP-a samo iz Sabora, ali ne i participirajući u vlasti, kaže da im nijedna opcija nije neprihvatljiva.

“O toj mogućnosti odlučuju Predsjedništvo i Glavni odbor SDSS-a, takav sastanak je jučer održan, a kada dobijemo službeni odgovor o tome kako se vidi pozicija SDSS-a u hrvatskom političkom životu i funkcioniranju buduće većine, mi ćemo to raspraviti i donijeti odluku”, rekao je Pupovac.

SDP odustaje od Milanovića, ali ne i od vlade

Za to vrijeme, SDP ne odustaje od formiranja saborske većine, ali je objavio da odustaje od Zorana Milanovića. Predsjednik SDP-a Peđa Grbin otkrio je i da su mu prioriteti konstituiranje Sabora i smjena glavnog državnog odvjetnika Ivana Turudića.

“Prioritet je konstituiranje Sabora, pregovori će potrajati, ne smijemo dopustiti da za to vrijeme ova Vlada djeluje bez nadzora”, istaknuo je.

>Skoko: SDP je otišao u krivom smjeru, a DP se isprofilirao kao ozbiljna desna stranka

“Važno nam je da nakon konstituiranja Sabora donesemo odluke oko izbora Ivana Turudića i usvajanja Lex AP. Stanke koje su bile oporba trebaju donijeti odluke da to stavimo izvan snage. Potrebno je sazvati Sabor odmah i nakon toga djelovati”, rekao je Grbin.
Potvrdio je da su razgovarali sa svim strankama i da su se neke, poput Fokusa i IDS-a, već javno izjasnile da neće podržati HDZ.

Grbin je rekao i da će pregovarački tim oformiti sutra ili preksutra, kad kreću i pregovori.
Upitan o rokovima za završetak pregovora, rekao da to mora biti što prije. “Ovo mora biti gotovo do 26. svibnja kako bi spriječili da Ivan Turudić postane glavni državni odvjetnik.

I Možemo podupire SDP u okupljanju koalicije protiv HDZ-a

Odluku o njegovom imenovanju moguće je staviti van snage”, naglasio je. Nije htio reći nastupa li on iz pozicije mandatara, no upitan jesu li odustali od Milanovića, rekao je: “Da. Treba biti svjestan realnosti”.

O tome tko će onda preuzeti ulogu mandatara rekao je kako ima i boljih, ima lošijih, ima prihvatljivijih i neprihvatljivijih. “Idemo vidjeti”, zaključio je.

I Možemo podržava inicijativu SDP-a o okupljanju stranaka protiv HDZ-a. “To je SDP-ova inicijativa koju mi podržavamo, SDP je od oporbenih stranka dobila najveći broj mandata. SDP je taj koji razgovara sa svim ostalim akterima kako bi se konstituirao Sabor”, izjavio je koordinator Možemo Tomislav Tomašević.

I on je istaknuo namjeru smjene Turudića i ukidanja Lex AP. Slijedeći korak bio bi pak da se vidi može li se sastaviti manjinska vlada.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.